Wpis z mikrobloga

W GAZETACH TEŻ PISZĄ O SPACEX

http://florydziak.com/blogger/2017/01/w-gazetach-tez-pisza-o-spacex.html

Tym razem artykuł z The Wall Street Journal. Gazeta dotarła do niepublikowanych informacji finansowych o SpaceX. Okazuje się że firma miała sporą stratę w zeszłym roku. 250 milionów dolarów! To więcej niż firma zarobiła w ciągu ostatnich czterech lat! SpaceX ma bardzo mały margines zysku – w 2014 roku przy obrotach rzędu 1 miliarda dolarów, zysk był rzędu 20 milionów dolarów. Jednak te 250 milionów dolarów straty nie jest problemem – firma ma ponad miliard dolarów gotówki w banku, żadnych kredytów i kontrakty warte 10 miliardów dolarów. Do tego SpaceX przewiduje że już w 2020 roku obroty z ich internetu satelitarnego będą większe niż obroty z startów rakiet – to oznacza że firma w 2020 oczekuje obrotów rzędy 6 miliardów dolarów a w 2025 roku obroty mają przekroczyć 36 miliardów dolarów i większość pieniędzy pochodzić będzie z internetu – firma przewiduje zysk rzędu 25 miliardów dolarów w 2025 roku.

Popatrzmy na to logicznie – zakładając że SpaceX uzyska 31 miliardów dolarów rocznie z internetu, ile ludzi musiało by mieć subskrypcję żeby to było możliwe? Załóżmy że w okolicach 2025 roku szybki internet w USA będzie kosztował około $500 rocznie. Oznacza to że używać go musiało by 62 miliony gospodarstw domowych. Żeby osiągnąć taką penetrację rynku ceny muszą być bardzo niskie. Czyli załóżmy $200 rocznie za internet – wtedy potrzebujemy 155 milionów klientów! Gdzie SpaceX znajdzie tylu chętnych na ich internet? Poza tym jak pewnie pamiętacie rozwiązanie SpaceX nie pozwala na obsługę takiej ilości ludzi z pełną prędkością. Czyli mówiąc inaczej mam poważne wątpliwości że firma osiągnie takie zyski już za 8 lat.

SpaceX przewiduje 40 milionów abonentów produkujących 30 miliardów obrotu = $750 rocznie za internet. To troszkę mniej niż ja obecnie płacę za łącze 1Gbps, ale znacznie więcej niż statystyczny Amerykanin wydaje na internet. Oczywiście biorąc pod uwagę inflację $750 za 8 lat to jakieś $400 dzisiaj = przy takiej cenie SpaceX pewnie dość szybko uzyskał by dobrą penetrację rynku. Oczywiście zachodzi pytanie o prędkość działania w czasie gorszych warunków atmosferycznych, prędkość działania w miastach itp. 40 milionów abonentów to bardzo dużo. A zdobycie ich oferując nie jakiś specjalnie konkurencyjny cenowo produkt może być bardzo trudne.

#spacex #florydziak #kosmos #mirkokosmos #eksploracjakomosu #ciekawostki
nawon - W GAZETACH TEŻ PISZĄ O SPACEX

http://florydziak.com/blogger/2017/01/w-gaze...

źródło: comment_wNndxBNicJQkDt7tHS2fH3auGU6mcFt3.jpg

Pobierz
  • 7
prędkość działania w miastach

@nawon: internet satelitarny w miastach :s?
Myślałem, że te ich internety są z myślą o wioskach, jakiejś Afryce i innych bardziej odludnych miejscach.

Na jakiej wysokości Oni planują tego swarma? Ciekawe jakie będą pingi.
@SentiBM: brak licencji

Serwis jest przede wszystkim skierowany w stronę użytkowników w USA, SpaceX musi uzyskać licencje telekomunikacyjne w innych krajach zanim zaoferuje swoje usługi. Dlatego satelity będą wyłączały swoje nadajniki w momencie kiedy wyjdą poza obszar USA.


http://florydziak.com/blogger/2016/11/tysiace-satelitow.html

Gdzieś było o tym więcej ale nie mogę znaleźć.

Swoją drogą, to drogi mają ten internet. Ja już od jakichś dwóch lat jadę na necie za ~2$ miesięcznie.
@u43dqe14m3: Florydziak z tego co pamiętam po ostatnim wybuchu Falcona przewidywał też już definitywny upadek Iridium więc ja do wszystkich jego przewidywań i wyliczeń podchodzę zawsze z duża dozą nieufności. Jego wyliczenia tyczą się roku 2025 więc znowu mi coś tu nie gra, to chyba dość czasu żeby pozdobywać niezbędne licencje. Przeczytałbym ten artykuł z WSJ ale jest płatny.