Wpis z mikrobloga

#czestochowa #astronomia #kosmos #fotografia #astrofoto
Przed północą (godzina 23:51:48) będzie można zaobserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca.
Zjawisko będzie widoczne około 3,2 km na północ i południe od zaznaczonej linii centralnej. Na samej linii czas przelotu będzie trwał 0,77 sekundy.
Jeśli ktoś ma sprzęt fotograficzny o wystarczająco długiej ogniskowej, to polecam spróbować zrobić zdjęcie, bo pogoda sprzyja, a sama stacja będzie miała stosunkowo duże rozmiary kątowe (około 1/36 średnicy tarczy Księżyca). Wystarczy mieć dokładnie ustawiony zegarek i wyzwolić serię zdjęć na kilka sekund przed przelotem.
Wizualnie tranzyt będzie widoczny nawet przez małą lornetkę.
Pobierz namrab - #czestochowa #astronomia #kosmos #fotografia #astrofoto
Przed północą (godz...
źródło: comment_Xc8eQBS1eCv7qCFLfhBabsxLTdIEpMjt.jpg
  • 12
@3w4koreii:
1. Wchodzimy na http://www.calsky.com/cs.cgi/Satellites/4
2. Po lewej w "Select duration" wybieramy np. 7 dni (więcej nie trzeba, bo dane orbity i tak tracą dokładność)
3. Trochę niżej, w oknie "Select satellite events for your location" odznaczamy "Show satellite passes" i zaznaczamy "Only Sun/Moon events", a "Maximum distance to center line" zmieniamy na maksymalną akceptowalną odległość od naszego miejsca obserwacji, np. 50 km
4. Naciskamy zielony przycisk "go!", tabelka niżej będzie
@3w4koreii: To po prostu zależy od wybranego miejsca, przejścia ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca są zjawiskiami bardzo lokalnymi - pas widoczności zjawiska ma zazwyczaj szerokość kilku kilometrów. Może się zdarzyć, że tranzyt obliczony przeze mnie przejdzie bardzo daleko od Twojego miejsca obserwacji i CalSky w ogóle nie wyświetli go na liście wyników.
Zjawisko będzie widoczne około 3,2 km na północ i południe od zaznaczonej linii centralnej. Na samej linii czas przelotu będzie trwał 0,77 sekundy


@namrab: kuźwa, mrugniesz i czekanie diabli wzięli :)