Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki mam zagwozdkę - kupiłem ostatnio tokinę 11-16 DX II do nikona D7100. I obiektyw wraz z aparatem dobiera sobie randomowo punkt ostrzenia (aparat ustawiony na statywie - punkt centralny AF prosto w pudełko po lekach z czarnymi napisami) - co ciekawe punkt sobie randomowo obiera tylko i wyłącznie w trybie "klasycznym" - gdy włączę Live View aparat ostrzy w punkt na wszystkich ogniskowych. Ciekawostek ciąg dalszy - przy 11mm obraz jest ostrzejszy niz przy 16mm - ale to się dzieję tylko w trybie klasycznym. W Live View jest tak samo żyleta. Druga sprawa to: na 12-16 mm skala ostrzenia odbiega od skali ostrzenia na 11mm (która to przy 11mm jest bardziej dokladna) - gdzie przy Live View jest zawsze tak samo.
Tutaj filmik:

#fotografia #nikon #tokina #autofocus #af

https://www.youtube.com/watch?v=X0JN0DVx0t0

Moje pytanie oddawać szkło na zamianę - czy ten typ tak ma?
Uprzedzam pytania: nie mam jak sprawdzić z inną puszką, a obiektywu ze skalą też nie mam, ale dwa moje pozostałe obiektywy ostrzą w punkt.
mektoncjusz - Mirki i Mirabelki mam zagwozdkę - kupiłem ostatnio tokinę 11-16 DX II d...
  • 10
@mektoncjusz: Nie oglądałem filmu ale tak czytając to co napisałeś to raczej puszka a konkretnie czujnik PDAFu. Gdy włączasz LiveView lustro się podnosi i AF działa na zasadzie czujników wykrywania kontrastu na matrycy. W normalnym trybie aparat korzysta z dodatkowego czujnika detekcji fazy i to on może być tutaj problemem.
@mektoncjusz: weź pod uwagę że przy 11mm, głębia ostrości jest bardzo szeroka. DOF Calculator mówi że przy f/2,8
Subject distance 2 m

Depth of field
Near limit 1.04 m
Far limit 28.5 m
Total 27.5 m
Zatem każde z tych ustawień jest dobre.
@mektoncjusz: Bo DOF to JEST co innego niż focal length, ale jest m.in. od niej zależne. Głębia ostrości jest zależna od:
- ogniskowej
- przysłony
- odległości płaszczyzny ostrości od matrycy
I tak przy 11mm, f/16 i ostrzeniu na > 1m masz głębię ostrości praktycznie nieskończoną, a przy 400mm, f/5.6 i ostrzeniu na 98cm wychodzi jakieś 0.8mm głębi, co widać na zalączonym obrazku:

m_bielawski - @mektoncjusz: Bo DOF to JEST co innego niż focal length, ale jest m.in....

źródło: comment_CNmCTTgPpNeD7eJ14QUbnRD8uxsNO4iT.jpg

Pobierz
@m_bielawski: no tak ale odnoszac się do mojego problemu. To czy normalne jest że podziałka ostrości się zmienia kiedy aparat nieruchomo stoi na statywie a obiekt fotografowany to pudelko (które wypełnia cały pint ostrości na wizjerze ). Nie powinno być tak że wskaznik odległości powinien być zawsze ten sam? Czy detekcja fazy jest sztywno połączona z DOF? Bo przy live view wszystko jest w porządku.
@mektoncjusz: @duncanidaho2: @Belzee: @vexov:

Sprawa ta sama ze starym D60 - ostros obiektyw wybiera przypadkowo - kartoniki ustawione okolo 1,5cm od siebie (w przod i tyl) - AF jest pokryty przez kartonik - wiec nie ma mozliwosci zeby punkt lapal gdzies jeszcze. A tu raz kartonik z przodu ostry, raz z tylu. - owszem przy takim dystansie w zasadzie nie ma różnicy - BO DOF - ale ta
mektoncjusz - @mektoncjusz: @duncanidaho2: @Belzee: @vexov: 

Sprawa ta sama ze sta...

źródło: comment_0jBnggOYvgwG9YjAhgoOaEJlarMOsyCS.jpg

Pobierz