Wpis z mikrobloga

Ten wpis będzie długi, więc jeżeli nie interesuje Was #pokemongo to go po prostu olejcie.

Pograłem dzisiaj intensywnie 1,5h w Pokemon GO, więc zapraszam na mini FAQ, które pewnie rozwieje wiele Waszych wątpliwości. Nie ma tu wszystkich informacji, żeby nie psuć do końca zabawy z odkrywania samej gry.

O co chodzi?
Póki co Pokemon GO polega na dwóch rzeczach:
- zabawy w eksplorację i odwiedzanie różnych miejscówek, czyli odwiedzanie Pokestopów
- trenowanie w gymach

Co to Pokestop?
Pokestop to każdy pomnik, fontanna, coambitniejsze drzewo posadzone na jakąś okazję itd., odwiedzając takie miejsce możemy zebrać znajdujące się w nim przedmioty - przynajmniej 3 pokeballe, czasem potion, revive, jajko, z którego może się wykluć losowy pokemon. Pokestop można odwiedzić co 5 minut.

Co to Gym?
Gym jest ośrodkiem trenowania pokemonów - póki co TYLKO TU możemy walczyć z pokemonami innych graczy i są to walki my kontra komputer. Gym może należeć do jednej z trzech frakcji: drużyny żółtej, niebieskiej i czerwonej. Jeżeli odwiedzamy gym swojego koloru to możemy tam potrenować i zostawić swoje pokemony, żeby inni gracze mogli trenować razem z naszymi pokemonami. Te pokemony bronią także gymu przed innymi drużynami. Odwiedzając nie swój gym walczymy z pokemonami tam zostawionymi. Wygranie walki obniża reputację danej drużyny, gdy ta spadnie do 0 przejmujemy gym.

Czy gra jest f2p?
Po 1,5h mogę stwierdzić, że raczej tak. Zaczynając z 50 pokeballami skończyłem mając ich 136, a podrodze złapałem 40 pokemonów. Dodatkowo co każdy level dostaje się 10 pokeballi, więc tego nie zabraknie. Dodatkowo przedmioty takie jak potiony, jajka czy revive nie są do kupienia w sklepie. Co zatem można kupić, a co ciężko będzie zdobyć w grze choć najprawdopodobniej nie nie jest niemożliwe:
- incense - sprawia, że pokemony do nas same przychodzą przez 30 minut (wypadło mi w grze dodatkowe)
- lucky egg - podwaja EXP na 30 minut
- lure module - przyczepiamy go na 30 minut do Pokestop i pokemony zaczynają atakować to miejsce o ile dobrze zrozumiałem.
- inkubator do jajek

Czy jest opcja zdobycia Pokecoinsów bez płacenia?
Tak, poprzez zostawianie pokemonów w gymach do trenowania.

Co to są jajka?
Jajka kryją w sobie losowe pokemony, każdy gracz ma jeden inkubator, w którym może trzymać jedno jajko na raz. Jajko wykluwa się po przejściu określonej liczby kilometrów na nim. Do tej pory spotkałem 2, 5, 10 kilometrowe jajka.

Czy odpowiednie strefy wpływają na rodzaje pokemonów?
Chyba tak. Parki posiadały inny kolor i znalazłem w nich trochę inne pokemony, ale nie jest to chyba aż tak stricte zdeterminowane, bo potrafiłem znaleźć Bellsporuta poza parkiem, a w samym parku natrafić na Magikarpia i Seela.

Czy lepsze pokemony się trudniej łapie?
Tak! Na trailerze widać jak koleś jednym pokeballem łapie Charizarda. Musiałem trzykrotnie podchodzić do Pidgeota zanim udało mi się go złapać.

Co więcej - podkręcone rzucenie pokeballa daje nam więcej expa na koniec. Przy łapaniu pokemonów widnieje zaciskające się kółko - nie odkryłem jednak czy lepiej jest rzucać pokeball w momencie gdy jest największe czy najmniejsze, choć sądząc po komunikatach - na pewno ma to wpływ na szanse złapania pokemona.

Jakie pokemony są w grze?
Póki co widziałem jedynie pokemony pierwszej generacji.

Czy można zmienić wygląd/drużynę/pokemona startowego?
Nie. W grze nie ma opcji zmiany nicku, wyglądu, drużyny, czy startowego pokemona - jak już coś wybraliśmy musimy zostać z tym do końca.

