Wpis z mikrobloga

#syria #syriafaq #wojna #bliskiwschod #isis

OK, napisałem kto walczy po stronie rządowej + kto z kim trzyma w postaci obrazka, oraz odpowiedziałem na większość pytań. Kiedyś zrobię wpis z jakich grup składa się opozycja.




Rozwinięcie skrótów, kto z kim trzyma:

YPG - kurdyjskie Powszechne Jednostki Ochrony (YPJ to to samo, z tym że oddziały składają się z kobiet)
SDF - Syrian Democratic Forces (90% to Kurdowie z YPG i YPJ, reszta to ugrupowania rebelianckie które przeszły na stronę Kurdów)
SAA - Syryjska Armia Arabska
IRGC - Irańskie Korpusy Strażników Rewolucji
FSA - Wolna Armia Syryjska
JN - Jabhat al Nusra - syryjska Al Kaida
ISIS/ISIL/IS/Daesh - Państwo Islamskie
RuAF - rosyjskie lotnictwo
SyAF - syryjskie lotnictwo
PKK - Partia Pracujących Kurdystanu

Największe grupy zbrojne sprzymierzone z SAA:

NDF - National Defence Forces - organizacja stworzona przez prezydenta Syrii zrzeszająca prorządowe milicje. Liczy sobie ~100 tysięcy żołnierzy. Żołnierze działają tylko na terenach z których pochodzą gdyż bardzo dobrze znają okolice a do tego walka o miejscowości w których się wychowali bardzo ich motywuje.

IRGC - Irańskie Korpusy Strażników Rewolucji - oddział Irańskiej armii. Bardzo dobrze uzbrojeni i wyszkoleni żołnierze.

Hezbollah - zbrojne skrzydło szyickiej libańskiej partii o takiej samej nazwie ("Partia Boga"). Finansowani i wyposażeni przez Iran. Prawdopodobnie najlepiej wyszkoleni ze wszystkich grup działających w Syrii. Największe bitwy z ich udziałem to bitwy o Kusajr, Homs, ofensywa w górach Kalamun oraz wciąż trwająca ofensywa w północnym Aleppo.

Szyickie milicje z Iraku - Kataib Hezbollah, Asa'ib Ahl al-Haq, Kata'ib Sayyid al-Shuhada, Harakat al Nujaba i wiele wiele innych. Aktywni wokół Damaszku, w południowym i północnym Aleppo.

kto z kim trzyma - nie mój obrazek

PYTANIA:

Od czego to się zaczęło?

Są dwie wersje:
opozycja twierdzi że armia zaczęła strzelać do pokojowych demonstrantów
Assad twierdzi że wśród demonstrantów byli uzbrojeni ludzie którzy zaczęli strzelać do policjantów.

Najpierw była partyzantka - niszczenie konwojów, morderstwa ważnych wojskowych, ataki na posterunki - potem zaczęli zajmować teren.
https://www.youtube.com/watch?v=TyHkSEs6dAM - Filmik który przedstawia Syrię dzień po dniu. (czerwone - syryjska armia, zielone - rebelianci, czarne - isis, różowe - iracka armia, żółte - iracki Kurdystan, pomaranczowe - syryjscy Kurdowie)

"Czy Nusra to al kaida po rebrandingu?"

Abu Bakr al-Baghdadi, dowódca ISI (Islamic State of Iraq) wysłał do Syrii swoje oddziały które walczyły po stronie opozycji. Potem Baghdadi ogłosił że przejmuje dowództwo nad tymi oddziałami. Oni odmówili i tak Nusra oddzieliła się od ISI. Jesli znacie angielski to polecam ten krótki filmik. https://www.youtube.com/watch?v=pzmO6RWy1v8

"Czy gdy ISIS zacznie dostawać mocniej po rzyci to zaczną wzmożone działania w Europie?"

Możliwe. Często gdy tracą jakies ważne miasto np. na rzecz Kurdów, w odwecie przeprowadzają brutalne egzekucje na kurdyjskich żołnierzach.

"Kogo śledzić na Twitterze poza osobą W.Szewko?"

@IvanSidorenko1
@sayed_ridha
@archicivilians
@PetoLucem
@EjmAlrai
@Syria_Protector
@ResistanceER
@BosnjoBoy
@Souria4Syrians
@oryxspioenkop
@Ibra_Joudeh
@MamutStyle - wykopek
@A7_Mirza
@MuradoRT
@AboZain6
@MilitaryMediaSy
@halabtweets

"Ivan Sidorenko to SAA ?"

Ivan to rosjanin który wspiera Assada, ma kontakt z żołnierzami i dziennikarzami na
froncie.

1. "Czy gdyby nawet Assad pokonał opozycję i ugrupowania islamistyczne to co z Kurdami? Ci na razie szkodzą Turcji ale zamieszkują także Irak, Iran itd."

Tego nikt nie wie, Assad raczej nie jest skłonny dać im autonomię.

2. "Rosji chodzi na pewno o utrzymanie sojusznika i baz ; na ile na prawdę im szkodzi ISIS (bo opozycja to wiadomo) Jakieś realne działania przeciw nim ze strony Rosjan?"

Rosjanie skupiają się na szeroko pojętych "rebeliantach" co nie znaczy że nie bombardują ISIS. Ostatnio CNN wybrał się na pozycje wojsk syryjskich na drodze Ithriya - Tabqa. Byli tam praktycznie sami Rosjanie... do tego udzielają wsparcia lotniczego syryjskiej armii pod Palmirą za pomocą Mi-24.
http://edition.cnn.com/videos/world/2016/02/15/syria-frontline-fight-isis-pleitgen-pkg.cnn

"Pisza ze Assad nie jest taki super ale jakos Syria trzymala sie kupi podobnie jak Libia za Kadafiego czy Irak z Husajnem. W czym on taki zly jest ze FSA chetnie go zdejmie? Jakie zle uczynki zrobil za prezydentury przed wojna."

