Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki, wołam #csiwykop bo #oszukujo i trochę #ostrzegamwas.

Sytuacja przedstawia się tak. Siedzę sobie w #pracbaza, nagle dzwoni telefon stacjonarny:
-Frey, słucham.
-Dobry! Telekomunikacja polska, zmieniamy na łączach i jest prośba, żeby po zakończeniu tego połączenia wpisał pan kod, który za chwilę panu podyktuję, uwaga dyktuję kod: (gwiazdka)21(gwiazdka)503977934(kratka)
-OKej.
-Jak pan go wpisze to tu u mnie zapali się kontrolka i już wszystko będzie OKej.
-Dobra, zaraz wpiszę.

Gość się rozłączył, a ja zrobiłem mały rekonesans. Okazało się że (gwiazdka)21(gwiazdka) to zlecenie przekierowania połączenia na numer podany po drugiej gwiazdce. Oczywiście nie wykonałem polecenia i czekam na reakcję. Za chwilę telefon dzwoni znów:
-Frey, słucham.
-Halo, to jeszcze raz ja, wpisał pan kod?
-Nie.
-A mogę prosić o wpisanie?
-A dlaczego chce pan, żebym przekierował połączenia przychodzące na jakiś obcy numer komórkowy?
-Eeeeeeee.................

Wyskoczyłem do kiosku, kupiłem starter w Heyah i dzwonię na numer, na który szanowny pan kazał mi przekierować połączenie. Pierwsze dwa razy nikt nie odebrał, za trzecim odrzucił po jednym sygnale, za czwartym numer już nie odpowiadał.

Podsumowując: Szukamy informacji o numerze telefonu 503977934 tudzież 503 977 934, albo +48503977934. Na ten moment zastanawiam się, czy trafiłem na nową metodę wyłudzania kasy, czy to konkurencja firmy w której pracuję próbuje coś ugrać, robiąc sobie przekierowania z mojego telefonu. Skłaniałbym się bardziej ku tej pierwszej opcji, więc drogie Mirki, ostrzeżcie swoich mniej technicznych krewnych i znajomych o takiej akcji. Najbardziej narażeni są jak zwykle ludzie starsi.

Ktoś ma pomysł jak dalej ugryźć ten temat?
  • 22
@AdamFrey: Uniwersalny tak bardzo, że nie ma o nim żadnego info w sieci.

Swoją drogą, wyjaśnij mi jak to działa. Dzwoni osoba A do osoby B, osoba B wpisuje kod i co dalej się dzieje?
@Bunch: Nope. Nikt do nikogo nie dzwoni. Bierzesz z biurka telefon, który aktualnie nie ma żadnego połączenia. Wklepujesz dany "kod" na klawiaturze i naciskasz zieloną słuchawkę. To taki skrót do usług, które można ustawić np przez automatyczne biuro obsługi. Tak samo przy pomocy "kodu" możesz doładować telefon na kartę.
@AdamFrey: Mówimy o telefonie komórkowym czy stacjonarnym?
To raz, a dwa... nadal nie wyjaśniłeś tego na jakiej zasadzie ktoś miałby dostać od nas jakieś połączenie na nasz koszt.

W sensie co niby ma ZYSKAĆ osoba, która robi ci taki numer?
Że będzie rozdawać twój numer innym by pozostać nienamierzona w robieniu tam jakichś swoich niecnych celów?
@AdamFrey: Opiszesz tę metodę na wyłudzenie czy nie?
Nikt w komentarzu nie podał żadnego sensownego wytłumaczenia czegoś takiego. Sam też się zastanawiam czemu ludzie wykopują coś czego nawet nie rozumieją, chyba z zasady "ku przestrodze".

Przekierowanie numeru działa u jakiego operatora? Który na to zezwala? Tego nie podałeś do wiadomości. Jak wykonać takie przekierowanie i jaki jest warunek tego, że ono się uda? Ma ktoś do nas zadzwonić, ma się
@Bunch: Przy przekierowaniu Twój telefon działa jak pewnego rodzaju proxy. Tzn. ktoś dzwoni do Ciebie (i płaci normalną stawkę za rozmowę), a Twój telefon tak jakby wybiera nr, na który ustawione jest przekierowanie i Ty płacisz za połączenie z tamtym numerem. Nie ma w tym żadnej filozofii i jest to standardowa usługa