Wpis z mikrobloga

Kolejne TL;DR z #sejm od godz. 18:30 do 21:20
Co to się dzieje Mirki, zmieniłem się w jakąś agencję prasową xD Mam nadzieję że ten cyrk się skończy niedługo.
Poprzednie odcinki pod tagiem #tldr

18 grudnia, od godz. 18:30 do 21:20
Nadal trwa protest środowisk opozycjnych pod Sejmem i posłów PO / .Nowoczesnej w Sali Plenarnej Sejmu
Protestujący pod Sejmem mają dwa najważniejsze postulaty i zamierzają protestować do czasu aż będą one spełnione
Chodzi głównie o przywrócenie wolności pracy dziennikarzy w Sejmie i ponowne głosowanie nad ustawami które były głosowane w Sali Kolumnowej
Press Club Polska apeluje do KOD o nie atakowanie dziennikarzy TVP.
Na stronie sejmu pojawiła się notatka sygnowana nazwiskiem Agnieszki Kaczmarskiej, p.o. Szefa Kancelarii Sejmu
Notatka m.in. mówi że głosowanie odbyło się zgodnie z regulaminem Sejmu.
Po 19:50 rozpoczęło się spotkanie Grzegorza Schetyny, lidera PO z Prezydentem Dudą.

O 19:55 TVP1 i TVP Info ponownie wyemitowały powtórkę orędzia premier Beaty Szydło
Prowadzący Wiadomości tłumaczył to wczorajszymi problemami z odbiorem kanałów TVP
Władze TVP poinformowały KRRiT, ABW i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa o problemach z odbiorem MUX-3 zawierającym kanały TVP a posłanka PiS, Krystyna Pawłowicz wiąże to z ''hybrydowym zamachem stanu''

Posłowie protestujący na sali posiedzeń dostali od Straży Marszałkowskiej wyciąg z przepisów dot. zajmowania sali plenarnej. Strażnicy wręczyli im wydruk i odczytali treść.
Wyciąg z regulaminu Sejmu mówi że poza posiedzeniem sejmu, Sala Plenarna pozostaje zamknięta.
Cezary Tomczyk (PO) na Twitterze poinformował że protestujący posłowie mają opuścić Sejm
Opozycja zapewnia że się nie przestraszy i zostanie w Sejmie za wszelką cenę.
W momencie oddawania wydania (21:20) do publikacji sprawa jest w toku.

O 21:05 odbył się briefing Grzegorza Schetyny po spotkaniu z Prezydentem Dudą, które trwało ponad godzinę.
Grzegorz Schetyna powiedział, że dla protestujących kluczowych jest kilka spraw:
1) należy uznać za nielegalne "spotkanie" w Sali Kolumnowej - warunek wyjściowy
2) rezygnacja Marszałka Kuchcińskiego - on w bardzo poważny sposób doprowadził do tego kryzysu i jest za to politycznie odpowiedzialny
3) powrót mediów na poprzednich zasadach do pracy w Sejmie
4) oczekuje od prezydenta zorganizowania spotkania jego z Kaczyńskim, do mediacji trzeba zorganizować wszystkie autorytety.
Duda odpowiedział, że będą w kontakcie i wszystko przemyśli. Schetyna mówi, że nie zależy mu na komplikowaniu sytuacji; nic już nie będzie takie, jak parę dni temu.
Posłowie PO nie opuszczą sali mimo napomnień od Straży Marszałkowskiej. Powiedział, że "będą trwać do 11 stycznia, albo i dłużej". Nie posłowie doprowadzili do tego kryzysu, ale Marszałek. Potrzebna jest determinacja i odwaga.

Notatkę z tego co powiedział G. Schetyna opracował kol. @daj_pan_spokoj któremu serdecznie dziękuję.

KRAKÓW, ale pośrednio powiązane z tymi wydarzeniami.
O 19:25 Jarosław Kaczyński opuścił Wawel
Protestujący ponownie próbowali blokować wyjazd Jarosława Kaczyńskiego
Policjanci musieli stworzyć kordon żeby umożliwić kolumnie bezproblemowy wyjazd.
O 21:00 na Wawelu nie było już nikogo i wszyscy rozeszli się w spokoju.

