Wpis z mikrobloga

Dzień dobry,

Moja wspaniała spółdzielnia Chełm w #gdansk wpadła na wspaniały pomysł rozbudowy 4-piętrowych bloków z wielkiej płyty o dodatkową kondygnację. Info tutaj:
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Podwyzsza-bloki-z-wielkiej-plyty-i-dodadza-windy-n108804.html

Zastanawiam się jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Kupując mieszkanie miałem kilka wymagań: blok max 4 piętra, mieszkanie tylko na pierwszym piętrze, brak windy, najlepiej 10 mieszkań na klatkę. Tylko na Chełmie znalazłem takie mieszkanie w sensownej cenie.

I teraz dobudują dodatkowe piętro? Z czym to się wg mnie wiąże? Obniżona wartość nieruchomości, większy hałas (więcej mieszkańców plus winda), mniej miejsc parkingowych, mieszkanie przez dłuższy czas na placu budowy (kurz i hałas). Pomijam fakt, że te bloki zostały zaprojektowane na 4 piętra i nie wiem czy taka dobudowa nie będzie miała wpływu na konstrukcję budynku. Generalnie nie kupiłbym tego mieszkania gdyby te plany zostały ogłoszone wcześniej.

Czy spółdzielnia na prawo przeglosować te plany większością głosów? Przecież wiadomo, że większość osób z 3 i 4 pięter będzie za, wielu lokatorów (szczególnie tych glupszych/starszych/biedniejszych) uda się przekupić jakimś śmiesznym odszkodowaniem (pewnie 2k PLN i będą zadowoleni, #!$%@? że wartość mieszkań spadnie o 20-30tys).

Jest jakaś szansa, że ten projekt musi być przyjęty przez wszystkich głosujących i jeden sprzeciw wystarczy żeby go obalić?

#prawo #pytanie #gdansk #trojmiasto
  • 24
@brck89 na moje jeden sprzeciw niczego nie zmieni. W moim bloku mają zamontować windę i jeden gościu coś tam płakał ale sam nic nie zwojował a ile przy tym krzycza ł;-)
@C13CH4N: nie prawda, z drugiej strony znam przypadek jednej osoby co odwolywala sie z kazda decyzja wspolnoty do sadu administracyjnego, winda powstala tak czy siak ale z 6 lat pozniej
via Android
  • 1
@Chicane tu się mylisz. Winda ma wjeżdżać na półpiętra, więc myślisz, że jest to jakiejkolwiek udogodnienie dla ludzi mieszkających na pierwszym piętrze?

@C13CH4N znalazłem jakiś wyrok NSA, wg którego spółdzielnia bez zgody wszystkich mieszkańców nie może zrobić niczego więcej niż np odnowa elewacji czy klatek schodowych. Był przypadek że spółdzielnia planowała ocieplać bloki mieszkalne i na ponad 100 mieszkań tylko 3 się nie zgodziły. Spółdzielnia remontu nie dokonała.
via Android
  • 1
@krzysssi33k
@Slowbro jutro dzwonię do spółdzielni żeby potwierdzić te rewelacje i dopytać kiedy planują głosowanie (i w jakiej formie).

Najgorzej, że teraz codziennie będę musiał sprawdzać aktualności na stronie spółdzielni, czytać ogłoszenia na klatce i w razie konieczności brać urlop w pracy...
via Android
  • 1
@olesiu tu nie o samą windę chodzi, ALE GŁÓWNIE O DODATKOWE PIĘTRO. Zresztą, jw. Jaką wartość dodana stanowi taka winda dla mieszkania na 1 piętrze? Szczególnie, że ma ona wjeżdżać tylko na półpiętra.
via Android
  • 0
@Chicane no sorry, specjalnie płaciłem więcej za mieszkanie na 1 piętrze w czteropiętrowym bloku. Nie chcę mieszkać w bloku pięciopietrowym. Poza tym życie jest brutalne - wygląda na to że na taką zmianę muszą zgodzić się wszyscy. Jak dla mnie trzeba być idiotą żeby zgodzić się na gorszą sytuację dla siebie tylko dlatego, że inni będą mieli lepiej. Tak naprawdę to głównie osoby z pięter 3 i 4 będą głosować za. Dla