Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, czas na kolejny odcinek geopolitycznej serii. Po dłuższej przerwie, bo ostatnio wieje nudą.
Jeżeli jesteś zainteresowany sytuacją międzynarodową, technologią, gospodarką i historią - obserwuj mój tag: #hahard
Zamieszczone informacje jak zazwyczaj podzieliłem na trzy grupy, w kolejności: geopolityka, gospodarka i historia.

#geopolityka

Polska zainteresowana dalszą współpracą z Rosjanami ws. atomu
W poniedziałek w Krakowie rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Komitetu Pełnomocnych Przedstawicieli Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych, który jest najwyższym organem tej instytucji naukowej. Posiedzenie odbywa się po raz pierwszy w Polsce

PGNiG rozbudowuje bazę w Pakistanie. Podwojono wolumen wydobycia
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło wydobycie gazu ze złoża Rizq oraz wiercenie kolejnego otworu na złożu Rehman. Produkcja gazu w Pakistanie przekroczyła już 0,5 mln m³ na dobę.

"Mgła informacyjna". Tak Rosjanie starają się dzielić zachodnie społeczeństwa
Rosyjska propaganda jak najbardziej działa. I to nie tylko na Ukrainie, w Rosji, ale również w krajach bałtyckich, skandynawskich czy na Zachodzie. Jest kompleksowa. Używa nie tylko tradycyjnych mediów. Jest obecna w działaniach organizacji pozarządowych i internecie, w tym na portalach społecznościowych

Satelita szpiegowski dla niemieckiego wywiadu. "Uniezależnienie od danych USA"
Federalna Służba Wywiadowcza planuje zbudowanie satelity szpiegowskiego i otrzymała na ten cel środki finansowe. Sprzęt ma kosztować ok. 400 mln euro i trafić na orbitę w 2022 roku. Jednym z celów jego pozyskania przez Berlin ma być uniezależnienie się od amerykańskich danych satelitarnych.

Sankcje Rosji nie szkodzą. Rekordy wydobycia i gigantyczne zyski z ropy i gazu
Branża wydobywcza święci triumfy, a agencja Fitch podwyższyła ocenę rosyjskiego sektora naftowo-gazowego. Mimo ograniczeń zachodnich sankcji Rosja wydobywa rekordową ilość surowców i zarabia na nich krocie. Tylko na zbliżeniu OPEC Rosja zarobiła 6 mld dol.

Zaplanowana rewolucja migracyjna Europy
W latach 2005-2014 do Niemiec przybyło ponad 6 milionów osób. Należy zadać dwa zasadnicze pytania dotyczące integracji: 1.) Czego oczekujemy od nowo przybyłych? oraz 2.) Co zrobimy z tymi, którzy nie zaakceptują naszych warunków? W Europie nigdy nie zadano tych dwóch pytań.

Potrzebujemy gazu norweskiego
Patrzymy nie tylko pod kątem zapotrzebowania na gaz w rejonie Polski, ale chcemy budować hub – mówi Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

Niespodziewane konsekwencje zwycięstwa Donalda Trumpa. W Czechach będzie tarcza antyrakietowa?
Prezydent Czech Miloš Zeman jako jedyny przywódca Europy poparł Trumpa. Teraz ma problem, bo jego faworyt chce budować w Czechach tarczę antyrakietową. A Zeman jest przeciw.

Szwecja przywraca nadbrzeżne systemy rakietowe
Siły zbrojne Szwecji zdecydowały o przywróceniu do służby nadbrzeżnych wyrzutni rakiet przeciwokrętowych typu RBS-15. W ten sposób będą one dysponowały tego typu pociskami odpalanymi z lądu, morza i powietrza.

Polska otrzyma najnowocześniejsze rakiety Patriot i dostęp do wysokiej klasy specjalistów
Polska będzie dysponować najnowocześniejszą konfiguracją baterii Patriot – przekonuje w rozmowie z Onetem Wesley Kremer, wiceprezes Raytheon Company, amerykańskiego producenta rakiet.

Gra Kremla o Czarnogórę. Rosjanie próbowali zorganizować pucz
O ile wersja władz Czarnogóry jest prawdziwa, o tyle dla Rosji myślenie o zamordowaniu przywódcy państwa, które zaraz wejdzie do NATO, nie jest tematem tabu.

Imperium Rosatom
Skąd Rosatom ma tak potężne środki i zasoby? I to w sytuacji, gdy po względnie krótkim okresie renesansu jądrowego, cały świat odchodzi od tej energetyki na rzecz odnawialnych źródeł?

