Wpis z mikrobloga

Infopiguła BIEŻĄCE 3 DNI 20.01 - 22.01

Najważniejsze wydarzenia - 3 dni w kilka minut
Ze względu na pracę zawodową autora, mamy małe opóznienie z poprzednią pigułą

POLSKA

1. Pierwsze pociski JASSM trafiły do polskiego lotnictwa w Krzesinach
2. Projekt nauczania w 8 klasach szkoły podstawowej przewiduje m.in: 4 lekcje matematyki, 5 polskiego, 1 historii przez 4 lata potem 2 przez kolejne 4, 4x WF, 2x biologia, 2x geografia, 3x język obcy
3. Polscy emeryci zadłużyli się na 2,87 mld zł to jest o 40% wzrost rok do roku
4. Koszt Infopiguły to 5 zł/m-c. Powstawała ona wiele godzin. Czytelnicy, których stać, a którzy chcą, żeby IP ukazywała się dalej proszeni o uiszczanie takiej płatności - dane w stopce
5. Min. Finansów horrendalnie podnosi cenę interpretacji US dla przedsiębiorcy z 40 zł do 20.000 zł (następuje gdy są wątpliwości co do przepisów). Interpretacje podatkowe z poprzednich lat stracą też ważność
6. Do 11 szkół na terenie Hesji wejdzie polski jako język obcy dodatkowy - wynik długich konsultacji Konsulatu Generalnego RP i władz landu oraz akcji "Polski w Hesji" prowadzonej przez Polonię. Lekcje będą bezpłatne
7. Reduta Dobrego Imienia rozesłało informacje-ostrzeżenie do 1300 niemieckich dziennikrzy 200 mediów, a także 100 mediów reszty świata na temat niemieckości obozów koncentracyjnych w związku ze zbliżającą się rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz
8. Sąd Okręgowy Katowice uchylił wyrok Rejonowego na rok więzienia w zawieszeniu dla antyterrorystów którzy wtargnęli do mieszkania niewinnego kardiochirurga, którego wraz z partnerką poturbowali wrzuciwszy wcześniej do mieszkania granat hukowy myląc z mieszkaniem przestępcy
9. W wypadku samochodowym zginął poseł RP z ugrupowania Kukiz 15 Rafał Wójcikowski
10. Sąd UE odrzucił wniosek Stock Polska właściciela fabryki w Lublinie o rejestrację unijnego znaku towarowego wódki "Lubelska" gdyż w wymowie jest zbyt podobna do niemieckiej wódki "Lubeca"
11. Wypadek ciężarówki wojskowej USA z powodu niedostosowania prędkości do warunków pogodowych w rejonie Piasków, Zielongórskie. Wypadł ładunek - pociski czołgowe. Służby wyznaczyły 200 m strefę bezpieczeństwa
12. PKO BP podnosi marże kredytów hipotecznych o 0,15%, a Alior o 0,30%
13. Policja koło Łowicza zlikwidowała nielegalną przepompownię oleju napędowego podłączoną do rurociągu. Międzynarodowa grupa przestępcza skradła dziesiątki tysięcy litrów. Zatrzyamno łotewskiego strażnika
14. Włoski dziennik "Corriere della Sera" użył zwrotu polski obóz koncentracyjny w artykule nt. obozu w Sobiborze
15. Min. Błaszczak nagrodził legnickiego policjanta Marcina Webera dyplomem za wzorową służbę na rzecz społeczeństwa nagranego gdy wstrzymuje ruch by pomóc staruszkowi przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejejscu
16. 1624 zarzuty usłyszała lekarka z Gorzowa Wlkp. Ewa B. za fikcyjne leczenie 1624 nieświadomych "pacjentów" celem wyłudzenia refundacji na 300 tys zł z NFZ
17. Przetarg na ochronę rezydencji Prezydenta RP wygrała firma Auto-Trezor-Ochrona z Torunia założona przez Ryszarda Górnego, były SB-ek, członek Organizacji AntySolidarnościowej powołanej do zniszczenia podziemia toruńskich opozycjonistów
18. Olsztyński sąd skazuje dziecko na Dom Dziecka mimo, że u 52 l. babci ma wszystko. Zdaniem sądu: babcia nie ma kompetencji wychowawczych. Pomimo bardzo dobrej opinii kurator nt. opieki u babci i silnych więzi
19. Prokuratura wnioskuje o warunkowe umorzenie kary dla Radosława Włoszka, byłego asystenta Beaty Szydło, dziś prezesa lotniska Balice, członka Rady Nadzorczej TVP który za kierownicą służbowej Skody Superb spowodował czołowy wypadek z autem wiozącym 5-osobową rodzinę, gdzie 5-letni chłopiec uległ ciężkim obrażeniom. Zdaniem prokuratury sprawca żałuje za winy i chce pojednania z pokrzywdzonymi
20. Prokuratura odmawia śledztwa w sprawie zafałszowanego oświadczenia majątkowego min. środowiska Jana Szyszki który swój wart kilkaset tys. zł domek letniskowy wycenił jako stodołę za kilkanaście tys. zł

