•  

  Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
  W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

  Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

  Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
  Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


  Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

  (...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

  #polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  OP DELIVERED!! Nawiązując do tego wpisu http://www.wykop.pl/wpis/22865857/mirki-co-sie-odjebalo-wyobrazcie-sobie-ze-jest-rok/ piszę jak się sprawa ma po wizycie na komendzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Na wstępie dziękuję za dużo plusów, zawsze chciałem ich dostać dużo, tak np. z 8. Ponad 3700 też jest całkiem spoko. Tak jak obiecałem zawołam wszystkich plusujących. Nie wiem co z tego wyjdzie, bo nigdy nie wołałem więcej osób niż 3. Lista chyba będzie długa (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  Dzisiaj o godz. 9 rano pojawiłem się na komendzie w celu odebrania skradzione telefonu. Miła pani policjantka wyciągnęła spod biurka kopertę w której był mój samsung. Powiedziała, że bardzo jej przykro, ale jest w bardzo złym stanie. Po krótkich oględzinach stwierdziłem, że spodziewałem się gorszej masakry. Oczywiście nie wygląda tak jak go zapamiętałem, ale nawet działa :D. Wcześniej napisałem, że telefon się znalazł u niego w domu po interwencji i pewnie leżał w szufladzie. Policjantka powiedziała, że patus miał go w kieszeni w momencie interwencji dotyczącej ganiania własnej matki z nożem po podwórku xD. Telefon był przez jakiś czas przez niego używany.

  Wypytali go jak wszedł w jego posiadanie. Powiedział, że dała mu go jakaś stara sąsiadka za pomoc w przerzucenia węgla. Niestety sąsiadka nie żyje, więc policja nie ma jak jej zapytać czy to prawda xD. Tym sposobem nie można ustalić jak było, nie ma dowodów, że to on go ukradł. Patologia widać wie co ma mówić, żeby się wykpić.
  Niestety wyjęli kartę pamięci i oddali ją gościowi, bo nie byli w stanie określić czy też jest kradziona czy nie... Tak więc dla tych którzy czekali na ciekawe fotki mam złą wiadomość.
  Szybki protokół przekazania i moja własność wróciła w moje ręce.

  Przechodzimy do oględzin:
  http://i.imgur.com/vcBfSfc.jpg
  http://i.imgur.com/bezojQh.jpg

  Oczywiście ekran rozbity, cały poobijany, tylna klapka w stanie agonalnym. Aleee nie jest tak źle, myślałem, że będzie rozbity w drobiazgi.

  Otwieramy tylną klapkę:
  http://i.imgur.com/whND6Ah.jpg
  Nie mam pojęcia co to jest, wygląda jakby coś było klejone, ale wolałem tego nie dotykać ( ͡º ͜ʖ͡º). Bateria jest oryginalna. Jest włączony od kilku godzin i trzyma. Nie wiem jakim cudem. Prawdopodobnie nie był używany przez długi czas.

  Włączam telefon. Od razu rzuca mi się w oczy logo semaphore i za chwile cyanogen. Już wiem, że ktoś przy nim ostro majstrował, ja zapamiętałem Android 1,6. Tapeta w stylu sebixoromantiko, typowo, ale szczerze to spodziewałem się, że będzie jakaś goła baba :D. Kilka giery typu jednoręki bandyta - jakżeby inaczej.
  http://i.imgur.com/MPBuvEI.jpg

  Tutaj zdjęcie informacji o systemie
  http://i.imgur.com/LRaXr96.jpg
  http://i.imgur.com/QTzK99K.jpg

  Wybierane numery i typowe dla danego środowiska ksywki typu: grucha, gutek itp xD. Prawilnie żadnych nazwisk.
  http://i.imgur.com/EhgGsvH.jpg

  Działa wszystko, nawet aparat. Jak już pisałem niestety nie ma karty pamięci, galeria jest pusta, smsy tylko od operatora, że jakiś numer jest dostępny oraz trochę kontaktów w książce telefonicznej. Nie wiem czy idzie odzyskać jakieś inne dane z tego telefonu. Jakieś pomysły? Dla zainteresowanych zakładam tag #sebixowysamsung. Możliwe, że tag umrze od razu, bo temat chyba wyczerpany, ale będzie w razie czego, żebym nie wołał znowu prawie 4000 ludzi.
  #patologiazmiasta #patologia #policja #kradziez #samsung
  pokaż całość

  odpowiedzi (171)

 • avatar

  Otwieram galerię najbardziej znienawidzonych bohaterów serialowych. Zaczynam od osoby, która swoim zachowaniem doprowadzała mnie do wściekłosci większej niż sławna Skyler White ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  2 sezon Orange is the New Black, Vee.
  #seriale #heheszki

  odpowiedzi (153)

 • avatar

  Wchodzi do marynarskiej knajpy 90-letnia babcia z papugą na ramieniu i mówi:
  - Kto zgadnie co to za zwierzę... - i wskazuje na papugę ... będzie mógł kochać się ze mną całą noc.
  Cisza. Nagle z końca sali odzywa się zapijaczony głos:
  - Aligator.
  Na to babcia:
  - Skłonna jestem uznać.

  Wydawało mi się kiedyś, że to jest śmieszne ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  odpowiedzi (10)