Wpis z mikrobloga

Bzdurki spod Kurki (3).

Do 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostało 11 dni. Przeglądając internet natykam się na nieprawdziwe informacje dotyczące Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ich źródłem jest bloger Matka Kurka, który od 2013 roku opublikował kilkadziesiąt artykułów i niezliczoną ilość twitów mających podważyć zaufanie Polaków do Jerzego Owsiaka i jego akcji. Ponieważ kłamstwa i manipulacje Kurki mogą mieć przełożenie na efekt zbiórki – a pośrednio także na ludzkie życie i zdrowie – uznałem, że nie wolno mi biernie przyglądać się tej kampanii oszczerstw. Od 2013 roku jako dziennikarz uczestniczyłem w kilkunastu rozprawach dotyczących publikacji Matki Kurki. W oparciu o wiedzę z sądu w ciągu 11 dni, jakie zostały do 25. Finału WOŚP, zdementuję jeszcze 11 kłamstw Marki Kurki. Pisałem już o dokumentach, których rzekomo Owsiak nie udostępnił sądowi w Złotoryi, i o wyssanym z palca newsie, jakoby w 2003 roku za 1,5 miliona złotych odsprzedał WOŚP-owi swą spółkę. A dziś...

Kłamstwo 3: Jerzy Owsiak za pieniądze z Finałów organizuje festiwal Przystanek Woodstock.

Jak jest naprawdę?

Organizowana podczas kolejnych Finałów zbiórka publiczna odbywa się pod nadzorem Ministerstwa Finansów. Za każdym razem Fundacja WOŚP musi się z niej skrupulatnie rozliczyć. Nie wolno jej ani jednego grosza przekazać na cel inny niż wskazane w zezwoleniu na zbiórkę publiczną. Jeśli zbiórka jest prowadzona na, dajmy na to, zakup tomografu, to jej organizator nie może bez złamania prawa i bez narażenia się na poważne konsekwencje wydać tych pieniędzy np. na lody dla przedszkolaków. Zatwierdzając rozliczenie zbiórki Ministerstwo Finansów gwarantuje, że datki ludzi nie zostały sprzeniewierzone. To raz.

Dwa: Podczas żadnego Finału WOŚP nie prowadzono zbiórki na organizację Przystanku Woodstock. Zbierano na sprzęt dla szpitali i na programy medyczne. W związku z tym nawet gdyby po zakupie sprzętu na koncie zostało 20 złotych, nie wolno ich przeznaczyć na organizację festiwalu. A gdyby Fundacja WOŚP mimo wszystko tak zrobiła, to Ministerstwo Finansów zakwestionowałoby jej rozliczenie.

Trzy: Warto w tym miejscu rzucić okiem na liczby. Na przykład podczas 23 Finału WOŚP zebrano 53.109.702,83zł. Na cel 23. Finału WOŚP wydano 53.333.665,00 zł. **Przykładowo jeśli w 2016 r. wrzuciłeś 100 zł do puszki wolontariuszowi WOŚP to 51 złotych i 53 grosze z tej kwoty poszły na zakupy dla oddziałów dziecięcych; 25 złotych i 61 groszy na zakup sprzętu dla seniorów, 16 zł i 15 groszy na programy medyczne i edukacyjne oraz zakup sprzętu do ich prowadzenia, 4 złote i 4 grosze na organizację 24. Finału *wydruk serduszek, plakatów, telefony, przewóz wolontariuszy itp.),1 złoty i 54 grosze na rozdysponowanie ofiar ze zbiórki (np. obsługę formalno-prawną). Wartość 1 złoty i 14 groszy miały dary rzeczowe. Ile poszło na Woodstock? 0 złotych 0 groszy.

Cztery: Na organizację Przystanku Woodstock, pomyślanego jako podziękowanie dla młodzieży za zaangażowanie w Finał, Fundacja WOŚP wydaje pieniądze, które nie pochodzą ze zbiórki publicznej towarzyszącej Finałom. Skąd je bierze? Przede wszystkim od sponsorów festiwalu, ale także z darowizn robionych specjalnie na ten cel. Bo poza zbiórkami publicznymi na zakup sprzętu medycznego i programy medyczne (zwanych popularnie Finałami WOŚP) Fundacja przeprowadza w innym terminie osobną zbiórkę pieniędzy na organizację Przystanku Woodstock (tu zatwierdzone przez ministerstwo Finansów rozliczenie jednej z nich…).

Trafiłem niedawno w internecie na rozmowę z ks. prof. dr hab. Pawłem Bortkiewiczem, w której szczyci się, że dotąd nie dał ani złotówki na WOŚP i nie zamierza dać ani złotówki w przyszłości. Dlaczego? „Choćby dlatego, że dając panu Owsiakowi, nie wiem czy daję na hasłowe cele, na wsparcie Hari Kriszna, na Woodstock, czy na rodzinę pana Owsiaka.” - uzasadnia ksiądz profesor. Jeśli woli dać na Caritas lub inny cel – nie ma sprawy, super, fajnie. Niefajnie, że przy okazji rozpowszechnia bzdurki wymyślane przez Matkę Kurkę.**


klik

#neuropa #4konserwy #wosp #wosplive #matkakurkacontent #woodstock
  • 1