ŚWIAT

1. Donald Trump zaprzysiężony na 45 w historii Prezydenta USA. Z tego powodu setki tysięcy lewicowców (nawet pół miliona) dzień później protestowały w tzw. Marszu Kobiet w Waszyngtonie "w obronie różnorodności, równości, praw kobiet" przed Trumpem. Protesty też w wielu innych miastach USA i anglosaskiego świata - łącznie 3 miliony protestujących
2. W dniu zaprzysiężenia D. Trumpa ok. 500 zamaskowanych na czarno, uzbrojonych w grube kije lewicowców biegało po Waszyngtonie rozbijając młotami, płytami chodnikowymi symbole kapitalizmu: limuzyny, siedziby banków, starbucksa, McDonalda itp. Aresztowano 90 sprawców
3. Ze strony Białego Domu zniknęła podstrona mniejszości LGBT
4. Armia Senegalu przy wskaprciu lotnictwa Nigerii wkroczyła do Gambii w celu obalenia prezydenta Yahya Jammeha który odmówił przekazania władzy demokratycznie wybranemu następcy. Armia Gambii zapowiedziała nie stawianie oporu
5. ISIS wysadziło w powietrze bezcenne zabytki syryjskiej Palmiry: Tetrapylon oraz fasadę rzymskiego teatru
6. Aktywiści na rzecz praw człowieka protestują w Danii przeciw… delegalizacji małżeństw dorosłych z dziećmi w odpowiedzi na liczne przypadki takich małżeństw wśród imigrantów. Aktywiści: "ustawa nie bierze pod uwagę dobra dzieci"
7. Sunday Times ujawnia nieudaną próbę rakietową Wlk. Brytanii w ramach systemu obronnego odstraszania nuklearnego Trident, kiedy to rakieta wystrzelona z okrętu podwodnego zmieniła niekontrolowanie kierunek w stronę wybrzeża USA. System opiera się na 4 okrętach z których zawsze 1 pływa w gotowości odpowiedzenia nuklearnie (zasięg 12.000 km) w razie ataku na Wlk. Brytanię. Szkocka Partia Narodowa domaga się komisji śledczej

DOBRA INFORMACJA!

Szerokie kręgi zatacza akcja polskiego internetu pt. "German Death Camps" przypominająca w obliczu częstych w zachodnich mediach sformułowań "polish death camps" o prawdziwych, niemieckich sprawcach ludobójczego przemysłu II w.ś. Polscy internauci masowo wklejali na portalach społ. niemieckiej TV ZDF specjalne infografiki przypominające o niemieckim sprawstwie, za co są masowo banowani na profilach ZDF. Internauci i prawnicy liczą na pomoc organów państwa. O akcji informują Onet, Wprost, Rzeczpospolita, Wirtualna Polska

obserwuj tag jeśli chcesz być na bieżąco › #infopigula

Profil DRAGO z którego przeklejam infopigułę,oraz małe info od niego

Jeżeli uważasz moją pracę za wartościową, podobają Ci się IP, lub chciałbyś doczekać profesjonalnego serwisu opłać 5 zł/m-c w formie stałego zlecenia lub wesprzyj projekt 1-razową wpłatą Paypal: dragopigula@gmail.com 89 1050 1575 1000 0092 2524 3477 IBAN to nr konta poprzedzony PL tytuł: infopigula, odbiorca: drago media


