Wpis z mikrobloga

Test procesora Intel Core i3-7350K - Będzie tanie podkręcanie?
Już po szkole, zajęciach, pracy? A może właśnie w niej siedzicie i się nudzicie? Mamy coś dla was - teścik odblokowanego procesora Intel Core i3 z rodziny Kaby Lake!

W skrócie:
Intel Core i3-7350K jest generalnie bardzo interesującą propozycją i powiewem świeżego powietrza w skostniałym świecie procesorów. Wydajność i potencjał podkręcania zapewnia naprawdę satysfakcjonujący. Niestety, do wykorzystania pełni jego możliwości potrzeba stosunkowo drogiej płyty głównej, wydajnego chłodzenia, a sam także do najtańszych nie należy... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

---

Intel Core i3-7350K jest generalnie bardzo interesującą propozycją i delikatnym powiewem świeżego powietrza w skostniałym świecie procesorów, przynajmniej jeżeli za punkt wyjścia obierzemy dotychczasową politykę amerykańskiego koncernu. Czegoś takiego po prostu brakowało. Wprawdzie wcześniej podobnie komplementowano Pentium G3258 Anniversary Edition, jednak epoka gołych dwurdzeniówek szybko się skończyła, natomiast obsługa czterech wątków gwarantuje spokojniejszą przyszłość. Jeszcze do niedawna zadowoleni posiadacze Pentium G3258 odczuli to najbardziej, bowiem coraz więcej wielkoformatowych gier komputerowych na dwóch rdzeniach zwyczajnie nie startuje, wymaga kombinowania do uruchomienia lub działa żenująco słabo niezależnie od poziomu detali. Tutaj testowany czterowątkowiec wypada zdecydowanie bliżej Core i5. Oczywiście, trudno nazwać Core i3-7350K idealnym zamiennikiem nawet najtańszych czterech rdzeni, aczkolwiek wydajność na fabrycznych ustawieniach okazuje się naprawdę satysfakcjonująca. Odblokowany mnożnik pozwala również zawalczyć o stabilne 5 GHz, które naszemu samplowi przyszło bez większego problemu przy napięciu 1.344V. Wówczas poprzeczka zostaje podniesiona jeszcze wyżej - solidne cztery wątki potrafią dogonić lub przegonić słabsze modele z czterema rdzeniami. Temperatury są wtedy zupełnie akceptowalne, zaś pobór mocy symboliczny. Niestety, żeby procesor podkręcić trzeba posiadać stosunkowo drogą płytę główną z chipsetem Intel Z170/Z270, automatycznie podnoszącą koszty platformy. Gdyby producent ograniczył restrykcje do chipsetów B150/B250, co mógłby uczynić metodą programową, jednocześnie zostawiając wymóg posiadania Z170/Z270 dla ujarzmienia potencjału odblokowanych Core i5/i7, wówczas pozycjonowanie produktu byłoby trafniejsze. Historie z BIOSami odblokowującymi regulację BLCK na zwykłych procesorach (Skylake) oraz możliwość zmiany mnożnika na tańszych płytach (Haswell) dobitnie pokazywały, jak sztuczne są wszystkie obostrzenia.

Cena Intel Core i3-7350K... cóż... cena zapewne skutecznie zmyje uśmiechy z twarzy optymistów, którzy spodziewali się równie rozsądnego podejścia, jakie producent wykazał przy premierze Pentium G3258 Anniversary Edition. Mówiąc kolokwialnie - kogoś ustalającego ceny hurtowe pogięło. Wspomniany Pentium z odblokowanym mnożnikiem był przecież niewiele droższy od standardowych modeli, natomiast Core i3-7350K postanowiono zrównać z układami Core i5. Aktualnie za testowany procesor trzeba zapłacić ponad 900 złotych, czyli pieniądze porównywalne do czterordzeniowego Core i5-7400. Owszem, wydajność takiego rozwiązania będzie niejednokrotnie wyższa, zwłaszcza po podkręceniu, ale mimo wszystko producent przesadził z wyceną. Biorąc pod uwagę, że potrzebujemy jeszcze odpowiedniej płyty głównej z chipsetem Z170/Z270 oraz lepszego systemu chłodzenia, taki interes zwyczajnie przestaje być opłacalny. Dlatego póki co, Intel Core i3-7350K pozostaje tylko ciekawostką.

Pełny test wraz z wynikami wydajności w grach, programach profesjonalnych, poborze mocy i temperaturze tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i3_7350k_bedzie_tanie_podkrecanie

Jakieś pytanka? Kilka procesorów do zestawienia jest jeszcze w drodze, więc spokojnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#purepc #pcmasterrace #hardware #komputery #intel
źródło: comment_nxh2Mh0ucnZ48ZXwGApMwZEOId28dJiA.jpg
  • 15
@zolwixx: Wszystko zależy od gry i aplikacji. Jeśli coś silnie zyskuje na wielu wątkach - stare bo stare, ale wykręcone i7 nadal powinno wygrać. Jeśli coś siedzi na jednym rdzeniu, a dodatkowo korzysta z wysokich taktowań RAMu - tutaj wygra i3. Skoki wydajności małe co generacje, ale trochę ich już było od czasu premiery 2600k.

Pełniejsza odpowiedź powinna pojawić się z czasem, bo jak pisaliśmy tutaj:
https://www.purepc.pl/procesory/nowa_procedura_testowa_dla_procesorow_intel_kaby_lake_i_amd_ryzen
Mamy plan zbudować bazę
@PurePC_pl: dokładnie, jak kogoś stać na chłodzenie do tego i płytę czyli pewnie jakieś 550zł min dodatkowe to jak ktoś na samo chłodzenie, płytę i procesora ma wydać 1450 zł, to już dołoży te 200 zł i kupie i5 z K, gdyby to się dało kręcić na płytach z chipsetem bxxx to byłoby super