Brzezinski: Amerykańska polityka zagraniczna nie zostanie przeorientowana
Stany Zjednoczone są zainteresowane tym, by Polska była silnym krajem; rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił będzie oznaczać znaczące pogłębienie wzajemnych relacji - mówi PAP ekspert ds. międzynarodowych Ian Brzezinski z waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council.

600 dni konfliktu, tysiące ofiar i trzy dni rozejmu. Zawieszenie broni w Jemenie
600 dni konfliktu w Jemenie – 7 tysięcy ofiar, 37 tysięcy rannych, 3,1 miliona osób musiało opuścić swoje domy, 14 milionom trzeba dostarczać pożywienie, 80 procent populacji potrzebuje pomocy (...) Rozejm rozpoczął się w samo południe.

Polityczne zamieszanie w Estonii. Lider prorosyjskiej partii utworzy rząd
Juri Ratas, lider prorosyjskiej Partii Centrum otrzymał w niedzielę z rąk prezydent Estonii, Kersti Kaljulaid, misję utworzenia nowego rządu po tym, jak 9 listopada parlament odwołał ze stanowiska premiera liberała, Taaviego Roivasa.

Wietnam wycofuje się z umowy TPP
Rząd Wietnamu poinformował, że wstrzymuje ratyfikację umowy TPP w związku ze spodziewanymi zmianami polityki Stanów Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. [ENG]

Czas odpowiedzi. Czy Ameryka powinna rozważyć wyjście z NAFTA?
NAFTA była najgorszą umową, jaka kiedykolwiek przydarzyła się USA – krzyczał podczas kampanii Donald Trump. Teraz Amerykanie oczekują od nowego prezydenta odpowiedzi na pytanie: komu służą umowy liberalizujące handel

Inwestycja w Świnoujściu solą w oku Niemców
Chodzi o budowę, która byłaby konkurencją dla niemieckich portów. Władze portów w Szczecinie i Świnoujściu planują budowę potężnego terminalu przeładunkowego. Jego budowa zaplanowana jest na lata 2022-2027, koszt tej inwestycji szacowany jest na 2 mld zł.

Francusko-brytyjski parasol nuklearny Europy
Francja i Wielka Brytania mogłyby stworzyć system odstraszania nuklearnego, przeznaczony do zabezpieczenia Europy i finansowany ze wspólnych środków, ze wsparciem Niemiec. Deklaracja w tym zakresie świadczą o zmianie świadomości decydentów europejskich po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA.

Niemcy nie będą liderami wolnego świata
Sojusz Północnoatlantycki wzmocnił obecność w Europie Środkowo-Wschodniej (...) przez negatywne postrzeganie Niemiec na arenie międzynarodowej (...) trudno będzie mówić o Niemczech jako o liderze wolnego świata. Zbyt dużo krajów jest przeciwnikami takiego rozwiązania

Na Białorusi żyje się ciężko
Ceny większe niż w Polsce, a zarobki mniejsze niż w Macedonii. Tak wygląda dzisiaj kraj prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Komisja Kongresu chce uniemożliwić chińskim firmom państwowym przejęcia w USA
Wpływowa komisja amerykańskiego Kongresu, przestrzega przed niebezpieczną jej zdaniem, ingerencją Chin w amerykańską gospodarkę. Chodzi o przejęcia amerykańskich firm przez chińskie koncerny państwowe.

Trump nie zmienia zdania: Umowy handlowe czeka rewolucja
Wypowiedzenie wielostronnych porozumień NAFTA, TPP i TTIP było jednym z głównych haseł kampanii wyborczej przyszłego prezydenta. Teraz czas na jego realizację. Mowa o zerwaniu lub renegocjacji umowy NAFTA, sprzeciwie wobec ratyfikacji TPP, czy odejściu od rozmów w sprawie TTIP.

Chińskie przejęcia niemile widziane w Europie
Realizując rządowy plan Nowego Jedwabnego Szlaku, chińscy inwestorzy ruszyli na zakupy europejskich firm. Przekonali się, że nie zawsze są witani z otwartymi ramionami, bo rzeczywisty cel dokonywanych przez nich przejęć budzi obawy. O uregulowanie ich zasad przez UE zaczęli zabiegać Niemcy.

