Wpis z mikrobloga

Czaszka żołnierza oznaczonego jako "Towton 25". Żołnierz swoje już przeżył, bo jego wiek określono na 36 - 45 lat. Jego szczęście skończyło się podczas bitwy pod Towton 29 marca 1461 roku podczas Wojny Dwóch Róż. Prawdopodobnie został raniony od tyłu mieczem - stąd szrama idąca przez całą czaszkę.

Artykuł
Dokument o bitwie

#historia #fotohistoria #historiajednejfotografii #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #anglia #wojna #myrmekochoria
Pobierz myrmekochoria - Czaszka żołnierza oznaczonego jako "Towton 25". Żołnierz swoje już pr...
źródło: comment_Lmnng1KgwqVGylijxKQ7AD3dCrbYxm8f.jpg
  • 13
@enron: kiedy ludzie przestaną mylić średnią długość życia z oczekiwaną długością trwania życia dla średniowiecza. W tamtych czasach najtrudniej było dożyć do 12 roku życia,


To to ja wiem, też kisnę z tego jak wszyscy myślą że wtedy 25 lat to był sędziwy wiek :) Co nie zmienia faktu, że 25-latka to już praktycznie była stara panna ;)

po przekroczeniu 21 lat oczekiwana długość trwania życia wynosiła kolejne 42 lata.


@
gdy pole bitwy przypominało młynek do mięsa


@enron: No nie bardzo. Do największych strat dochodziło podczas ucieczki pokonanych wojsk z pola bitwy, no i po zdobyciu miast często odbywały się rzezie na ludności cywilnej, ale oprócz tego nie było źle. Ja tam bym 100 razy bardziej wolał uczestniczyć w jakiejkolwiek bitwie średniowiecza, niż jakiejkolwiek bitwie I wojny światowej.
@enron: nie, nie jest. Okresy 0-5 i 6-12 były dość krytyczne, w każdym z nich umierało około 40% dzieci. Czyli z 100 urodzonej do 12 roku życia dożywało ~36. Potem było już z górki i jeżeli dożyłeś do 21 roku życia to mogłeś spodziewać się (w sensie statystycznym sigma 3 rozkładu normalnego) kolejnych 42 lat życia. Za osoby starsze uważano wtedy osoby żyjące ponad 60 lat.

Jeżeli pominiemy więc starożytny i