Wpis z mikrobloga

5 208 - 1 = 5 207

Tytuł: Freefall: Jazda bez trzymanki
Autor: Joseph E. Stiglitz
Gatunek: ekonomia
★★★★★★

Kolejna pozycja autorstwa laureata ekonomicznej Nagrody Nobla, którą przeczytałem. Tym razem ekonomistą tym jest Joseph Stiglitz, który nagrodę otrzymał za badania nad asymetrią informacji. Kolejnym obszarem badań, z których jest znany, jest globalizacja. W Freefall Stiglitz wykorzystuje obie te dziedziny, pomimo tego, że książka ta opowiada o przyczynach i skutkach kryzysu z roku 2008 roku, a także jak można uniknąć ich w przyszłości. Niestety, Stiglitz bagatelizuje rolę polityki rządu, który bardzo mocno zachęcał do udzielania kredytów dla osób o niskich dochodach, a także Rezerwy Federalnej, praktycznie całą winę zrzucając na złych banksterów i brak regulacji. Jako receptę na kryzysy Stiglitz proponuje znacznie silniejsze regulowanie sektora finansowego (w szczególności instrumentów pochodnych) oraz ograniczenia wielkości instytucji finansowych. Wielkim minusem książki jest duża liczba przypisów - co samo w sobie złe nie jest, znacznie gorsze jest jednak to, że przypisy te są na końcu książki, a nienawidzę, gdy tak jest. Ogółem - książka niezła, choć zbyt lewacka. Jeśli chodzi o kryzys, to polecam raczej Linie uskoku Raghurama Rajana.

#bookmeter #ekonomia #literatura #ksiazki #czytajzwykopem #neuropa
Pobierz BarekMelka - 5 208 - 1 = 5 207

Tytuł: Freefall: Jazda bez trzymanki 
Autor: Josep...
źródło: comment_WJUUESF4ZL68FHSTEMep12WbkSJUMmnW.jpg
  • 11
@Cheater: Co z tego, że prywatna? Fed też niby jest prywatny. To, że ustawy Kongresu nakazywały Fannie Mae i Freddie Mac posiadać odpowiednio duży procent kredytów udzielonych biednym to nic?
@Cheater: Nie był nakaz kupowania subprime'ów, tylko minimalny udział kredytów udzielonym ubogich w ogólnej liczbie kredytów znajdujących się w tych agencjach.

jak widac biedne Fannie i Freddie nie mialy szans jak cały rynek dookoła angażował się w ten szwindel


@Cheater: No tak, okrutny rynek zareagował na bodźce ze strony rządu