Europa Środkowo-Wschodnia chce amerykańskiego LNG
Ambasadorowie Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski i Słowacji zaapelowali w poniedziałek we wspólnym liście do liderów Kongresu USA o przyspieszenie procedur wydawania zgód na eksport gazu skroplonego LNG z USA do państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Cztery ważne lekcje z wojny na Ukrainie. Raport CEPA dzwonkiem alarmowym
Ukraina stała się poligonem dla nowych rosyjskich taktyk i systemów broni. Konflikt w Donbasie nakreślił nowe kierunki zmian na polu walki, ponownie królować zaczyna artyleria, połączona z możliwościami dronów. Do łask wróciły też czołgi, natomiast lżejsze pojazdy stają się śmiertelną pułapką

Ugandyjczyk podpisał fałszywy kontrakt zbrojeniowy z firmą z Polski
Policja w Ugandzie poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny, który podawał się za przedstawiciela resortu obrony tego kraju. Ugandyjczyk zawarł z polską firmą BMP umowę na dostawę uzbrojenia o wartości 120 mln. Euro. Miał w ten sposób wyłudzić od przedsiębiorstwa 520 tys. euro.

Rosja negocjuje z Iranem umowę zbrojeniową wartą fortunę
Rosja i Iran negocjują umowę zbrojeniową wartą ok. 10 mld dol. Moskwa miałaby dostarczyć Teheranowi szeroki wachlarz uzbrojenia, w grę wchodziłyby zestawy artylerii, czołgi T-90, samoloty bojowe i śmigłowce. Amerykanie deklarują, że będą blokowali takie zakupy Iranu.

Chiny: pierwszy lotniskowiec osiągnął gotowość bojową
Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning osiągnął gotowość bojową i może odbywać misje daleko od wybrzeży kraju. "Stale gotowy do walki z wrogiem"

W ukraiński system bankowy nie wierzą nawet na szczytach władzy
Parlamentarzyści domagają się odwołania kierownictwa i zmiany zakresu odpowiedzialności banku centralnego Ukrainy. Jego szefową (oskarża się ją o doprowadzenie do gigantycznej dewaluacji hrywny i wywołanie fali upadłości banków) śle zawiadomienia do służb specjalnych i prokuratury (...)

Entuzjazm związany z budową Jedwabnego Szlaku jest entuzjazmem na wyrost
Cezary Mech (ekonomista). "Polska wniesie infrastrukturę wymaganą do transportu towarów, potem jedynie pozostanie zająć się konserwacją szyn(?)". Budowa polskiej autostrady z Dolnego Śląska na północ się ślimaczy, natomiast droga łącząca Niemcy z Ukrainą została "cichaczem pobudowana"

Podwodny Specnaz Rosji rośnie w siłę. Dezinformacja ukrywa realne zagrożenie
Publikowane w Rosji oficjalnie materiały o rosyjskich płetwonurkach bojowych, pokazują formację generalnie wykorzystującą przestarzały i dosyć toporny sprzęt oraz działającą według taktyki dawno zarzuconej na zachodzie. W rzeczywistości może to być totalna dezinformacja, a komandosi podwodni są nadal tajną i coraz bardziej groźną bronią Federacji Rosyjskiej.

Rosyjscy astronauci polecą na Księżyc w 2031 roku
Moskwa planuje wysłać swoją pierwszą załogową misję na Księżyc w 2031 roku. Start rosyjskich astronautów poprzedzi kilka misji bezzałogowych w stronę Srebrnego Globu, które rozpoczną się za 10 lat. Plany zdradził agencji TASS Władimir Sołncew, dyrektor RKK Energia - zakładów,w których powstaje statek kosmiczny Federacja.

Witajcie w świecie bez hegemona

Data 11/9 może stać się dla historii XXI wieku nawet bardziej znaczącą od 9/11. Wieszczy ona bowiem koniec przejściowego porządku jednobiegunowego dominującego od niemal trzech dekad na rzecz multilokalnej struktury świata. Prawdopodobne wycofanie się Stanów Zjednoczonych pod wodzą Donalda Trumpa z roli światowego hegemona oznaczać będzie kres nie tylko jedynego obecnie istniejącego imperium, ale i wielkiej narracji neoliberalizmu.

