Wpis z mikrobloga

Obejrzałem sobie dzisiaj wystąpienie @przemyslaw-wipler z sejmu.

https://youtu.be/y72qssbEsc4

Jednym z poruszonych tematów była służba zdrowia. Zawsze ceniłem sobie Pana Wiplera, bo uważałem, że jest inteligentnym i uczciwym człowiekiem.

Nie wiem więc, czy Pan Wipler mówi na tematy, o których nie ma pojęcia, czy jest po prostu cynikiem kłamiącym świadomie przed wyborami i naginającym fakty, by pasowały do jego tez.

Szwajcaria nie ma wolnorynkowej służby zdrowia.

Jest realizowana przez podmioty prywatne, ale pod przymusem państwowym, ze ścisłymi regulacjami:

1. Każdy obywatel musi się ubezpieczyć.
2. Maksymalna składka to 8% dochodu.
3. Jest standaryzowany pakiet, który każdy ubezpieczyciel musi oferować.
4. Ubezpieczyciel nie może odmówić nikomu ubezpieczenia.
5. Ubezpieczyciel nie może mieć zysku na takim ubezpieczeniu (tylko pokrycie kosztów).

Dodatkowo w 2014 średnia miesięczna składka na ubezpieczonego (wiek 19+) w Szwajcarii wynosiła około 360-380 CHF - czyli 1400-1500 złotych.

http://www.priminfo.ch/zahlen_fakten/kt_durchschnittspraemien.pdf

W Polsce średnia składka na ubezpieczonego wynosi około 150 złotych miesięcznie.

Sugerowanie, że służba zdrowia w Szwajcarii jest wolnorynkowa jest kłamstwem. Sugerowanie, że Polaków stać na taki system jest również kłamstwem.

#neuropa #4konserwy #polityka #korwin
  • 42
@rzep:

Dodatkowo w 2014 średnia miesięczna składka na ubezpieczonego (wiek 19+) w Szwajcarii wynosiła około 360-380 CHF - czyli 1400-1500 złotych.

W Polsce średnia składka na ubezpieczonego wynosi około 150 złotych miesięcznie.


A to też manipulacja, Szwajcarzy zarabiają w złotówkach? Troszkę powierzchowna analiza, ale w gruncie rzeczy się zgadzam
A to też manipulacja, Szwajcarzy zarabiają w złotówkach? Troszkę powierzchowna analiza, ale w gruncie rzeczy się zgadzam


@Askyn: Manipulacja? Przecież podałem kwotę w CHF, ale jak ktoś nie wie ile wart jest frank, to ma szybkie przeliczenie.

Obie te składki powinno się tak naprawdę przeliczyć na euro i dolary bo za tę walutę kupujemy leki i sprzęt medyczny.
Dlaczego nie podałeś ile zarabiają Szwajcarzy?Kto ustala cennik usług?


@lucer:
Wg. eurostatu około 5.1 tys euro miesięcznie.

I jakie to ma znaczenie? Od zarobków zależą ceny za jakie kupuje się leki czy sprzęt od zagranicznych koncernów?
@rzep: Ma znaczenie.Jeżeli ceny ustalają towarzystwa ubezpieczeniowe to mamy ceny z kosmosu jak w USA.Jeżeli decyzje ile i komu zapłacić jest podejmowana przez pacjentów to mamy niskie ceny jak w Singapurze.
Tak - od zarobków zależą ceny. Poza tym większość kosztów to jest personel.


@troodon: Owszem, zależą. Personel to główny koszt w prostych zabiegach. Im nowocześniejsze leczenie i droższe leki/sprzęt, tym mniejszy jest udział personelu.

To, czy kroplówkę, której porcja kosztuje 5000 Euro poda Ci pielęgniarka zarabiająca 10zł/h czy 100zł/h, nie będzie miało większego znaczenia przy końcowym rachunku.

Nie zmienia to też faktu, że Szwajcaria nie ma wolnorynkowej służby zdrowia i stosowanie
Ma znaczenie.Jeżeli ceny ustalają towarzystwa ubezpieczeniowe to mamy ceny z kosmosu jak w USA.Jeżeli decyzje ile i komu zapłacić jest podejmowana przez pacjentów to mamy niskie ceny jak w Singapurze.


@lucer: Masz w pierwszym wpisie - pakiety i ceny za usługi ustala państwo a ubezpieczalnie mają zakaz osiągania zysków. Do tego istnieje maksymalna składka (8% pensji) więc ubezpieczalnie nie mają nawet możliwości pompowania cen.
Koszt godziny pracy kardiochirurga też idzie w grube pieniądze więc nie powiedziałbym, że im droższy zabieg tym mniejszy udział kosztów lekarza. Jedynie przy chemioterapiach mogłoby tak być. Poza tym oprócz maszyn masz jeszcze koszt techników to obsługujących - to też są koszta podbijające cenę.


@troodon: Oczywiście, ale wielogodzinne operacje to też rzadkość. Na całym świecie jest trend minimalizowania czasu jaki lekarz przebywa z pacjentem.

A co do manipulacji - niestety zdarza
To co ci wyżej napisali. A tłumaczysz się tak żałośnie że aż dziw że ktokolwiek odpisuje na oczywisty trolling.


@erbo: Kto mi co wyżej napisał? Że w Szwajcarii są wyższe pensje? Są, i co z tego? Koszt leczenia to nie jest w 100% koszt personelu. Nowoczesne leki i sprzęt idą często w setki tysięcy złotych na pacjenta. A nikt nam nie sprzedaj tego taniej, bo jesteśmy biedni.

Do tego nie odniosłeś
Koszt leczenia to nie jest w 100% koszt personelu.


@rzep:
Nikt nie napisał że to 100%, więc po raz kolejny marnie manipulujesz.
Do tego nie podałeś jakichkolwiek danych na temat tego jaki % kosztów to cena leków i sprzętu, zgadujesz z dupy.
Poza tym sorry ale w Szwajcarii składkę masz wyższa też dlatego że masz tam dostępność do lekarstw i zabiegów o jakiej w PL możesz marzyć.

Czyli podsumowując wszystkie twoje
To wypadałoby dopisać jednak, że na podstawowym ubezpieczeniu :-)


@troodon:
Tak napisałem w pierwszym poscie:

http://www.wykop.pl/wpis/14618469/obejrzalem-sobie-dzisiaj-wystapienie-przemyslaw-wi/

Fajnie. Ty się zgadzasz, ja się zgadzam, może też tutaj ktoś się zgodzi, ale popatrz, że nie ma żadnej siły politycznej, która by tu się z nami zgadzała :D


Wiem, że PO robiła podchody do lekkiego urynkowienia służby zdrowia, nawet zamawiali różnego rodzaju ekspertyzy, ale pewnie dupa z tego wyjdzie.

No, no. Tutaj się nie