Wpis z mikrobloga

@dar: mirasku znam to uczucie, gdy pewne wspomnienia kojarza sie z zapachami. np wakacje po maturach, pierwsza praca wakacyjna. to nie jest tak ze to jakis konkretny zapach, to po prostu zapach tego wspomnienia ;)
Tak w ogóle, to też tak macie, że pewne zapachy otwierają szufladki w pamięci do konkretnych chwil, sytuacji?


@dar: bo węch to zmysł najstarszy ewolucyjnie.

Powonienie to jeden z najbardziej pierwotnych zmysłów człowieka. Informacja o zapachu jest przechowywana w pamięci długotrwałej i ma silny związek z pamięcią emocjonalną. Układ węchowy człowieka sąsiaduje z układem limbicznym i hipokampem — strukturami zaangażowanymi w emocje i ich umiejscowienie w pamięci. Zapewne dlatego znajome zapachy
kiedy wyszedłem dziś z uczelni, zaraz po opuszczeniu budynku poczułem petrichor - zapach deszczu zderzającego się z suchą glebą, który razem z koszoną trawą jest jednym z moich ulubionych zapachów, bo nieodłącznie kojarzy się z dobrą pogodą i...

będąc dzieckiem pojechałem z ojcem do jakiejś stołówki na schabowe i zupę. siedzieliśmy w ogródku letnim pod parasolami. kilka stolików od nas siedziała para dorosłych ludzi, pewnie ok 30-35 letnich. siedzieli bardzo blisko siebie,
@dar: u nas w rodzinie jest takie zjawisko, że jak się wchodzi do starej piwnicy albo starego domu po babci, wiecie, poniemieckie budownictwo, na strychu zapach desek itd., to zaraz lecimy kupę. Jakieś fatum, a najlepsze, że ojca sąsiad z bramy, gdzie mieszkali w dzieciństwie, ma to samo.
@dar: Mam wrażenie, że w budynkach użyteczności publicznej mają tylko kilka środków do czyszczenia podłóg do wyboru. Zapach każdego z nich inaczej się kojarzy.
@dar: mam tak jak czuje butapren, przypomina mi sie dziecinstwo, jak razem z kumplem na strychu starej kamienicy lapalismy krasnoludki pochowane w foliowych woreczkach ( )
@dar: Ogólnie smutne jest, że potrafimy sobie przypomnieć jakiś obraz, ale raczej nie umiemy odtworzyć zapachu (aczkolwiek mi się to jakimś cudem parę razy udało, albo wmówiłam sama sobie,że czuję ten zapach xD ).