Wpis z mikrobloga

W 1889 roku otwarto Wieżę Eiffla, powstało Nintendo i urodzili się Adolf Hitler, Thomas Midgley Jr., Edwin Hubble i Charlie Chaplin. Największy wpływ na Ziemię, a konkretnie jej atmosferę wywarł oczywiście


Wynalazki Midgleya były praktyczne i rozwiązywały bardzo ważne problemy.

1. Najpierw odkrył, że dodanie związku ołowiu do benzyny znacznie poprawia sposób spalania paliwa w silniku. Ołów, który jest neurotoksyną obniżającą inteligencję i zwiększającą agresję, ze spalanej benzyny zaczął trafiać do krwi. Wynalazek Midgleya ogłupił pokolenia, na całym świecie statystyki agresywnych przestępstw wśród osób narażonych na działanie ołowiu w dzieciństwie poszły w górę.


2. Po tym sukcesie, Midgley zabrał się za wymyślenie jakiegoś sposobu na zastąpienie toksycznych gazów wykorzystywanych w lodówkach. Wymyślił freon. Dziura ozonowa spowodowana masową produkcją freonu nie zabliźni się jeszcze przez dziesięciolecia.

Tak, ołów w benzynie i freon to pomysły jednego człowieka.

3. Midley jednak nie dowiedział się o katastrofalnych skutkach swoich wynalazków. Otrzymał mnóstwo nagród i honorów, był gwiazdą wśród chemików. Niestety zachorował na polio i został sparaliżowany od pasa w dół. Jego śmierć to tl;dr jego życia: wynalazł skomplikowany system linek, pozwalający na łatwiejsze podnoszenie go z łóżka. Pewnego dnia zaplątał się w te liny i się udusił.
wiki

zakładam tag #ciekawostkismyla, bo napiszę jeszcze kilka ciekawostek zainspirowanych #audiobook "Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science", polecam mocno link. Chociaż w tym wpisie korzystałem raczej z vsauce
#ciekawostki #chemia
Pobierz
źródło: comment_I7AsVhUmdhFWaFtGhzc4684HrQR0drUm.jpg
  • 40
@smyl: W 1889 r. w Polsce nie wynaleziono kompletnie nic i nie urodził się nikt ważny. Przez cały rok z kolei (podobnie jak przez mniej więcej kolejne 50 lat) polscy chłopi wraz ze swoimi rodzinami żarli barszcz z kartoflami z drewnianej michy jedną, wspólną łyżką, po czym biegali za stodołę (bo o kiblach nie słyszeli jeszcze przez kolejne 50 lat), a potem zaprzęgali żony do radła (bo o pługu nie słyszeli
@smyl: i to jest świetny argument pokazujący dlaczego Nagrody Nobla w obecnych czasach są rozdawane z dosyć dużym opóźnieniem dla naukowców. W chwili odkrycia czegoś przełomowego nie do końca sobie zdajemy sprawę z skutków długofalowych.

Innym przykładem, który nawet otrzymał Nagrodę Nobla (w tamtych czasach nie czekali tak jak teraz), a okazał się później katastrofalny jest odkrycie właściwości owadobójczych DDT przez Paula Mullera w 1948 roku.
@Kajmel: Mówisz o tym człowieku, który uratowały miliony ludzi od śmierci?

W regionach dotkniętych malarią DDT okazał się niezwykle skuteczny w zwalczaniu komarów roznoszących tę niebezpieczną chorobę. Nie należy zapominać, że w ten sposób DDT uratował życie milionom ludzi w Afryce i innych biednych krajach.

Np. w Sri Lance w 1946 roku na malarię chorowały prawie 3 miliony ludzi, po zastosowaniu DDT liczba przypadków tej choroby spadła do zaledwie kilkunastu. Po
@smyl: zacząłem czytać post i od razu 'ciekawe czy poda źródło' ( ͡° ͜ʖ ͡°) myślałem kiedyś o tym, żeby zrobić serię wpisów z ciekawostkami na podstawie vsauce, bo widziałem wszystkie filmy Michaela Stevensa po kilka razy, ale chyba mi się nie chciało no i trochę przechodzi ochota, żeby tworzyć coś dla tej społeczności, nawet z minimalnym wkładem własnym, jak się czyta niektóre dyskusje na mirko, nie
@tymeek: a czytasz Wait But Why? Koniecznie musisz czytać http://waitbutwhy.com/ !

A jeśli chodzi o Vsauce, to odkąd zacząłem słuchać audiobooki o podobnej tematyce (np. Feynman, R. "Surely You're Joking, Mr. Feynman!", Bryson, B. "A Short History of Nearly Everything", Hawking, S. "The Grand Design", Gimbel, S. "Redefining Reality: The Intellectual Implications of Modern Science") okazało się, że oni wszyscy mielą te same ciekawostki i Vsauce ze swoimi świetnymi zdolnościami prezenterskimi