Wpis z mikrobloga

Nowy temat w #maszprawo to zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne firmy wynajmowane przez wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie i inne podmioty. Taki sposób walki z parkującymi na prywatnym terenie osobami jest niedopuszczalny, a problem doczekał się nawet interpelacji poselskiej.

Właściciel prywatnego terenu może żądać wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z jego własności, może też usunąć pojazd ze swojej posesji na koszt właściciela pojazdu, nie może natomiast blokować kół pojazdu i uzależniać zdjęcie blokady od uiszczenia opłaty.

Jedyną hipotetycznie dopuszczalną formą blokowania kół byłoby prowadzenie przez przedsiębiorcę odpłatnego, publicznie dostępnego parkingu, który określiłby w regulaminie okoliczności uprawniające go do podjęcia takich działań. Postanowienia takie podlegałyby jednak badaniu pod kątem tego, czy nie stanowią klauzul niedozwolonych.

Więcej na powyższy temat możecie poczytać tutaj.

-------------
Ogłoszenia parafialne
Tag #maszprawo stał się na tyle popularny, że wiele osób używa go błędnie zamiast #prawo i woła niepotrzebnie masę mireczków, którzy subskrybowali #maszprawo jako mój autorski tag. Jeśli masz do mnie pytanie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo. Jeśli widzisz nieprawidłowe użycie tagu #maszprawo zgłoś to do administracji. Moje próby kontaktu mające na celu opisanie tagu lub jego uprzątnięcie, niestety na nic się zdały.
-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
  • 21
Jedyną hipotetycznie dopuszczalną formą blokowania kół byłoby prowadzenie przez przedsiębiorcę odpłatnego, publicznie dostępnego parkingu, który określiłby w regulaminie okoliczności uprawniające go do podjęcia takich działań.


@LaudatorLibertatis: A jakie jest źródło tego, bo nie mogę znaleźć w linku?
@LaudatorLibertatis: dzieki za kolejny wpis. Co do Twojego tagu to w pierwszej kolejnosci myslalem, ze jest on od zadawania pytan (byly same pytania, a nie czytalem odpowiedzi) dopiero jak umiescilem wpis i przeczytalem komentarze to dowiedzialem sie jaki byl jego pierwotny zamysl. oczywiscie wpis od razu usunalem i poprawilem tagi, szkoda, ze nie robi tego kazdy i mamy teraz tu smietnik. przydalaby sie mozliwosc moderowania autorskich tagow przez samych autorow.
@
a koszt właściciela pojazdu, nie może natomiast blokować kół pojazdu i uzależniać zdjęcie blokady od uiszczenia opłaty.

Jedyną hipotetycznie dopuszczalną formą blokowania kół byłoby prowadzenie przez przedsiębiorcę odpłatnego, publicznie dostępnego parkingu, który określiłby w regulaminie okoliczności uprawniające go do podjęcia takich działań.


@Blatow: Wtedy, gdy zablokują Ci koła? Podstawą prawną jest brak podstawy prawnej do takiego działania i tyle. Tu masz wypowiedź policjanta na ten temat, kiedyś wyszukałem te wytyczne, teraz