#prasowka #gospodarka #swiat #polska
  • 18
@Stev a co z resztą przedmiotów jak fizyka, chemia? Nie mogę się doczekać, jak ta ustawa wejdzie i porównam podręczniki mojego brata ze starej 8-klasówki (gdzie poziom z takiej fizyki był jak w dzisiejszym liceum z niektórych działów), okaże się pewnie, że marzenia o starej podstawówce PiS i tak spieprzy xd
Zostają do ogarnięcia jeszcze przedmioty poboczne jak technika, muzyka, plastyka, na których dzieciaki mogły coś porobić rozluźniającego.
A, no i ciekawe
@Stev: @crowbar: naprawde uważacie ze 6-7 latek powinien #!$%@?ć programowanie?
edit: przeczytałem dokument, są 3 lata edukacji wczesnoszkolnej, ale nie wiem czy 9 -10 lat to dalej nie za młoda osoba do takich rzeczy, ja wtedy żarłem piach :D
i troche pajda ze wszystkie nauki przyrodnicze poza fizyką maja 5 godzin w II etapie nauczania ;x
@crowbar: zastanawiam się, bo po prostu pamiętam swoje szkolne czasy gdzie wszystko było bardziej zabawą niż nauką, ale jeżeli by zrobić to w formie zabawy...
PAMIETAM PROGRAM LOGO DO RYSOWANIA ŻÓŁWIKIEM PO CANVASIE ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@donslime: ja też pamiętam żółwia ( ͡° ͜ʖ ͡°). teraz możliwości są nieporównywalne. Choćby pierwsze z brzegu - klocki Lego. Tak wiem w polskich szkołach długo, albo nigdy nie będzie klocków Lego z modułami dającymi się zaprogramować. Ale chodzi i o metodę. Na początek zabawa i selekcja tych, którzy szybko "łapią" i dają większe nadzieje na przyszłość.
@crowbar stary lego miałem teraz na zajęciach z podstaw automatyki. Do szkół daleka droga. Aczkolwiek kiedyś widziałem projekt jak jakaś szkoła starała się o dofinansowanie przez jakieś głosowanie właśnie o lego wiec raczej można jak dyrekcja albo nauczyciele ogarnieci
@donslime: użyłem Lego tylko jako przykładu doskonale ilustrującego tezę, że można uczyć poprzez zabawę. Myślę, że można też taniej, przy pomocy programów, bez klockowego "hardware'u".
@donslime:

Ad.5 Faktycznie nieprecyzyjny punkt, bo tak napisany jak by dotyczyło to każdej interpretacji US dla przedsiębiorcy . Chodzi dokładnie że przy stosowaniu klauzuli o unikaniu opodatkowania (jeśli korzyść podatkowa >100 tys.) wnioskuje się o wydanie opinii zabezpieczającej a nie interpretacji indywidualnej i wtedy opłata wynosi 20k.
Warto zerknąć do artykułu 119a Ordynacji Podatkowej.

Ad2. A wiesz co według ministerstwa Edukacji dzieciaczki mają się uczyć?


Według minister Anny Zalewskiej takie zajęcia
@jaran5
Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.

Chemia i fizyka będą miały wymiar po dwie lekcje klasach VII i VIII

W klasach IV-VII wymiar zajęć z plastyki i muzyki to po jednej lekcji, a w klasach IV-VI - po jednej lekcji techniki.

strasznie pogmatwany ten system nauczania, szczerze mówiąc to nie bedzie praktycznie żadnej róznicy miedzy tym co
@crowbar: sorki, faktycznie od 1 klasy bedzie ''informatyka'' aczkolwiek sposób w jaki ma się ona odbywać pozostawia wiele do życzenia ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Stev: religia zapewne też się nie zmieni z obecnego formatu 2x w tygodniu przez 12 lat nauki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W sumie podliczyłem sobie to. Dziecko od początku podstawówki do końca liceum spędza na religii ponad 700h XD