Wpis z mikrobloga

Samolot ze 164 pasażerami zostal uprowadzony, w pewnym momencie zmienia kurs i zmierza w kierunku stadionu z 70 000 widzami.Terrorysci daja jasno do zrozumienia jaki maja cel.Jeden z pilotów myśliwca Luftwaffe eskortujaca samolot postanawia zapobiec tragedii i podejmuje decyzje o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego.Wszyscy pasażerowie giną.
Pilot staje przed sądem, widzowie są sedziami przysieglymi.Na końcu podejmuja decyzje czy pilot jest winny morderstwa 164 osób czy tez nie.
To fabuła sztuki teatralnej " Terror- Wasz wyrok"
Ktora wlasnie teraz leci w niemieckiej telewizji ARD.
Sztuka powstala na fali dyskusji z przed paru lat kiedy rzad niemiecki przyjal projekt prawa ktory zakladal w takim przypadku ochrone prawna dla pilota ktory zestrzelil by samolot i przez to uratowal tysiace osób. Rok pozniej niemiecki trybunał konstytucjny uznal ten pszepis prawny za nie zgodny z konstytucją.Czyli pilot ktory zestrzelilby w takim przypadku porwany samolot przez terrorystów zostananie oskarżony o wielokrotne morderstwo.
Na koncu przedstawienia teatralnego widzowie zgromadz w teatrze glosowali: Czy piolot byl winny wielokrotnego mordestwa czy tez byl niewinny .Ponad 60% widzow uznalo pilota za niewinnego.

#ciekawostkizniemiec - jak się podobało to daj plusa a w przyszłości wyszukaj wiecej ciekawych historii z Niemiec i o Niemczech

#niemcy #prawo #terroryzm #ciekawostki #europa #wojsko
  • 9
@l1pka W tej sztuce padlo podobne stwierdzenie.Prokurator zadal pytanie pilotowi:Jezeli do szpitala przywiezli by pacjenta ktoremu zostalo kilkanascie godzin zycia a jego organy mogly by uratowac cztery chore osoby, ktore nie mogą juz dluzej czekac na przeszczep.Czy w takiej sytuacji mozna usmiercic dawce przeciez zostalo mu i tak pare godzin zycia.
@spokojnie_to_ja: to uzasadnienie jest chore. Dotyczy innych przykładów. Nigdy nie wiadomo ile osób zginie. A może porwany samolot zmieni kurs. Albo ktoś wewnątrz zareaguje.
Gdybym był pilotem i wiedział bym, że przed uratowaniem życia kilkunastu tysiącom osób przez zestrzelenie stu stane za to przed sądem nigdy bym tego nie zrobił
Presja psychiczna to jedno, ale fakt że będą mnie oskarżać ludzie i mam trafić do więzienia... Nie