Wpis z mikrobloga

Dzisiejsze TL;DR z #sejm od godz. 11:05 do 13:50
Poprzednie odcinki pod tagiem #tldr
Przepraszam że tak często was wołam, ale materiału przybywa i byłoby niepoważne zostawiać go na wieczór.

18 grudnia, od godz. 11:05 do 13:50
Rzecznik Komendy Głównej Policji zdementował informację że kogokolwiek zatrzymano na zgromadzeniach w ostatnich dniach
O godzinie 12:15 zaczęła się manifestacja zorganizowana przez KOD pod Trybunałem Konstytucyjnym
Hasłami tej manifestacji są m.in. ''Zjednoczona opozycja !'' i ''Niezawisłość Trybunału''
Na manifestacji KOD przemówili m.in Bronisław Komorowski, Joanna Mucha i Ryszard Petru
Prezydent Komorowski powiedział m.in:
To był trudny pierwszy rok w opozycji.
Dziękuję sędziom TK za odważną i mądrą obronę polskiej demokracji.
Miałem satysfakcję, oglądając jedną z posłanek, gdy czmychała z Sejmu pod eskortą policji.
Ryszard Petru: Oni ustąpią. Widać pierwsze sygnały, że są przerażeni
Joanna Mucha: Żaden polityk nie ma prawa uderzać w sądownictwo i trybunał konstytucyjny ; Apeluję do posłów PiS, złóżcie swoje legitymacje partyjne; potem będzie już za późno.
Według Bartosza Milarczyka (UM Warszawa) w zgromadzeniu przed TK bierze udział ok. 3500 osób.
Manifestacja skończy się po dojściu manifestacji na warszawski Plac na Rozdrożu, zatrzyma się też pod Sejmem.

O 12:32 Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) wyszedł ze spotkania z prezydentem Dudą.
Prezes PSL przedstawił stanowisko swojej partii i powiedział mu o rozmowach z Marszałekiem Sejmu. Przedstawił mu także relację z niewpuszczenia posła Sosnowskiego na salę kolumnową . Powiedział też że konieczne jest powtórzenie tego posiedzenia i powinna się rozpocząc rozmowa z przedstawicielami wszystkich redakcji.
Według prezesa PSL prezydent chce porozmawiać z każdą ze stron i dążyć do kompromisu.
Dzisiaj o godz 14 z prezydentem ma się spotkać Paweł Kukiz, a wieczorem Grzegorz Schetyna.
Rzecznik PiS, Beata Mazurek podała że spotkanie Jarosława Kaczyńskiego i Marszałka Kuchcińskiego z Prezydentem Dudą odbędzie się w poniedziałek o 13.
Na manifestację Klubów Gazety Polskiej przed Pałacem Prezydenckim o godz. 16 ludzie jadą z całej Polski - podaje TVP Info.

Oprócz tego są też nowe opinie:
Kamila Gasiuk- Pihowicz, .N: Kaczyński traci kontrolę nad PiS
Paweł Szefernaker, PiS: (Do opozycji przyp. red.) Od piątku robicie cyrk, jesteście aktorami teatru, wiecie o tym?
Opinie publicystów:
Paweł Lisicki: Akcja zajęcia sali plenarnej i okupowania jej przez opozycję była nieproporcjonalna do sytuacji.
Andrzej Gajcy: Próba mediacji prezydenta z opozycją to odpowiednia droga do zakończenia konfliktu.
Andrzej Stankiewicz: To nie o nas chodzi, media są tylko pretekstem który wykorzystuje opozycja.
Leszek Balcerowicz: Propaganda PiS i TVPiS do złudzenia przypomina czasy PRL (wichrzyciele, warchoły, zdrajcy, itp.). Czy to świadomy plagiat? Niekoniecznie - antydemokraci mają ograniczony repertuar wyzwisk i insynuacji. Ale nie wykluczam jakichś tajnych konsultacji.
o. Tadeusz Rydzyk: Bardzo się obawiam, że chcą u nas zrobić Jugosławię.

Przekładałem 2 razy więc się nazbierało, pozwoliłem sobie również zacytować WASZE opinie i uzupełnienia do wcześniejszych wydarzeń. To nie moje opinie i jak macie wątpliwości to wołać się nawzajem.

Do przemówienia premier Beaty Szydło:

@BarekMelka: (W orędziu; przyp. aut.) pani premier nie odniosła się do meritum sprawy - tj. kwestii ograniczania dziennikarzom dostępu do Sejmu oraz kwestii wyrzucenia Szczerby a następnie wątpliwego legalnie głosowania w Sali Kolumnowej.

@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: (Premier ; przyp.aut) chwaliła się też, że załatali lukę w VAT na 11,5 mld zł.

@Randallovy: Zrobili w rok więcej niż PO w 8 lat. Pod jakim względem? Bo jeśli chodzi o podział w społeczeństwie to i owszem. Ale jeśli chodzi o gospodarkę to krakowski smog wszedł za mocno.

Oraz do wcześniejszych wydarzeń:

@tolstyy00: Znając więcej faktów nadal wstrzymuję się od stwierdzenia, że chciano doprowadzić do Nocnej Zmiany 2.0, jednak odczuwam niesmak do takich zachowań (opozycji ; przyp.aut)

@TymRazemNieBedeBordo: Przecież to powtórka z tego co było gdy po raz pierwszy PiS miał władzę.

@takniejest: Przeniesiono obrady sejmu do sali kolumnowej przy czym BEZ posłów innych klubów. W sali kolumnowej miało zatem odbyć się posiedzenie klubu parlamentarnego. Jako że mają w sejmie większość to teoretycznie mieli kworum. Problem w tym że na sali kolumnowej byli także Kukizowcy. A to już oznacza że nie wpuszczanie posłów opozycji przez Straż Marszałkowską było nielegalne, tak jak przegłosowanie ustaw w Sali Kolumnowej.

@tony_soprano: Sam fakt zablokowania wniosku o stwierdzenie kworum jest jednoznacznym potwierdzeniem, że nie było czysto zagrane. Jakby byli pewni to by sprawdzili. A potem wyszły akcje z podpisami po czasie co już całkowicie pokazuje gdzie leży prawda.

@Marcinowy: PiS chce zrobić drugi PRL. To dopiero 1 rok i na 100% jestem przekonany że PiS nie dopuści do kolejnych wyborów bo jeżeliby przegrali poszliby siedzieć za to co teraz #!$%@?ą.

@lavinka: Ładny cyrk. Jestem ciekawa, na ile "nie wpuszczono posłów opozycji", a na ile sami nie poszli tam głosować. Już nieraz wychodzili w akcie protestu podczas głosowania, taka sytuacja by mnie nie zdziwiła.

@FireDash: Generalnie dzieje się źle i tak nie powinno być,

@MamalKillTheMan: Jeżeli rząd nie uchwaliłby budżetu to tylko prezydent mógłby odwołać rząd i zarządzić ponowne wybory - tego nie wie każdy, ale z kolei każdy wie, że Duda jest prezydentem PiSu, nie kwestionującym poczynań swojego prezesa więc trzeba mieć naprawdę wyprany mózg aby uważać, że odwołałby większościowy rząd PiSu z tego powodu.

Następne TL;DR po manifestacji Klubów Gazety Polskiej po godz. 16.

#sejm #tldr #afera #4konserwy #neuropa #bekazpisu #polityka
  • 55