Wpis z mikrobloga

Obejrzałem dzisiaj film " Most na rzece Kwai", oczywiście nie pierwszy raz w życiu, jednak dzisiaj obejrzałem go w taki sposób, w jaki od zawsze chciałem, czyli w możliwie jak najlepszej jakości i na telewizorze 4K i zawsze w takich momentach (kiedy oglądam " stary " film w świetnej jakości i na dobrym sprzęcie) nie mogę się nadziwić, jak to technologia zapisywania obrazu znacznie wyprzedziła technologię wyświetlania obrazu. Dopiero od niedawna zwykły zjadacz chleba ma możliwość delektować się oryginalną jakością filmów w swoich czterech kątach, a przecież filmy na taśmie 35mm, czyli takiej, która ma rozdzielczość klatki między 4 a 6K, mają już więcej niż pół wieku! Niby nic odkrywczego, ale może wpływ na tę " zadumę " ma fakt, iż brak możliwości/ utrudniona możliwość oglądania starszych materiałów filmowych w wysokiej jakości i skazanie na oglądanie wspaniałych dzieł filmowych z owych czasów na 19 calowym telewizorze UNITRA, spowodowała odkształcenie prawidłowego postrzegania owych czasów (przynajmniej w moim przypadku). Zawsze oglądanie starych filmów bardzo źle mi się kojarzyło, dopiero od niedawna, od kiedy dostęp do filmów w wysokiej jakości jest na wyciągnięcie ręki i mam możliwość oglądania ich na porządnym sprzęcie (chociaż zwykły laptop z matrycą nie full hd wystarczy), to mam całkowicie inne postrzeganie tamtych czasów, mam poczucie, że to nie byli jacyś inni/dziwniejsi/gorsi ludzie od tych, którzy żyją teraz, ale dokładnie tacy sami ... no, może podobni :) A wszystko to za sprawą tak prozaicznej rzeczy jak OBRAZ ...
#oswiadczenie #rozkminy #rozkmina #film #filmy #technologia #kinematografia #kino
Pobierz LubieDlugoSpac - Obejrzałem dzisiaj film " Most na rzece Kwai", oczywiście nie pierws...
źródło: comment_XKA7NcUUFIdFv5bJZTEqHkFo61jqwop2.jpg
  • 1
@LubieDlugoSpac:

technologia zapisywania obrazu znacznie wyprzedziła technologię wyświetlania obrazu


A to te tradycyjne kina z projektorami filmowymi nie były FULLHD?

Ale z technologią zapisu masz rację. W pewnych specyficznych zastosowaniach ta stara technologia (zapis analogowy, na filmie/kliszy) ciągle ma się dobrze (lub miała do całkiem niedawna)