Jesli nie przeciwstawiałes się Assadowi to życie było całkiem normalne, ale wiezniowie byli (i dalej są) brutalnie traktowani.

"Kim sa ci turkmeni o ktorych bylo glosno przy okazji zestrzelenia rosyjskiego samolotu?"

Syryjscy Turkmeni mieszkają w tych rejonach od Imperium Osmanskiego, mówią po turecku. To sunnici. Sporo jest grup rebelianckich kierowanych przez Turkmenów, zwłaszcza na północy kraju w Latakii (tam gdzie zestrzelono rosyjski samolot).

Gdzie w Syrii są Turkmeni

"ja bym chciał wiedzieć jakie isis ma szansę w tym konflikcie?"

Na zajęcie Syrii i Iraku? Praktycznie zerowe. Problem będzie jak ISIS straci teren i przejdzie do partyzantki.

"Co by się stało gdyby z dnia na dzień państwa uczestniczące zakończyły swoje działania, zostawiając Syrię samą sobie?"

Bardzo dobre pytanie. Armia utraciłaby wsparcie rosyjskiego lotnictwa, libański Hezbollah, szyickie milicje z Iraku, irańskich dowódców oraz irańską broń. Opozycja utraciłaby stałe dostawy amunicji z Turcji, Jordanii a także swietnie wyszkolonych Czeczenów i inne grupy z azjatyckich krajów. Nie da się jednoznacznie powiedzieć kto by na tym zyskał.

"Jak do całego konfliktu ustosunkowują się Jordania i Izrael?
Jakie są szanse, że wezmą w nim udział? Przede wszystkim chodzi mi o Jordanię."

Izrael leczy w przygranicznych szpitalach rannych bojowników FSA. Przez Jordanię przekazuje się TOWy rebeliantom z Frontu Południowego.

"Czy w Syrii przyjęłaby się demokracja w stylu zachodnin, czy nadal dobrze w tym społeczeństwie funkcjonowałaby dykatura/autorytaryzm?"
Według mnie tam nie ma miejsca na demokrację.

"Co z handlem i dostawą broni na terenie konfliktu? Kto może na tej wojnie zarobić?"

Koncerny zbrojeniowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

"Kto wygra?"

Nie mam pojęcia, nikt tego nie wie :). Jak nic się nie zmieni to syryjska armia ma największe szanse, ale jest możliwe że Turcja lub Arabia Saudyjska przekaże opozycji np. przenośną broń przeciwlotniczą.

"Skąd isis ma środki finansowe?"

Sprzedaż ropy naftowej po 50% normalnej ceny, zdobycie Irackiego Banku Centralnego w Mosulu w 2014 - 429 milionów dolarów amerykańskich.

"Czy po stronie SAA i SDF dochodzi do mordów i obcinania głów?"

Po stronie SDF nie słyszałem, SAA zdarza się obciąć głowy zabitym rebeliantom/ISIS ale obcinają głowę od martwego ciała, nie przeprowadzają egzekucji. Złapanych raczej dobrze nie traktują, nie wiem co się potem z nimi dzieje.

"Jeśli dałbyś radę napisać też coś o liczebności poszczególnych ugrupowań byłbym zainteresowany."
Zacytuję tekst i liczby od wykopka @NaLiniiFrontu-SyriaIraq:

"Nikt nie wie ilu tak naprawdę jest bojowników Państwa Islamskiego. Źródła podawały przedział od 30, 40 tys. do nawet 200 tys. bojowników. Sto tysięcy to moim zdaniem najbardziej prawdopodobna liczba. Podobnie ma się sprawa z libańskim Hezbollahem. Organizacja liczy kilkadziesiąt tysięcy bojowników, ile dokładnie nie wiadomo. W Syrii walczy tylko ich niewielka część, w zależności od potrzeb ich liczba jest zwiększana lub zmniejszana.
Liczba prawie 200 tys. rebeliantów może wydawać się zawyżona, ale warto mieć na uwadze że liczebność rebeliantów jest bardzo płynna. Część z nich jest wzywana pod broń tylko w określonych przypadkach (np. przygotowania do ofensywy) i na co dzień zajmuje się własnymi sprawami."

https://www.facebook.com/NaLiniiFrontu.SyriaIraq/posts/1489126131400850

Siły prorządowe - 280 000
Rebelianci/islamiści - 199 000
Siły kurdyjskie - 66 000
ISIS - 100 000
  • 104
@wypok_user: FSA - Nusra - na północy kraju współpracują ze sobą (bo nie mają wyjścia, FSA to mniejszość). Nusra jest też na południu kraju, tam FSA jest większością i starają się mieć z nimi jak najmniej wspólnego, proszą ich o pomoc tylko w najważniejszych bitwach... ale jednak w jakiś sposób współpracują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

AS - Nusra: oficjalnie wiadomo, nieoficjalnie to bogaci szejkowie ich sponsorują
@2PacShakur: Słowem uzupełnienia :

warto dodać, że przed rozpoczęciem konfliktu Syrię dotknęła trwająca 4 lata susza. Ludzie porzucali ziemię i masowo szukali lepszego życia w miastach. To sprawiło, że było ciasno, bezrobocie było wysokie, pogorszenie warunków życia odczuł niemal każdy. potem aresztowano 2 chłopaków którzy stworzyli graffiti nawolujace co arabskiej wiosny. Zostali bardzo brutalnie potraktowani. To nie uspokoiło nastrojów. Która strona Pierwsza oddała strzaly - nie wiem.

Dodając do tego nastroje