Wpis z mikrobloga

Dzisiejsze TL;DR z #sejm do godz. 11:05
Poprzednie odcinki pod tagiem #tldr
Nie bijcie mnie że wołam, ale skoro plusujecie to chcecie to chyba czytać :D

Noc z 17/18 grudnia
Manifestacja KOD pod Sejmem zakończyła się późno w nocy z 17 na 18 grudnia.
Według posłanki PO, Bożeny Kamińskiej w sali plenarnej Sejmu gdzie do wtorku planują pozostać protestujący opozycjoniści wyłączono ogrzewanie i działa tylko światło awaryjne.
Są informacje że nie wpłynęła jeszcze żadna skarga na zachowanie policji pod Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia.
Adwokaci chcą za darmo pomóc zatrzymanym podczas demonstracji pod Sejmem.

18 grudnia, godz. 9:00 do 11:05
Według stanu na godz 9. Sejm jest nadal zamknięty i wciąż chroniony przez policję. Przed jednym z wejść stoi niewielka grupka protestujących i kilku policjantów.
Dziś o 12:00 zaplanowana jest demonstracja KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego
Związana ona będzie z pożegnaniem Andrzeja Rzeplińskiego wraz z jutrzejszym końcem jego kadencji w Trybunale Konstytucyjnym
Dziś o 16:00 zaplanowana jest demonstracja Klubów Gazety Polskiej pod Pałacem Prezydenckim
Związana ona będzie z poparciem dla polityki obecnego rządu.
Jedną z osób która może zostać objętą nową ustawą dezubekizacyjną jest Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie, z racji członkostwa we WRON.
Prezydent Duda zorganizuje dzisiaj serię spotkań z liderami opozycji, poinformował w TVN24 Marek Magierowski
Zaproszenia dostali też Władysław Kosiniak- Kamysz, Ryszard Petru, Paweł Kukiz i Grzegorz Schetyna
Prezydent Duda spotka się dzisiaj także z prezesem PiS.
Przed godz. 11 Ryszard Petru z .Nowoczesnej przekazał swoje stanowisko prezydentowi m.in że miało miejsce nielegalne posiedzenie sejmu.
Petru: Miałem wrażenie że prezydent rozumie nasze postulaty. Rozmowa trwała 55 minut.

Oprócz tego są też nowe opinie:
Włodzimierz Czarzasty, SLD: Skrócić kadencję Sejmu, Marszałek pod Trybunał Stanu
Rafał Jankowski, NSZZ Policjantów: Funkcjonariusze pod Sejmem działali na rozkaz i w granicach prawa
Bronisław Komorowski: Teraz na proteście KOD było więcej młodych ludzi, to oni przejęli aktywność.
Joachim Brudziński, PiS: (Opozycja, przyp. red.) doprowadziła do sytuacji która nie miała po 1989 roku miejsca w polskim parlamencie
Tomasz Jaskóła, Kukiz 15: Długoookresowo nie ma innego rozwiązania niż zmiana konstytucji.
Andrzej Rzepliński: Prezydent powinien zrobić znacznie więcej niż wydawać oświadczenie.

Wasze opinie, komentarze i uzupełnienia też się nie znajdą w tym wydaniu bo jeszcze ich nie zdążyłem zredagować :D

Następne wydanie TL;DR prawdopodobnie wieczorem, po obu manifestacjach.

#sejm #tldr #afera #4konserwy #neuropa #bekazpisu #polityka
  • 104