Wpis z mikrobloga

Od kilku lat trwa w Polsce w niektórych środowiskach trwa moda na krytyke powstań narodowych. Krytykuje się te nieudane.
Co ciekawe używa sie przy tym słów jakie były w użyciu chyba w epoce stalinowskiej bo już w późnym PRL takie Powstanie Warszawskie było otoczone czcią.
Dzisiaj o osobach decyzyjnych z PW-44 czy antycarskich mówi się ''zbrodniarze'', Korwin kiedyś chciał nawet organizować symboliczny sąd nad nimi.
Ja rozumiem ktytykę w sposób cywilizowany (zwłaszcza jeżeli się wie wiecej niż ludzie w tamtych czasach). Ale po co ten brutalizm niczym z sowieckiej propagandy?

Zastanawia mnie takie zaostrzenie retoryki. Czy za tym nie kryje się coś wiecej niż tylko osąd przeszłości? Może jakieś urobienie ludzi na przyszłośc?
Bo jeżeli o rozpoczynajacych upadłe powstania mówi się na polskiej skrajnej prawicy "zbrodniarze" i jako właściwe rozwiązania stawia kolaborację (używając innych sformułowań) to...
Bo jakoś tak się dziwnie składa w tej drastycznej krytyce przodują środowiska prorosyjskie - zmianowcy, Korwin, część narodowców, Przebieraniec Olszański.

#historia #polityka
  • 7
@szurszur: Skrajności lepiej się sprzedają. Ktoś kto pisze per zbrodniarze o polskich władzach w zasadzie wybiela (świadomie bądź nie) tych prawdziwych zbrodniarzy - Niemców, Rosjan i ich sojuszników. Myślę że używają tych sformułowań ludzie nie potrafiący niuansować pewnych rzeczy i widzący świat tylko binarnie - Korwin pięknym przykładem. Dla nich kult powstań (tych przegranych) jest zły, gdyż nie powinno się promować porażek, co jest z gruntu słuszne, ale tak jak napisałem
@szurszur: No akurat powstanie styczniowe to jest za co krytykować ( ͡° ͜ʖ ͡°). A swoją drogą nie widziałem ani jednego filmiku z nim - jak ktoś potrzebuje munduru żeby być bardziej wiarygodnym (w dodatku organizacji do której nigdy się nie należało i pewnie nie ma się pozwolenia na jego noszenie) to jest się pajacem na którego szkoda czasu.
@willard: No ja wiem, że jest za co krytykowac niejedno powstanie. Ale forma i to, że w kolejnym zdaniu ta sama wybiela polityke carów i wylicza jacy to rosyjscy zaborcy byli dobrzy dla Polaków mnie odrzuca i mysłe, że to fałszuje historie.
To samo ja słysze w rosyjskich programach gdzie oni nazywaja Caryzce Katarzynę tą która uratowała istnienie Polaków i języka polskiego a siebie za krzewicieli kultury i rozwoju na zajętych
To samo ja słysze w rosyjskich programach gdzie oni nazywaja Caryzce Katarzynę tą która uratowała istnienie

Polaków i języka polskiego a siebie za krzewicieli kultury i rozwoju na zajętych polskich ziemiach.


@szurszur: A bo oni to zawsze wyzwalali przecie.Taki to altruistyczny naród jest. Aż zazdrość bierze ile narodów potrafili wyzwolić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szurszur: Jest taka tendencja. Na wykopie był np Braun i twierdził że Powstanie Styczniowe lub Listopadowe inspirowali Brytyjczycy. Co do PW sam uważam kierownictwo ( kilka osób bo nie całą KG AK) za zbrodniarzy, oczywiście nie tej kategorii co niemieckie władze polityczne i wojskowe ale jednak.