Wpis z mikrobloga

Tysiące lat temu na terenie dzisiejszej Armenii powstały niezwykłe petroglify przedstawiające humanoidalne postacie, nieopodal których wybudowano megalityczną strukturę Karahundż. Wg Ormian naskalne rysunki oraz budowla istniały od pradawnych czasów, kiedy to po Ziemi stąpały jeszcze niebiańskie istoty. Obserwując wizerunki postaci uwiecznionych na petroglifach, nietrudno pokusić się o stwierdzenie, że mogły to być przedstawienia istot pozaziemskich. Oprócz przekazywanej ustnie legendy, nie zachowały się żadne pisane relacje na temat petroglifów ani budowli, jednak warto przeanalizować te struktury pod kątem hipotezy o starożytnych astronautach.

Na terenie Armenii znajduje się ponad 2000 petroglifów. Zdaniem naukowców najstarsze z nich sięgają nawet do 10.000 r.p.n.e., choć większość powstała ok. 4000-6000 lat p.n.e. Petroglify przedstawiają zwierzęta, momenty z życia dawnych ludzi, różne geometryczne znaki, a także dziwne humanoidalne istoty. Wygląd owych istot budzi zdumienie - wyglądają jak żywo przeniesione na kamień wyobrażenia XX-wiecznych ludzi na temat niskich kosmitów o dużych, podłużnych głowach oraz oczach w kształcie migdałów. Na jednym z petroglifów dwóm istotom towarzyszy coś w rodzaju 'dysku', zaś na innym spiralny symbol przedstawiający nieskończoność wszechświata. Wg jednej z zachowanych relacji postaci z petroglifów mogą być przedstawieniami niebiańskich istot sprzed tysięcy lat. Rysunki naskalne z Armenii to jedne z najciekawszych petroglifów prezentujących humanoidalne istoty, zresztą zaskakująco podobne do wielu innych petroglifów z różnych części świata.

Niedaleko petroglifów na wysokości 1700 m.n.p.m. znajduje się Karahundż - tajemnicza starożytna megalityczna struktura składająca się z 223 bazaltowych głazów. Kamienie mają formę menhirów, ich wysokość dochodzi do ok. 3 metrów, a największe z nich ważą do 12 ton. Kilkadziesiąt kamieni zostało ułożone w eliptycznym kręgu, dookoła obiektu uważanego za grobowiec. 70 kamieni posiada okrągłe otwory o średnicy 5 cm i głębokości sięgającej 20 cm. Istnieją rozbieżności wobec daty powstania budowli - niektórzy sugerują, że została zbudowana ok. 5600 r.p.n.e. co czyniłoby Karahundż starszym o 3000 lat od Stonehenge i piramid w Gizie, zaś inni datują ją właśnie na ok. 2500 r.p.n.e. gdy powstawały te struktury. Naukowcy spierają się także co do funkcji Karahundż - wg jednych była to dawna nekropolia, zaś wg innych obserwatorium astronomiczne, w którym tubylcy przez otwory obserwowali gwiazdy, zwłaszcza interesując się gwiazdozbiorem Łabędzia. Rząd Armenii w 2004 roku przychylił się do drugiej tezy, nadając temu miejscu nazwę „Obserwatorium Karahundż”. Po co twórcy budowli zadali sobie taki trud aby stworzyć ten kompleks, pozostaje tajemnicą.

Wiedza na temat starożytnych wierzeń Ormian sięga najdalej tylko do ok. 1200-1000 r.p.n.e. Na terytorium Armenii istniał silny kult wielu bogów, którzy rzekomo poruszali się w powietrzu. Główny bóg znany pod imionami Vanatur czy Haldi był często przedstawiany jako brodaty mężczyzna ze skrzydłami. Wieki później jego kult zlał się z kultem głównego boga zoroastryzmu, Ahura Mazdy. Brakuje konkretnych wcześniejszych doniesień na temat ormiańskich bogów. Zachowały się jedynie szczątkowe słowne relacje na temat niskich niebiańskich istot, których wizerunki być może zostały przedstawione w petroglifach. Pozostaje zatem pytanie - czy faktycznie dawno temu kosmici odwiedzili mieszkańców Armenii, czy też niezwykłe struktury były jedynie efektem artystycznej fantazji ze strony Ormian? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, jednak wskazując na opowieści innych ludów z całego świata, nie można wykluczyć, że również w Armenii dawno temu mogło dojść do spotkania z istotami z kosmosu.

Jeśli kogoś ciekawią takie historie to zapraszam do obserwowania tagu #kosmiczneopowiesci

#ciekawostki #ufo #kosmiczneopowiesci #kosmici #kultura #armenia #swiat #zainteresowania
Gorti - Tysiące lat temu na terenie dzisiejszej Armenii powstały niezwykłe petroglify...

źródło: comment_4vle4AttwkIoWMgyTUz8stBV9tfeanxD.jpg

Pobierz
  • 44