Wpis z mikrobloga

Mirki aktualnie jestem w 1 klasie technikum ekonomicznego 17 lvl i zastanawiam się czy jest sens iść na studia czy lepiej poświęcić ten czas na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Studia w ogóle przydadzą się do prowadzenia własnej firmy, a jeśli tak to jaki kierunek najlepiej studiować?
Chciałbym prosić was o własną opinie na ten temat i przy okazji chciałbym się jeszcze dopytać jak wygląda założenie firmy np.: w UK, a prowadzenie jej w Polsce. W internecie widziałem wiele ofert rożnych pośredników, ale ojciec mówi, że nie jest tak kolorowo i ZUS później i tak się #!$%@?. #firma #firmawuk #studbaza #studia #przedsiebiorczosc #dzialalnoscgospodarcza #zus
  • 14
@mudmen: jest takie cos jak small business management. WLasnie po to by sie nauczyc prowadzic mala firme. NIe wiem czy w PL jest taki kierunek ale sobie poszukaj. Mysle, ze to by ci wystarczylo.
Mirki aktualnie jestem w 1 klasie technikum ekonomicznego 17 lvl i zastanawiam się czy jest sens iść na studia czy lepiej poświęcić ten czas na otworzenie własnej działalności gospodarczej.


@mudmen: Ciężko udzielić uniwersalnej odpowiedzi.

Jeżeli idziesz na studia po wiedzę, to zawsze możesz zrobić rok i zobaczyć czy faktycznie uczysz się czegoś czy tracisz czas (bo być może samodzielnie szybciej zdobędziesz wiedzę i doświadczenie). Nie dotyczy zawodów, które wymagają jakiegoś tam
@AnnaJ: Ale te kierunki, są chyba podobne, bo na stronie uczelni co podałem jest wspomniane coś o specjalizacji:
"Small business management
Po jej ukończeniu będziesz miał kompetencje menadżerskie w zakresie zaarządzania współczesną firmą na rynku krajowym i europejskim, poparte wiedzą z zakresu psychologii i design managementu oraz znajomością narzędzi informatycznych wspierających proces zarządzania."

A akurat ten Poznań mi pasuje, bo mieszkam niedaleko. W ogóle dziękuje za pomysł, bo o takim kierunku
zastanawiam się czy jest sens iść na studia czy lepiej poświęcić ten czas na otworzenie własnej działalności gospodarczej


@mudmen: Wskakiwanie w DG jako "pierwsza praca" jest bardzo bardzo mało dobrym pomysłem. Nie mając doświadczenia będziesz się uczyć wszystkiego "na własny koszt" (choć faktycznie w wersji turbo). Oczywiście sięgnięcie finansowego dna to też jest jakieś "doświadczenie", ale dużo lepiej zdobywać realne doświadczenie w swojej branży podglądając jak robi to ktoś inny. Nie
@ppawel: Znam osobę co ma doświadczenie w prowadzeniu DG i pomoże mi na początku, a właśnie tak jak piszesz, chcę w wieku 22 lat mieć już 5 letnie doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy. Z resztą czy pracując w jakimś innym przedsiębiorstwie zdobędę doświadczenie potrzebne do prowadzenia własnej firmy? W sumie jako księgowy nauczyłbym się rozliczać z US i ZUS'em, ale i tak będę korzystał z usług jakiejś księgowej/księgowego, bo za dużo
@mudmen: Wszystko zależy od tego jaka branża. Inaczej to wygląda jak chcesz się zawodowo zajmować grafiką komputerową i temu poświęcać 40 albo i jeszcze więcej godzin tygodniowo, a inaczej jak chcesz prowadzić małą firmę robiącą gry i zatrudniającą etatowo trzy osoby. Pytanie też jak ze środkami - czy jesteś w stanie zaakceptować to, że przez np pierwszy rok będzie bardzo ciężko i nawet będziesz na minusie. Napisz chociaż ogólnie jaka branża.
@mudmen: NIe chodziło mi o USy i ZUSy, to wal, zlecasz obsługę biuru rachunkowemu i zwykle nie myślisz więcej niż 2-4 razy w miesiącu (przygotowanie papierów i puszczenie przelewów). Bardziej miałem na myśli poznanie własnej branży, a tu na nawet nie sam "warsztat" ale takie niuanse jak rozpoznanie które pierdnięcie klienta na ile poważnie traktować, jakie są stawki, jakie są "metodologie" działania, gdzie szukać dodatkowych pieniędzy w zleceniu itp...
Przyłączam się
@mudmen: Studia dają głównie wiedzę, też trochę umiejętności o ile nie będziesz studiował byle zdać.
Uogólniając wybór masz taki:
Zarządzanie - jeśli chcesz zdobyć wiedzę o prowadzeniu firmy (podmiot działający).
Ekonomia - jeśli chcesz zdobyć wiedzę o rynku (otoczenie podmiotu).
Finanse - jeśli chcesz rozumieć finanse w firmie (aspekt finansowy podmiotu).
Logistyka - jeśli chcesz zdobyć wiedzę o logistyce (aspekty logistyczne podmiotu). No i jest to wiedza bardzo przydatna dla firm