Wpis z mikrobloga

@BarekMelka:

Komentarz eksperta:

jak się już porządnie najemy takiego GMO i będziemy zachodziły w ciąże to faktycznie jest spora szansa na urodzenie ośmiornicy zamiast zdrowego dziecka. Więc idźcie na #czarny protest żebyście mogły się przebadać, bo nowotwory będą czekały na was na półce w sklepie – dodała


źródło: http://pikio.pl/niespodziewany-nieprzychylny-wpis-aktorki-o-czarnym-protescie-nowotwory-beda-na-was-czekaly/
@BarekMelka Niestety, nie dostaniesz nic takiego. Właściwie to w Polsce nawet nikt nie zrobił rzetelnej analizy prawno-ekonomicznej więc trudno o argumenty.

Ja tylko mam problem z zapisami które pozwolą korporacjom na pozywanie państw za zmiany w prawie które przyczyniły się do strat finansowych korporacji.
Druga kwestia to obniżenie standardów jakości żywności. CETA zakłada ze standardy zostaną ujednolicone ale w taki sposób że kraje UE będą musiały obniżyć standardy. I tak np. W
@BarekMelka: Umowa o wolnym handlu brzmi:

"Wolno handlować wszystkim jak się komu podoba bez ograniczeń i w każdej ilości."

Jeśli CETA tak nie brzmi to nie jest umową o wolnym handlu ani o niczym wolnym, tylko jest kolejną regulacją utrudniającą handel i wymianę gospodarczą, a więc przyczynia się do zubożenia społeczeństw. A temu jestem przeciwny.
Ja tylko mam problem z zapisami które pozwolą korporacjom na pozywanie państw za zmiany w prawie które przyczyniły się do strat finansowych korporacji.


@The_Riddler: Ale one już w Polsce obowiązują. http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/980577,co-to-jest-ceta-10-rzeczy-ktorych-nie-wiecie-o-umowie-ue-kanada.html

ISDS jest dodatkową furtką dla inwestora zagranicznego na wypadek, jeśli wszedłby on w spór z rządem kraju, w którym dokonuje inwestycji. W wielu sytuacjach inwestor może pozwać rząd o odszkodowanie - i często je uzyskuje. Mechanizm ten obecny jest w
@BarekMelka: Geopolitycznie będzie problem, ponieważ sąsiedzi Rosji będą bardziej ekonomicznie powiązani. Problemem będzie mocniejsza Kanada, która przez cieplejszy klimat staje się coraz bliższym sąsiadem. Nie wiem jakie podać źródło, może mapa wycentrowana na biegunie?
"Nie wolno handlować nikomu z nikim i niczym" na "Wolno handlować każdemu z każdym i wszystkim pod warunkiem opłacenia cła w wysokości 50% wartości towaru"


@BarekMelka: 1500 stron nie może niczego ułatwiać. Jest to fizycznie niemożliwe. Zwłaszcza jeśli jest tajne.
@BarekMelka: Wg. mnie największym zagrożeniem ze strony CETA jest możliwość wprowadzenia na rynek towarów, które nie będą podlegały pod unijną zasadę ostrożności. I jeśli chcesz coś udowadniać - raczej nie posiłkowałbym się propagandowym tekstom ze strony KE, tylko szukał już w samych przepisach traktatu.
@BarekMelka: Jeżeli CETA zostanie podpisane to państwa będą miały 3 lata na zaimplementowanie zapisów umowy w swoim systemie prawnym. Dlatego obowiązujące w tej chwili standardy w Polsce zostaną obniżone, zgodnie z CETA.

W zalinkowanym przez ciebie tekście masz chociażby przykład z wołowiną mytą w chlorowanej wodzie.
@BarekMelka: Kanada to północny sąsiad, EU to zachodni i nagle mają jeszcze więcej wspólnych interesów będą stanowić utrudnienie dla Rosji. CETA między innymi otwiera pole dla zagranicznych firm w przetargach na kluczową infrastrukturę, co oznacza bardzo długoterminowe i trudne do rozerwania powiązania.

Zresztą doczytałem umowę i mogą nas też zalać pracownicy z Kanady! Polski rząd oczywiście nie widzi zagrożenia, ale Bułgarzy wynegocjowali ograniczenia dla tej siły roboczej (strona 346).
@BarekMelka: Towary tj. żywność czy leki w Europie muszą przejść badania (finansowane przez realizujący je podmiot), potwierdzający brak szkodliwości substancji. W USA czy Kanadzie takie badania są zbędne. Osobiście, posiłkuję się TYLKO relacjami medialnymi, które sugerują obniżenie naszych standardów, chociaż przyznam, że są one dla mnie podobnie wiarygodne jak zalinkowane przez Ciebie źródło.