Czego w grze brakuje?
1. Trybu Go Battle i Go Team Battle - na trailerze wyraźnie widać, że można się pojedynkować z innymi graczami - ta opcja jeszcze nie została zaimplementowana.
2. Trybu Go Trade - póki co nie można się wymieniać z innymi graczami.
3. Trybu lokalnych/globalnych eventów.
4. Trybu walki z dzikimi pokemonami - póki co te możemy łapać, nawet nie można ich osłabić.
5. Możliwości zmiany wyglądu, nicku, drużyny

I to w sumie wszystko co tak z głowy przychodzi mi na szybko do opowiedzenia. Jeżeli jesteście ciekawi czegoś więcej - zadawajcie pytania, a ja na nie postaram się odpowiedzieć.
Sarpens - Ten wpis będzie długi, więc jeżeli nie interesuje Was #pokemongo to go po p...

źródło: comment_xbHK2hL1a39yeduYLO3qMEwYh5gu9uuN.jpg

Pobierz
  • 39
@padawan: Aplikacja póki co jest uruchomiona dla Australii i Nowej Zelandii, więc jest regionalnie zablokowana w Google Play. Ma być sukcesywnie odblokowywana na kolejne regiony.
@3Xpro: W #rzeszow gdzie gram - okazało się, że już jest sporo aktywnych graczy, którzy pozajmowali gym. Podejrzewam, że największa walka będzie o pomnik - Wielką C - gdzie okopali się niebiescy, ale powoli rozpracowuje jak ich dojechać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Sarpens: Troche nie ogarniam samej walki na gymie, klikałem na pałe w pokemona i dostawałem w dupe. Chyba trzeba swipe'owac ataki przeciwnika i dopiero wtedy na niego klikac? I jak mam gyma to najlepiej wystawic w nim jak najmocniejszego pokemona?
@3Xpro: W czasie walki możesz wykonać 3 ruchy:
- atak podstawowy, po prostu klikając (ataki podstawowe ładują atak specjalny - ilość dostępnych ataków masz pod paskiem zdrowia - z reguły od 2 do 4 w zależności od siły pokemona)
- atak specjalny - po załadowaniu wystarczy przytrzymać, a jak pasek pod zdrowiem dojdzie do końca wykonuje się atak specjalny
- ucieczka - wykonując ruch swipe - lewo/prawo uskakujemy na lewo/prawo unikając
@3Xpro: Coś co zauważyłem, a może się przydać - kliknięcie w TRANSFER na pokemonie wysyła go do profesora, ale w zamian tego dostajemy cukierek potrzebny do ewoluowania naszego pokemona. Co to oznacza - opłaca się łapać wszystko jak leci, raz, że to dodatkowy exp, a dwa, że nadwyżkę pokemonów zamieniamy na cukierki.
@Sarpens:
1. Czy gra wymaga jakiejkolwiek rejestracji? Chcę poczekać na oficjalny start u nas w storze, ale boje się, że ktoś mógłby mi zajumać nick.
2. Chodzenie vs rower? Gra ma jakiś pedometr czy mogę sobie jeździć i polować na poksy?
3. Połączenie z netem wymagane czy wystarczy sam GPS?
@Shakko: 1. Gra nie wymaga rejestracji. Można dać Log in with Google Account i jak jesteśmy tylko zalogowani do maila w telefonie to nas od razu połączy. Ewentualnie można wykorzystać już istniejące konto na pokemon.com

2. Rower. Gra nie ma pedometru i w teorii przy odpowiednio szybkim klikaniu da się jej używać nawet w autobusie (bo Gym, czy Pokestop są dostępne tylko w określonej odległości od miejsca w którym są zdefiniowane).
@Sarpens: Jak dokładnie to działa? Musisz miec wlączoną cały czas aplikację, czy mozesz miec telefon uśpiony a i tak zawibruje jeżeli znajdzie się pokemon w pobliżu?
@t12t12: Właśnie nie do końca jestem pewien. W teorii aplikacja działa w tle, ale po testach na moim Xiaomi Redmi Note 3 Pro i powrocie do aplikacji, która była zminimalizowana wychodziło mi na to, że dopiero wtedy przeliczył ponownie GPSa (może to kwestia po prostu uprawnień).

Więc w teorii tak - aplikacja może działać w tle i telefon zawibruje jak wykryje pokemona w pobliżu.