Wpis z mikrobloga

Michał Białek twierdzi że www.wniosekrodzina500plus.pl to nie scam - http://www.wykop.pl/link/3098093/czy-szef-wypoku-michal-bialek-wyludza-pieniadze/

Mnie natomiast nurtuje kilka pytań:

1. Czy Michał Białek/firma AppVerk którą reprezentuje uzyskała zgodę na wykorzystanie oficjalnego logotypu 500plus zarówno w reklamach które pokazywano w serwisach zewnętrznych ( wp.pl i chyba kwejk.pl ), w serwisie wykop jak i na stronie www.wniosekrodzina500plus.pl, który to logotyp jest identyczny z tym który znajduje się na oficjalnych stronach ministerstwa, czyli http://rodzina500plus.gov.pl ?

Sami zresztą oceńcie - oto przykładowe reklamy, które są formułowane w (conajmniej) dwuznaczny sposób:

http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_8kTl1SzQ5MtmH4pAFGm6aA9v9ExtzedB.jpg
http://i.imgur.com/jpIFcLR.png

2. Jeżeli zaś jest to znak, który (przykładowo) nie podlega ochronie prawnoautorskiej - jaki był cel wykorzystania identycznego logotypu w materiałach promocyjnych, reklamach i na wspomnianej wcześniej stronie (w jej nagłówku), jeśli w założeniu, w żadnym wypadku, nie chodziło o wprowadzenie w błąd osób potencjalnie zainteresowanych tym programem rządowym, a jedynie o "ułatwienie w jego wypełnieniu"?
Innymi słowy - dlaczego nie wykorzystano własnego, "zwykłego" logotypu w materiałach promocyjnych, jak i w nagłówku strony ?

3. Jeżeli myślą przyświecającą twórcom (jak twierdzi sam Białek) była troska o poprawne wypełnienie wniosku przez zainteresowanych, a nie (przykładowo) zbijanie szybkiej kasy na naiwniakach - dlaczego ta aplikacja jest tak dziurawa?

To oprogramowanie jest tak amatorsko sklecone, że można wpisać cokolwiek, nawet jeśli wprowadzone do "aplikacji" informacje wzajemnie się wykluczają. Np. dane dotyczące tej samej osoby - data urodzenia w jednym polu i data urodzenia zawarta w numerze PESEL - mogą być zupełnie różne.
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czyli walidacji praktycznie brak, wyjątkiem jest.. kod pocztowy. Do nazwy i numeru ulicy wpisałem sobie "fdfdfdfdfdf" i "fdfd".
To samo do.. numeru pesel i daty urodzenia.
A z 4 letniego dziecka, które rzekomo posiada się na utrzymaniu można zrobić wdowę/wdowca. I to też ta wysokiej jakości aplikacja łyknie bez zająknięcia. Już nie wspomnę o zwykłych literówkach.

Pan Białek twierdzi, że w stworzenie tej aplikacji "włożono w nią trochę pracy", no wygląda na to że chyba jednak nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#4konserwy #neuropa #4kuce #afera500plus #afera #csiwykop
Pobierz spluczka - Michał Białek twierdzi że www.wniosekrodzina500plus.pl to nie scam - http:...
źródło: comment_E7t8zIeAsAKdy7aaAlJulncAtJxa0Pbr.jpg
  • 22
Pan Białek twierdzi, że w stworzenie tej aplikacji "włożono wiele wysiłku", no wygląda na to że chyba jednak nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@spluczka: Każdy mierzy "wysiłek" własną miarą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do dzisiaj nie można się doprosić o naprawę tagów na wykopie czy zmianę niepełnosprawnych umysłowo moderatorów. O innych pierdołach (jak np. ostrzeżenie o zawołaniu zbyt wielu osób lub jasnego regulaminu
Odniosę się jeszcze do tego fragmentu:

Jeżeli taka działalność byłaby nielegalna, należałoby zamknąć wszystkie biura księgowe i kreatory wypełniania PITów, które również działają na podobnej zasadzie

No chyba jednak nie. Wykonywanie zawodu doradcy podatkowego i zawodu radcy prawnego jest związane z obowiązkiem zachowania w tajemnicy wszelkich informacji pozyskanych od Klientów.
Obowiązek zachowania tajemnicy rozciąga się także na pracowników Biura Rachunkowego.

Co do kreatorów PIT - to większośc z nich działa po stronie
numer PESEL nie musi się zgadzać z datą urodzenia. Jest to bardzo rzadki przypadek, ale każdy, kto tworzy takie serwisy wie o tym i dlatego nie zakłada tego ograniczenia lub tylko o tym ostrzega.


@zwierzak2003: niezależnie od tego, jakie to są przypadki - mając wprowadzoną datę urodzenia oraz numer PESEL - da się je wszystkie obsłużyć i zwalidować, również w przypadku wyjątków. W spornych przypadkach można wyświetlić komunikat typu: "czy rzeczywiście
@marianoitaliano: dlatego w pierwszym wpisie porównałem tę działalność do Krajowego Rejestru Firm (KRF), który robi identyczne "wałki" co CEFiDG, próbując imitować działalność urzędu ;)

W obu przypadkach opłata jest "fakultatywna", czyli dobrowolna.. Wolny rynek, nie? No, ok. Tylko że ja również jestem częścią tego wolnego rynku i jako konsument mogę doradzać innym konsumentom, by omijali tego typu "oferty" z daleka.
Widzę specjalista od programowania. Nikt nie pisze takich walidatorów, który sprawdza czy ulica składa się z naprzemiennie wpisywanych liter, bo sprawdzanie tego jest nieopłacalne. Jak ktoś złoży taki wniosek to zostanie mu odrzucone, a ten system nie jest od weryfikacji danych. Ale jeżeli ktoś wprowadził by do numeru PESEL same litery to jak najbardziej powinien dostać on ostrzeżenie. Ba, numer PESEL jest samowalidujący się (jedna cyfra jest sumą kontrolą), więc warto by
Mała poprawka - informacja o firmie widnieje również po kilknięciu na stronie głównej na "Wypełnij Wniosek" i wybraniu odnośnika "Licencja". Łatwo przeoczyć, jak widać ;)