Wpis z mikrobloga

Karabin RSC Mle 1917

Francuski karabin samopowtarzalny. Pierwszy typ karabinu samopowtarzalnego produkowanego w dużych ilościach (86 333), wprowadzonego na uzbrojenie europejskiej armii. Prototyp został stworzony już w 1915 roku. Załadowany ważył prawie 5,5 kilograma i w magazynku było zaledwie 5 pocisków. Z dzisiejszej perspektywy karabin nie wydaje się specjalnie wybitny, ale na te czasy była to mała rewolucja. Karabin bardzo szybko modyfikowano, bo żołnierze chwalili sobie ten model. Nie będę pisał nic więcej, bo ekspertem od militariów z pewnością nie jestem, więc odsyłam do linków, zwłaszcza filmu.

"Wyprodukowane karabiny były dostarczane jednostkom w ilości 16 na kompanię. Z reguły uzbrajano w nie dowódców plutonów i najlepszych strzelców. Doświadczenia wojenne dowiodły że FA Mle 1917 wymagają starannej obsługi, ale w rękach dobrze wyszkolonych żołnierzy są bronią znacznie skuteczniejszą od karabinów powtarzalnych. Za ich największą wadę można uznać niewielki, zaledwie pięcionabojowy magazynek ładowany przy pomocy ładowników (ładowniki FA Mle 1917 miały identyczną pojemność, ale były niewymienne z ładownikami karabinu Berthier Mle 1907)".

Odsyłam znów do Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_RSC_Mle_1917
Świetny materiał wideo o karabinie: https://www.youtube.com/watch?v=BQan6gn37A4

#fotografia #fotohistoria #historia #ciekawostkihistoryczne #iwojnaswiatowa #wielkawojna #militaria
myrmekochoria - Karabin RSC Mle 1917

Francuski karabin samopowtarzalny. Pierwszy t...

źródło: comment_QwIskBHvZh12Jnd6RquGTpOnNsvURbrP.jpg

Pobierz
  • 2
@myrmekochoria: Cytat z końca załączonego filmu, który podsumowuje ten karabin:

"Certainly a lot of people do not realise that French were actually the first country to mass issueed self loading rifles to the military. They beat M1 Garand by about 20 years in to major field services. And with remarkably good gun considering it was something design and build under the stresses of war time economy"