Wpis z mikrobloga

Wszyscy już wiedzą, jak dużo czasu poświęciło TVP WOŚP, ale obrońcy obecnej TVP lubią korzystać z dwóch argumentów broniąc "swojej" telewizji.

1. Nie było czasu/były ważniejsze wydarzenia.

Telexpress był wczoraj wyjątkowo krótki (troszkę powyżej 3 minut) z racji konkursu skoków narciarskich. Można by więc zrozumieć, że TVP poświęciło WOŚP tylko 10 sekund i nie pokazało żadnego materiału na ten temat... jednak dosłownie następny tematem wydania po WOŚP, była sprawa Pani Krystyny z Łodzi, której spłonęło mieszkanie - której omówienia zajęło 25 sekund! Tutaj również znalazły się możliwości techniczne i czas, by puścić materiał z miejsca zdarzenia.

Ja Pani Krystynie oczywiście bardzo współczuje, ale porównajmy 2 wydarzenia - jubileuszowa, ogólnopolska akcja, angażująca miliony Polaków, zbierająca miliony złotych na szlachetny cel dostaje 2.5x mniej czasu antenowego od spalonego mieszkania w Łodzi....

Źródło do nagrania Telexpressu z 15.01.2017:
https://teleexpress.tvp.pl/28357622/15012017-1655

Wiadomości TVP w skrócie najważniejszych wiadomości - ani wzmianki o WOŚP. Jest natomiast wzmianka o pożarach mieszkań. Info o finale WOŚP pojawia się dopiero jako ostatni news programu i trwa 16 sekund. Znowu żadnej relacji czy nawet pokazania logo WOŚP.

Do sprawdzenia:
https://wiadomosci.tvp.pl/28357708/15012017-1930

2. "WOŚP to prywatna impreza, telewizja publiczna nie musi o tym mówić."

Argument sensowny, WOŚP to w końcu akcja prywatna - gdyby TVP miało taką zasadę i stosowało ją bez wyjątku do wszystkich, trzeba by się z tym pogodzić. Problem jednak w tym, że TVP regularnie informuje o "prywatnych" akcjach - koronnym przykładem jest tutaj wydanie Wiadomości z 3 grudnia 2016 roku - kiedy to swoje 25-lecie obchodziło Radio Maryja (co akurat bardzo pasuje, bo wczoraj mieliśmy też 25-lecie WOŚP).

Co możemy zobaczyć w wydaniu Wiadomości z 3 grudnia? Jubileusz Radia Maryja jest najważniejszym wydarzeniem i pojawia się jako pierwszy news w podsumowaniu najważniejszych wydarzeń - sama zapowiedź materiału trwa 12 sekund, czyli więcej niż Telexpress poświęcił WOŚP i tylko 4 sekundy krócej niż cały materiał Wiadomości o WOŚP.

Po zapowiedziach rozpoczyna się program - znowu pierwszy news to Radio Maryja. Mamy długą zapowiedź prezenterki, materiał z miejsca zdarzenia, nagranie z mszy, wywiady na miejscu i z "ekspertami", dużo pochlebnych słów.

Cały materiał trwa 3 minuty i 5 sekund, dodając do tego materiał z podsumowania mamy 3 minuty i 17 sekund o samym Radiu Maryja - czyli poświęcono temu ponad 12x więcej czasu niż WOŚP.

Jakby tego było mało w segmencie "Gość Wiadomości" Pani redaktor jako pierwsze pytanie daje co goście sądzą o "fenomenie Radia Maryja" i oczywiście też jako pierwszy odpowiada gość Adam Bielan wypowiadając się w samych superlatywach - czyli mamy kolejne 45 sekund poświęcone dla Radia Maryja.

Tak więc argument o tym, że TVP nie relacjonuje prywatnych wydarzeń tez można włożyć między bajki.

Źródło: http://wiadomosci.tvp.pl/28085848/03122016-1930

Podsumowując - ja nie mam nic przeciwko, że TVP nie zorganizowało finału WOŚP, chociaż uważam, że akurat wpisywałoby się to w misję telewizji publicznej, na którą wszyscy płacimy abonament. Ale próby wyciszenia informacji o WOŚP są niczym innym niż elementem propagandy. TVP to nie jest telewizja prywatna, która ma prawo promować swoją ideologię - to jest telewizja wszystkich Polaków i ma obowiązek informować o wydarzeniach w Polsce, także tych, które są władzy nie w smak.

#neuropa #polska #wosp #media #wydarzenia
źródło: comment_D2ytdYI51ngbIxM50VuL7qRrjUvXvx1p.jpg
  • 9
@rzep: "Wiadomości TVP w skrócie najważniejszych wiadomości - ani wzmianki o WOŚP. Jest natomiast wzmianka o pożarach mieszkań. Info o finale WOŚP pojawia się dopiero jako ostatni news programu i trwa 16 sekund. Znowu żadnej relacji czy nawet pokazania logo WOŚP."

Nie rób #!$%@? z logiki. Jest w takim razie wzmianka o WOŚP, czy jej nie ma?
Nie rób #!$%@? z logiki. Jest w takim razie wzmianka o WOŚP, czy jej nie ma?


@rskkk: Rozumiesz, że na początku wiadomości leci taki skrót najważniejszych wydarzeń, tak jakby zapowiedź tego co będzie później w programie? Podałem linki, jak sobie odpalisz to zrozumiesz.
@rzep: pardon le moi, nie doczytałem słowa SKRÓCIE, wybaczysz? ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Tak z ciekawości, skoro jesteś zapaleńcem (albo skopiowałeś to z sieci), jak wyglądały odwrotne sytuacje? Czy za PO np. pokazywali 20 lecie radia maryja? jeśli tak, to jakie wtedy były proporcje? Jeśli odwrotne, to nie wiem czy jest sens podnoszenia tego argumentu.
Ty porównujesz WOŚP do Radia Maryja, kojarzonego bardzo mocno z PiS, stąd też moje pytanie, nie widzę w tym żadnego problemu. Pytam jak było kiedyś, telewizji nie oglądam od kilku ładnych lat.


@rskkk: Ja porównuje w temacie argumentu "WOŚP to prywatna akcja, więc TVP nie ma powodu by o nich mówić".