Wpis z mikrobloga

Siema.

Ostatnio obiecałem przepis na sos z whisky, więc słowa dotrzymuję. Przed wami Very Hot Whisky BBQ Sauce. Kilka uwag na początek:

- jest to domowej roboty sos BBQ z whisky z ostrym wkładem;
- jako, że swój już zdążyłem spróbować to mogę powiedzieć, że smakuje świetnie – chyba najlepszy sos jaki kiedykolwiek zrobiłem, a spośród sklepowych przebija go tylko Mad Dog Chipotle;
- ostry wkład można dowolnie modyfikować, ja użyłem takich papryczek i w takiej ilości jaką miałem pod ręką – wyszło bardzo ostre – dla większości osób zdecydowanie za ostre;
- podzieliłem przepis na składniki, które muszą w nim być oraz takie, które są dodatkowe, ale jeżeli je dodacie to efekt końcowy będzie lepszy.

Składniki:
- 250 ml whisky
- 250 ml nektaru porzeczkowego
- 2 łyżeczki octu
- 6 ząbków czosnku
- 200 ml melasy
- 200 ml przecieru pomidorowego (od biedy może być ketchup łagodny)
- łyżeczka soli
- łyżeczka pieprzu
- 4 łyżki oleju
- mała cebulka posiekana
- 2 łyżeczki posiekanego imbiru
- pół szklanki cukru
- papryczki chili w ilości jaka nam odpowiada (ja użyłem kilkunastu Bhutalah SLP Chocolate z dodatkiem Habanero Long)

Składniki dodatkowe (dodaj te które masz – im więcej tym lepiej):
- dodatkowe 100 ml whisky
- dodatkowe 100 ml nektaru porzeczkowego
- 2 łyżki papryki wędzonej
- 1 łyżeczka smoke liquid
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
- cukier brązowy zamiast zwykłego

Trzeba zacząć od przygotowanie papryczek. Na patelnię pociągniętą olejem wykładam pokrojone papryczki bez szypułek, ale z pestkami. Dokładam obrane ząbki czosnku, skraplam całość oliwą i wkładam do piekarnika na około 30 minut w 200 stopniach Celsjusza.

W tym czasie trzeba przygotować sos BBQ. W garnku lądują: whisky, nektar, ocet, imbir, cebulka. Całą miksturę należy zagotować i dać się jej gotować około 15 minut (powinna zredukować się o około 30%). Po tym czasie trzeba dodać melasę i przecier. Znów gotować około 15 minut na małym ogniu. Po tym czasie dodać sól, pieprz, cukier i olej. Dobrze wymieszać.
Papryczki i czosnek wyjąć z piekarnika i umieścić w dodatkowym naczyniu. W tym momencie polecam podlać je dodatkowym whisky i nektarem porzeczkowym (łatwiej się będzie blendować i smak whisky będzie bardziej wyczuwalny). Całość mocno zblendować do czasu uzyskania jednolitej masy.

Połączyć sos BBQ ze zblendowanymi papryczkami. Całość zagotować. W trakcie gotowania ewentualnie dodać posiadane składniki z listy ekstra. Gotującą mieszaninę blendować, aż będzie w pełni jednolita. Redukować na wolnym ogniu do uzyskania pożądanej konsystencji (ja osobiście wolę sosy BBQ bardziej płynne).

Rozlewać do czystych słoików. Jest to sos, który nie ma nawet śladowego aromatu octu. Bardzo słodki i bardzo ostry ;)

Świetnie nadaje się do każdego rodzaju mięsa.
Poniżej zdjęcia jak to wyglądało w trakcie przygotowywania.

Przy okazji małe #rozdajo jedna z osób, która zaplusuje ten wpis otrzyma przesyłkę zawierającą słoiczek dokładnie tego sosu ;) Losowanie jutro wieczorem.

Zachęcam do obserwowania #chilizgobim gdzie na bieżąco pojawiają się wpisy odnośnie mojej amatorskiej uprawy papryczek i tego co można z nimi zrobić.

#chili #chilihead #uprawapapryczek #papryczki #papryka #ostrezarcie #ostrakuchnia #ostrezarcie #goomowesosy
#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #przepisy #kuchnia #gotowanie
gobi12 - Siema. 

Ostatnio obiecałem przepis na sos z whisky, więc słowa dotrzymuję...

źródło: comment_92OkVPK7iBKSbFf66pbgsm0Q2KyI1GPQ.jpg

Pobierz
  • 36
@gobi12 genialny wyszedł, trochę zmodyfikowalem przepis redukując składniki i tak jako podstawy użyłem 250ml whisky i dodałem 100ml whisky wyszło go tylko 350ml ale smakuje genialnie
@gobi12: Tez sie dolaczam do pytania czy nie chcesz odsprzedac jednego w razie gdybym nie zostal wylosowany :) Wole sprawdzic przed zrobieniem. Leniwy ze mnie czlowiek i chce miec pewnosc, ze mi bedzie smakowalo nim spedze tydzien na znalezienie skladnikow w sklepie ( ͡° ͜ʖ ͡°)