Wpis z mikrobloga

We wtorek rano, 3 stycznia, Polska pobiła godzinowy rekord eksportu energii netto, z kolei kilka godzin później padł rekord produkcji energii z wiatru. W nocy farmy wiatrowe w Polsce po raz pierwszy dostarczały odbiorcom ponad 5000 MW.

Silny układ niskiego ciśnienia nad Bałtykiem, nazwany przez synoptyków Alex, wywołał najsilniejszy sztorm na Bałtyku od 15-20 lat szacowały niemieckie służby meteorologiczne. Alex przy okazji poprzestawiał też europejską układankę energetyczną

#energetyka #gospodarka #ekonomia #polska

http://wysokienapiecie.pl/rynek/1991-dwa-rekordy-jednego-dnia-w-polskiej-energetyce
  • 5
@Promozet1: według mnie w długim okresie Polska ma szansę stać się dużym eksporterem energii. Trzy czynniki za tym przemawiają:
1. UE musi importować około 52% energii ( w formie: ropa, gaz, kopaliny)
2. Moce wytwórcze w EU spadają i deficyt będzie się pogłębiać.
3. Polska dysponuje własnymi mocami wytwórczymi i zasobami węglowodorów, które mogą zostać wykorzystane do produkcji energii.
@Martwiak: problem (jednym z wielu) naszej energetyki opartej o klasyczne elektrownie jest problemem ich chłodzenia. Gdy poziom wody spada to spadają moce produkcyjne naszych elektrowni.

Gdzieś mi się obiło, że PiS chce realizować projekt "Wisła", czyli regulacji rzek. Pytanie, na ile poważne i realne są plany naszego rządu i czy proponowany przez nich projekt jest w stanie zapewnić elektrowniom odpowiednie chłodzenie podczas suszy?

Przykładowe źródło (wiem, na wykopie było lepsze, ale
@juzefprogramuje: problem jest większy. Wisła mogłaby być żeglowania nawet od Oświęcimia i pozwalać na transport węgla, chemii itd.
Z tego co pamiętam oprócz tej z artykułu musi powstać jeszcze zapis w Niepołomicach i chyba koło Kazimierza, ale tu mogę się mylić.
Niestety Niemcy jak mogą blokują żeglugę śródlądową w Polsce. Dobry przykład to Odra gdzie od lat nie chcą się zgodzić na podniesienie klasy tej rzeki.