Wpis z mikrobloga

#deprofundis #kryptografia
Czyli słów parę o szyfrach w grze #rpg opartej o listy.
Dotychczas treść listu była przed nami ukryta przez chwilę, tyle ile zajmuje nam rozdarcie koperty i przeczytanie treści.
Ale otrzymałem od jednego z naszych graczy 3 listy które były dla mnie zagadką przez parę miesięcy.
Czy była to nie pełna informacja? jakiś twist fabuły który rozwiązuje się dopiero pod koniec?
Otóż nie! Ich treść jak gwiazdy na niebie była dla mnie dana od początku.
Podobnie jak nasi dawni przodkowie obserwowałem niebo i nie rozumiałem co widzę tak do końca.
Te 3 listy były zaszyfrowane. Były tam kody dalekopisów które złamałem prawie tak samo łatwo jak bym czytał
otwartą księgę. Drugi dość ciężki wymagał wiedzy na temat niestandardowego zapisywania łaciny, zapytany na mirko
student kierunku humanistycznego odczytał mi to bez mrugnięcia, a ja stałem przed tym nie wiedząc co wpisać w google.
Trzeci szyfr czeka na złamanie i być może nigdy nie zostanie zabierając mi tym samym wiedzę o
świecie a dając wielkie pytanie i miejsce na rozwijanie fabuły.
Więc jaką rolę grają w świecie De Profundis szyfry i inne języki?
-Dostarczają dodatkowej rozrywki, w końcu deszyfrowanie jest fajne.
-Podnoszą klimat tajemniczości.
-Są dobrą zahaczką by przygodę graną z jedną osobą uwspólnić też z inną.
O czym musisz pamiętać przed użyciem tego środka?
1) czy dany szyfr pasuje do fabuły. Święte księgi inaczej się szyfruje niż dokumetny wojskowe
2) Co się stanie jeśli wiadomość nie zostanie zdeszyfrowana? To jest kluczowe pytanie jakie powinieneś zadać sobie jeśli chcesz z tego skorzystać, w końcu chcemy poprawić rozgrywkę a nie ją popsuć.
3) Czy poziom szyfru jest odpowiedni dla współspacza, o tym często się zapomina,a by gra była miła szyfr powinien być trudny ale nie zaporowy

Pamiętajcie że szyfrować można nie tylko tekst, a nawet bez użycia plików można zrobić ciekawe zagadki.
To chyba wszystko co chciałem wam przekazać, w skrócie
Szyfry podnoszą frajdę z gry.
  • 9
@wytrzzeszcz: @Vortexon: @LowcaG: Szyfry są spoko, ale wymagają od szyfrującego przemyślenia. Samo zakodowanie powinno być jednoznaczne. Na przykład jeśli szyfrujemy coś w literach alfabetu to powinniśmy rozwiać w 100% jaki to alfabet i w jakim języku lub jeśli to również jest elementem zagadki to dać wskazówki. O ile polski ma 32 to już angielski 26, niemiecki 30. Adekwatnie z liczbami, bo sposób zapisu może być różny. Poza tym polecam
@wytrzzeszcz: Różne. Teraz Neuroshima klimat zależy od sesji, bo Neura jak mało, które uniwersum daje szansę wykrzesać klimat jaki MG chce w danej chwili i nie kłóci się to z samą Neurą. Niedługo też wracamy do Cthulhu, więc jak masz ciekawe pomysły to też śmiało. Jakbyś mógł to na PW, bo możliwe, że któryś z moich graczy mógłby to znaleźć ( ͡° ͜ʖ ͡°)