Wpis z mikrobloga

Kilka dni temu wróciłem z cebulowej podróży na Maltę. Czas podzielić się wrażeniami. Podroż własnoręcznie wykonana.
Zaczynając od kosztów dla dwóch osób.
Bilety lotnicze kupiłem za 420 zł z Wizzairem (były chwile że cena oscylowała w granicach 380 zł)
Nocleg wyszukałem na booking.com pokój z balkonem z widokiem na morze. 7 noclegów ze śniadaniem 700 zł. (czysto schudnie, trochę skromnie, śniadania codziennie te same ale syte)
Na miejscu do przemieszczania się busami kupiliśmy travel card za 7 dni (21 euro), co wydaje się sporo jednak jeśli wsiądziesz do busa więcej 14 razy już się opłaca. my jak wyliczyłem korzystaliśmy 30-35 razy (uwzględniając że zwykły bilet ważny jest 2 godziny).
Jedzenie na miejscu. 2 razy byliśmy na obiedzie w restauracji, raz na króliku a raz na rybach, koszt pierwszego 12 euro, drugi 18 euro za dwie osoby. Porcje duże.
Na Malcie nikt z głodu nie zginie, po pierwsze maja wspaniały chleb, w cenie niższej niż w Polsce. Jest tak dobry ze pierwsze dni smakuje sam lub z oliwą (ftira - taka bardzo duza bułka - 30 centów, chleb 60-90). Po drugie są pastizerie w które można kupić takie ciasteczko-bułki z różnymi nadzieniami cena od 30 centów za ciastko z ricottą, 3 i byłem najedzony na drugą połowę dnia.
W supermarketach ceny są 30 % droższe niz u nas, nie polecam warzyw i owoców, ceny powalają a jakość dość marna. Małe stragany oferowały już coś akceptowalnego co możemy spotkać w kraju.
Co zwiedzania, uwazam ze Malta to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z samodzielnym zwiedzaniem oraz rozstrzygnięcia czy bardziej wolimy wypoczynek w hotelu\plaży czy zwiedzając. Jest to małe państwo 40 km długości 20 szerokości, zabytki na każdy kroku.
Zjeździliśmy Maltę dokładnie, a gdzie bus nie dojeżdżał doszliśmy. Oprócz oczywistych must see, (blue grotto, azure window, Valleta, Mdina). Polecam wycieczkę do trójmiasta (Isla, Bormla, Birgu) urokliwe miasteczka z pięknym widokiem na Vallettę. Warto wybrać Dingi Cliff i spokojnie po spacerować. Malta o tej porze roku jest zalana zielenią, i polecam zobaczyć parki San Anton Garden, Ta'Qali, Buskett. Wycieczka na Gozo, restauracja Ta'frenc, browar rzemieślniczy lord Chamberlain,

Do co barów i restauracji, każdy powinien sam znaleźć własne, my idąc boczną uliczką wstąpiliśmy do nie pozornego baru na pietrze, wygląd mordowni, piwo tanie ale rozmowa z lokalsami bezcenna.
Nasze miejsce noclegowe to Slima które uważam ża idealne na zwiedzanie dużo autobusów we wszystkich kierunkach.

Malta to tez gratka dla fanów gry o tron, zwiedzając bawiliśmy w wyszukiwanie miejscówek z serialu, co czasami potrafi zaskoczyć. :)

W sumie wydaliśmy ok. 1700 zł ze wszystkim (wliczając koszt paliwa na lotniska, parkingu). Czyli myślę że cebulowa podróż

Ps. na Malcie jest bardzo mało fauny,(oprócz kotów ich nie brakuje) podczas pobytu naliczyliśmy
- 23 psy
- 18 koni (10 jeśli wydzielimy kilka razy tego samego)
- 5 kur
- jedno stado krów i owiec
- jeden jeż śpiący senem wiecznym
- dwa czarne łabędzie, jeden biały
- 20 kaczek
- na pewno mają króliki (bo zjadłem jednego)
- duża ilośc dzikiego ptactwa

#podrozujzwykopem #malta #podroze #oswiadczenie
  • 38
@WOWMichal: wlaśnie nie napisałem o pogodzie, porównując to jak u nas koniec kwietnia-maj. 3 dni słoneczne, jeden deszczowy reszta wietrzna. pomimo że termometry w cieniu pokazywały 13-15 stopni, po wyjściu słońca odrazu gorąco sie robiło.
Na zwiedzanie idealna pogoda
@MateyJDM: Malta jest idealna na początek cebulowych wycieczek, próbuj samemu łatwo na miejscu złapać towarzysza o ile nie ma problemów z mówieniem.
Ja bylem z organizowany, kupiłem bilety, zapłaciłem za hotel,
@FTR pogoda dobra do zwiedzania, 3 dni słońca w okolicy 20 stopni, 3 dni silnego wiatru 1 deszczu. W marcu masz pogodę murowaną.
Ja wchodziłem do morza ogólnie mogę porównać do naszego chłodnego lipca. Woda 16 stopni , powietrze 18-20
travel card


@lukaschels: Dzięki za wpis. Wyruszam za miesiąc i wpis jest jak znalazł :)
I dzięki za travel card, co prawda już kupiłem dojazd z hotelu i do hotelu z lotniska, ale i tak pewnie warto będzie się zaopatrzeć w travel card.
Travel card jest na jakieś specjalne busy, czy wszystkie? Jak to poznać?
@FTR: jeden bilet kosztuje 1,5 euro w zimie, 2 latem, sa 10 - przejazdówki - 11 euro na bilecie możesz jechać 2 godziny dowolną ilością autobusów (kupuje w jednym a w innym przykładasz do czytnika). Można kupić na lotniku są specjalne kioski albo u kierowcy.
Komunikacja początku sprawia trudność przez jezyk maltański ale po 3 dniach byłem stanie jeździć juz bez googla i mapki i jezdzic tylko czytając gdzie jedzie

@