Wpis z mikrobloga

Pytanie do prawdziwych ludzi gór, alpinistów, profesjonalistów ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jadę pod koniec miesiąca w Tatry, nie chce wspinać się na szczyty, tylko połazić po szlakach turystycznych, nie wiem, dolina Chochołowska, Koscieliska, hala gąsienicowa, takie sprawy. Zaopatrzyłem się w dobra odzież i dobre buty z jakas specjalna podeszwa snow contact, na miejscu wypożyczę jeszcze kije. Pytanie, czy do takich wędrówek potrzebne mi bedą raki i czekany? O ile czekan to raczej do wspinaczki, to głównie rozchodzi mi się o raki.
+ jakieś porady dla gościa co pierwszy raz jedzie zima w góry? ;)

#pytaniedoeksperta #pytanie #gory #zakopane #tatry
  • 11
@Akuku69: właśnie kwestia tego, czy ja w ogóle przy nie wchodzeniu na szczyty będę potrzebował raków? To jest pytanie na które szukam odpowiedzi, bo w razie czego to mogę je sobie wypożyczyć. Kwestia tego, ze wtedy zostawię pół wypłaty w wypożyczalni XD
@schwanz: Jeżeli planujesz iść w miejsca gdzie da się dojechać samochodem, to obejdzie się bez raków. Do doliny Chochołowskiej i Kościeliskiej jest normalna droga. Na hale Gąsienicową z Brzezin też (normalna w sensie że terenówka przejedzie)
@schwanz: Czekan sobie odpuść. Raki w zależności od pogody. Na spacer po Chochołowskiej, Kościeliskiej raczej nie będą potrzebne. Jak będziesz jednak wybierał się na Kasprowy, Grzesia to już mogą się przydać. Wszystko zależy od aktualnych warunków na szlaku, teraz nie da się odpowiedzieć na to pytanie.
@schwanz: I taka mała podpowiedź. Poczytaj o ostrzeżeniach lawinowych. Jak już będzie 2 stopień, to powyżej schronisk radzę nie wychodzić. Przy 2 na drodze do Morskiego lubi czasem lawina zejść. Zawsze przed wyjściem spytaj kogoś z toprowców czy jest sens iść to, co sobie założyłeś. Pamiętaj o czołówce, bo szybko się robi ciemno. I naładuj telefon i trzymaj go w wewnętrznej kieszeni kurtki/polaru.

Przyjemnego wędrowania!
@schwanz: Jeśli planujesz tylko spacery po dolinach to czekan zbędny. Raki tak jeśli chcesz iść do 5 Stawów. Do Chochołowskiej i Kościeliskiej zbędne, bo to w miarę płaskie doliny na fajny spacer. Przy dobrych warunkach na Grzesia też wejdziesz bez raków. Ja zazwyczaj zakładałem dopiero na Grzesiu albo przed Rakoniem, ale kto wie na jakie warunki trafisz : )
@schwanz: Wypożyczenie raków teraz to naprawdę śmieszne pieniądze i wydaje mi się, że lepiej mieć niż nie mieć nawet jeśli miałbyś ich nie założyć ani razu. Tym bardziej, jeśli ich nigdy nie nosiłeś to teraz będziesz miał okazję przymierzyć, zobaczyć jak ci się w nich chodzi, itd. Wtedy jak przyjedziesz kolejny raz w góry to już nie będzie to dla ciebie czarną magią i może się wybierzesz gdzieś wyżej.
@schwanz: Jak planujesz tylko do polany chochołowskiej i nigdzie wyżej (np. Grześ,Rakoń) to nie polecam. Możesz iść do doliny strążyskiej i na Sarnią skałę, na gęsią szyję, albo Nosal+ Wielki kopieniec. Jak tydzień temu byłem na hali gąsienicowej to już początkowy odcinek przez Boczań był strasznie oblodzony więc nawet łatwe trasy mogą wymagać raczków/raków.