#gospodarka i inne

Do budżetu Unii Europejskiej wpłacimy w przyszłym roku 18 mld zł
Polska składka do budżetu UE w 2017 r. wyniesie ok. 18 mld zł, a transfery z UE do Polski szacowane są na ponad 50 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Prognostyczna klęska Morawieckiego
Najnowsze statystyki produktu krajowego brutto były szokująco słabe dla niejednego ekonomisty. Ale jedną z największych klęsk prognostycznych zanotował minister finansów i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Fatalny początek końca roku
Nie widać końca spowolnienia w polskiej gospodarce. Pierwsze dane dotyczące koniunktury w IV kwartale rozczarowały. Październikowe dane ze sfery realnej wskazują na słabość gospodarki na początku IV kwartału. W szczególności utrzymuje się zapaść w inwestycjach

Słabe regiony Mazowsza nie dogonią
Jednym z celów strategicznych każdego kraju jest niwelowanie regionalnych różnic w rozwoju. Cel ten realizowany jest zwykle w drodze wspierania regionów słabszych ekonomicznie. Efekty takich programów są na ogół wątpliwe.

"Trump postawi na protekcjonizm, ale dopiero w 2018 r."
Pierwszy rok prezydentury Donalda Trumpa zdominują sprawy wewnętrzne, jednak w 2018 r. spodziewać się można rewolucji w stosunkach handlowych USA ze światem, zapowiada bank Stifel.

Do 2030 roku Kanada zamknie elektrownie węglowe
Do 2030 r. Kanada zamknie swoje elektrownie węglowe - zapowiedziała w poniedziałek minister środowiska Kanady Catherine McKenna. Działać dalej będą mogły tylko zakłady wyposażone w instalacje do wychwytywania i magazynowania CO2 (tzw. sekwestracji).

Gorzów Wielkopolski obniża podatki lokalne
Władze Gorzowa Wlkp. zdecydowały się na obniżenie stawek podatków i opłat lokalnych. Prezydent miasta Jacek Wójcicki przedłoży projekty uchwał w tej sprawie na sesji Rady Miasta 29 listopada br. Chodzi o podatki od nieruchomości, od środków transportowych i opłaty targowej

Rekordowo niska liczba Polaków myśli o emigracji
12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków V” publikowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania i o 7 p.p. mniejsze wskazanie niż na początku roku.

Zapomoga dla oligarchów
Władze UE zaproponowały szersze otwarcie europejskiego rynku dla ukraińskich produktów rolnych oraz nawozów – i to niejako „obok” obowiązującego już od stycznia układu o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu (DCFTA). Czy będziemy dobrymi wujkami, tym razem kosztem interesów polskiej wsi?

Znamy datę likwidacji NFZ
Do likwidacji NFZ ma dojść 1 stycznia 2018 r. i mamy czas, aby ustawę jeszcze dopracować - powiedział minister minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w radiowej 'Jedynce'. Od przyszłego roku nieubezpieczeni będą mogli korzystać tylko z opieki lekarzy rodzinnych.

Gospodarczy patriotyzm kluczem do sukcesu
Sukces silnych i najbogatszych europejskich gospodarek oparty jest na wzajemnej wymianie usług rodzimych firm oraz na wsparciu rządowym. To dlatego już od dawna niemieckie czy francuskie firmy grają za granicą w swoich drużynach narodowych - nad Wisłą korzystają z usług firm swoich rodaków

Polacy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.

Białoruś: Podatek od nieróbstwa
Nie pół miliona, jak przewidywano, a tylko 50 tysięcy – tylu „darmozjadów” wykryły w ubiegłym roku białoruskie władze. W mediach trwa dyskusja na temat skuteczności podatku "od bezrobocia", który Białorusini płacą w tym roku po raz pierwszy.

Cztery dni w firmie, a potem wolne
Szacuje się, że obecnie w Polsce około 700 firm, głównie w sektorze przemysłowym i na terenie aglomeracji śląskiej, oferuje swoim pracownikom czterodniowy tydzień pracy. Na krótszy tydzień pracy decydują się obecnie głównie pracodawcy z branży IT, ale producenci już zaczynają iść w ich ślady.

Niemiecki rząd planuje deportację 12 tysięcy afgańskich uchodźców
Niemiecki rząd podjął decyzję o deportacji 12 tysięcy Afgańczyków, którzy nie uzyskali prawa do azylu w Niemczech. W ocenie niemieckiego rządu sytuacja w Afganistanie pozwala na bezpieczny powrót uchodźców do kraju [ENG]

Program 500 + na plus, ale obniżenie wieku emerytalnego zaszkodzi gospodarce
Ekonomiści oceniający rok rządów PiS wska
  • 4