Najnowsze opinie:
Michał Szczerba, PO: Sprawa ''wolnych mediów'' po konsultacjach z Marszałkiem Senatu i Prezydentem idzie w dobrą stronę ; w Sejmie odbyło się nielegalne posiedzenie, ustawa budżetowa nie została de facto uchwalona ; apelujemy o rewizję złej drogi na jaką weszło PiS
Jacek Sasin, PiS: Powinno nam wszystkim zależeć aby znaleźć kompromis i rozwiązać konflikt
Leszek Miller, były premier: Prezydent stoi przed historyczną szansą wypracowania komprimisu między rządem a opozycją.
Piotr Gliński, PiS: Nie pozwolimy na niszczenie polskiej demokracji.
Paweł Kukiz: W rozmowie z prezydentem mówiłem także o rozpoczęciu dyskusji o wadach ustrojowych
Joanna Lichocka, PiS: PO zaplanowało tą całą akcję ; PO złamała prawo, rozpoczęła awanturę, a przedstawia się teraz jako ofiara
Adam Andruszkiewicz, Kukiz 15: To co robi opozycja totalna to jest pajacowanie, musimy zająć się pracą w Sejmie.
Bartosz Węglarczyk, onet.pl: Nikt nie przeprowadzi Majdanu w Polsce

Następne wydanie TL;DR wkrótce. Zawołam jak coś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#sejm #tldr #afera #4konserwy #neuropa #bekazpisu #polityka

Linki:
Oświadczenie Press Club Polska
https://twitter.com/wirtualnemedia/status/810155359407079428

Notatka z Sejmu
http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=3F5C82AD69E7F0B4C125808D005E0DEC

Wyciąg z regulaminu sejmu:
https://pbs.twimg.com/media/Cz-vnOZXUAEg9ZF.jpg:orig
  • 70
Szkoda, ze nikt nie pomyśli nad wprowadzeniem kary za okupowanie mównicy, z kilka tysiecy złotych kary tak na przyszlość.
Co do akcji na Wawelu, imo KOD sie zblaźnił. Jak protestowanie pod budynkiem sejmu ma jakiś sens - tak blokowanie i rzucanie sie pod auta, aby unimożliwić dojazd nad grób bliskich osob to żenada. Argumentowanie że to Wawel a nie prywatny cmentarz jest już stare. Dyskusja nad tym była gdy temat był aktualny.
@Crusier: jestem zwolennikiem PGP, ale ten filmik tak mnie #!$%@?. Za duże uproszczenia. Mam wiele wątpliwości co do liczenia głosów i przechodzenia głosów na dalszych kandydatów. W Australii są duże uproszczenia, dla mnie za duże. W innym kraju, już nie pamiętam gdzie, współczynnik przechodzenia głosów ustala się na podstawie wylosowanych kart, a nie wszystkich.
Tutaj chciałbym, żeby ktoś przedstawił system z naklejkami bądź z wpisywaniem numerów od 1 do 5, a
@niobe_: Ale z drugiej strony, PiS ma bardzo często prawo i regulaminy gdzieś co pokazali ostatnim głosowaniem nad budżetem. Co PO czy N. mogą zrobić zgodnie z prawem skoro PiS i tak to oleje i zrobi po swojemu. Zobacz przykład z TK, ładnie punktowali rząd za ich pomysły, zachowywali się zgodnie prawem. I co? I nic. Przecież PiS mógłby bez problemu opozycję ośmieszyć. Z pomysłu o mediach się wycofać albo wprowadzić
@ediz4: Wiem, że wpolityce to się marzy ale bez przesady. Ale zauważ, że ludzie na ulicę wyciągnęła nie debilna ustawa o mediach tylko cyrk w Sejmie. Ale dla mnie gorsze jest to, że na kolanie została przepchnięte ustawy. Partia która ma w nazwie prawo, w dość tajemniczych warunkach głosuje nad ustawami i nawet nie chcą udowodnić, że wszystko było zgodnie z regulaminem. Jedynie mamy oświadczenie, że wszystko jest ok i po