•  

  Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku
  W piątek, po 110 latach, wydobycie zakończyła kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu. Zwalniani górnicy o nową pracę nie muszą się martwić. Jednak coraz częściej sami szukają jej już poza górnictwem, bo choć to węgiel zbudował potęgę Śląska, to dawno przestał być jego głównym aktywem. Stały się nim nowoczesny przemysł i ludzie. Paradoksalnie ograniczenie zatrudnienia w górnictwie może przyśpieszyć rozwój przemysłu na Śląsku. Jak to możliwe?

  Belgia zamknęła wszystkie kopalnie węgla kamiennego ponad dwadzieścia lat temu. Francuzi wydobyli ostatnią tonę w 2004 roku. Dokładnie rok temu w ich ślady poszła Wielka Brytania. Za dwa lata ostatnie dwie kopalnie zamkną Niemcy. W tym samym roku jedyną istniejącą jeszcze kopalnię zamkną Włosi. Do końca 2018 roku większość swoich kopalń węgla kamiennego zlikwiduje także Hiszpania. Likwidacje kopalń trwają także w Czechach, Rumunii i wielu innych krajach świata ─ w tym USA i Chinach.

  Dlaczego Europa zamyka kopalnie?
  Wszystkie gospodarcze potęgi Europy likwidują górnictwo nie dlatego, że skończył im się węgiel albo przestały go spalać. Ba! Niemcy, Brytyjczycy i Hiszpanie stali się jednymi z największych importerów tego surowca na świecie (wg danych Międzynarodowej Agencji Energii w 2015 roku dwa pierwsze kraje sprowadzały odpowiednio 55 i 25 mln ton). Tymczasem udokumentowane zasoby węgla pozwoliłyby im jeszcze na co najmniej sto lat wydobycia.


  Górnictwo w tych krajach skończyło się po stu latach intensywnego wydobycia z powodu kosztów. Najpłytsze i najtańsze pokłady węgla już dawno zostały wyeksploatowane. Sięgano coraz głębiej i kopano coraz drożej. W końcu znacznie drożej, niż udawało się sprzedawać węgiel. Zamknięta rok temu brytyjska kopalnia wydobywała węgiel po 150 euro za tonę, chociaż na rynku można go było kupić za 50 euro. Niemcy każdego roku dokładają do górnictwa 1,5 mld euro z pieniędzy podatników. W Hiszpanii krajowy węgiel jest tak drogi, a jednocześnie o słabych parametrach, że rząd wprowadził prawo nakazujące jego zakup.

  (...) Po niemal wieku intensywnego wydobycia, średnia głębokość na jaką zjeżdżają polscy górnicy to już 750 m. Jeszcze dekadę temu było to 100 m płyciej, a na początku lat 90. aż 250 m bliżej powierzchni. Rekordzistką jest jedna z najmłodszych polskich kopalń, otwarta w 1979 roku KWK „Budryk”, gdzie węgiel wydobywa się już z głębokości 1300 m. Temperatura powietrza tak głęboko pod ziemią przekracza 30 st. C, a ścian 50 st. C. Wentylacja, odwodnienie, odmetanowanie i zabezpieczenie przeciwpożarowe coraz głębszych i coraz dłuższych korytarzy jest po prostu coraz kosztowniejsze. Coraz więcej kosztuje także wywóz urobku, przewóz rzeczy, dowóz i dojście pracowników do ścian, nierzadko przekraczające godzinę w jedną stronę.

  #polska #europa #wegiel #gornictwo #gospodarka #slask #mikroreklama

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pamiętacie jak kiedyś po Auchanie śmigały wrotkarki? Przywoziły i odwoziły z kasy różne produkty o ile dobrze pamiętam. Gówniakiem byłem ale zawsze było miło popatrzeć na te zwiewne spódniczki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  To było tak wpizdu dawno, że nawet nie mogę znaleźć odpowiedniej fotki w necie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  #gimbynieznajo #nostalgia #gdansk #auchan pokaż całość

  odpowiedzi (35)

 • avatar

  Mirki, robię naprawdę prawilne #rozdajo którego nigdy jeszcze nie było. Jako, że mam do sprzedania (de facto wisi juz na allegro 3 tygodnie) geforce 960 gtx za śmieszną cene a i tak nikt tego nie chce wziąc więc postanowiłem oddać to w dobre ręce mirków. Jako prawilny mirek który już tutaj z wami śmieszkuje ponad rok stwierdzilem ze za te wszystkie dobre zarty, smieszne memy, pasty i zarty od nie dzialajacych tagach postanawiam oddawać wam w rozdajo te cudowne cudo techniki ktore stworzylo amd. Ogolnie karta nawet spoko wszystko na niej hula jak powinno jakas wyzsza polka to to nie jest czyli oznacza to ze rozowepaski nie biora udzialo. Ogolnie karta jest malo uzytkowana poniewaz nie jestem jakims tam fanboyem gram potrzebowalem ja po prostu do lepszej wydajnosci i zielonki dupa cicho nie biora udzialu. Prosilbym o nie odsprzedawanie karty dalej ze wzgledu na to ze pomaranczowe paski tez nie biora udzialu jak i bordo. W sumie to nikt. Takie rozdajo nie bylo i dlugo nie bedzie.

  Przepraszam wiem ze sciana tekstu ale tylko wytrwale plusujacy mircy maja szanse na takie cudo techniki i wygranie prawilnego rozdajo.

  Zapraszam do plusowania.

  Wyniki jutro o 21:00

  Pozdrawiam Capsen
  pokaż całość

  odpowiedzi (24)

 • avatar

  Mirki! Mireczki!
  Narzekaliście, że na brelok loszek nie wyrwiecie, więc postanowiliśmy coś z tym zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ogarniemy Wam prawdziwe buty!

  W ramach #rozdajozadarmo wylosujemy sobie 1 szczęśliwca który dostanie od nas klasyczne, kultowe, sześciocalowe żółciaki.

  Timberlandy 6 IN PREM 061 już czekają!!!

  Wy plusujecie ten wpis i komentujecie, my robimy losowanie za pomocą #mirkorandom.
  Wyniki ogłosimy za tydzień, 23.01.2017

  Mirki szybciutko, bo taka okazja może się nie powtórzyć! ( ͡º ͜ʖ͡º)

  #eastendpl #rozdajo #prezenty #mirkorandom #rozdajozadarmo
  pokaż całość

  odpowiedzi (410)