Wpis z mikrobloga

#polityka #ekonomia #bekazlewactwa

Nie da sie tutaj juz wytrzymac z propaganda pieskow z #neuropa, ktora wbrew wszelkim faktom probuje zaspamowac wykop informacjami na temat tego jaki to niby ogromny mamy deficyt przez rzady "kaczora". Zacytuje kilka wypowiedzi, ktore w idealny sposob obalaja rozpowszechnione bzdury:

"Deficyt budżetowy wyniósł w 2016 r. 46 mld zł, co serwis "Bankier.pl" skomentował tekstem zatytułowanym "Deficyt największy w tym stuleciu", a Money.pl artykułem "Największa dziura budżetowa w historii". Tymczasem jest to zupełną nieprawdą, gdyż w 2016 r. zanotowaliśmy jeden z najniższych deficytów w XXI wieku. Tego typu brednie dot. długu publicznego i deficytu pojawiają się co rusz, więc warto się z nimi rozprawić.

Nieprzypadkowo nikt poważny nie analizuje zadłużenia publicznego w wartości nominalnej, ponieważ ona zupełnie nic nie mówi o możliwości jego spłaty. Dług i deficyt budżetowy podaje się jako odsetek PKB nie dlatego, że tak sobie ktoś ubzdurał, ale ponieważ dopiero ten wskaźnik realnie pokazuje skalę zadłużenia. 46 mld zł czym innym jest dla Polski AD 2016, gdy rocznie nasza gospodarka wytworzyła wartość prawie 2 bln zł, a czym innym dla Polski AD 1992, gdy nasz PKB był 2,5 razy niższy. Długiem publicznym w wartości nominalnej epatują jedynie ekonomiczni hochsztaplerzy, którzy chcą wykorzystać fakt, że duże liczby robią duże wrażenie i przykuć uwagę." (...)

"46 mld zł to około 2,5% polskiego PKB. Ministerstwo Finansów podało deficyt 2,8% PKB, gdyż KE nakazała Polsce rozliczać wpływy z aukcji LTE przez 15 lat, a więc MF zaliczyło tylko 1/15 dochodów z tego tytułu. Za to obniży to deficyt w kolejnych 14 latach. Jak widać na załączonym obrazku, w 2009 i 2010 r. deficyt wyniósł po 7,3% PKB, czyli był ponad 2,5 razy wyższy. I wtedy rzeczywiście był rekordowy. W 2004 r. wyniósł 5%, czyli był prawie 2 razy wyższy niż w 2016 r. 2,8% PKB to trzeci najniższy deficyt w XXI wieku.

Kim więc trzeba być, żeby jeden z najniższych deficytów budżetowych w historii nazwać rekordowym? Podpowiadam: konserwatywnym populistą, dinozaurem paleoliberalizmu albo redaktorem napalonym na większą klikalność."

https://www.facebook.com/IndieMind?fref=ts
  • 19
Dług i deficyt budżetowy podaje się jako odsetek PKB


@snow: PKB i odniesienie % to też gównostatystyka, gdyby rząd rozpoczął oszczędzanie (na obniżenie długu) poprzez zaciskanie pasa i cięcie inwestycji, to wraz z długiem malałoby PKB. Skutkiem mógłby być również % wzrost zadłużenia (w zależności od tego czy PKB malałby szybciej niż dług). Poza tym PNN jest bardziej miarodajnym wskaźnikiem.
2,8% PKB to trzeci najniższy deficyt w XXI wieku.


@snow: No co z tego? Skoro jest teraz hossa w gospodarce UE. Trzeba brać pod uwagę kontekst. Nasi sąsiedzi wypracowują w tym czasie nadwyżki budżetowe:

Niemcy notują nadwyżkę

Czesi mają po raz pierwszy od ponad 20 lat nadwyżkę

Estonia ma nadwyżkę już od jakiegos czasu

Słowacja co prawda nie ma jeszcze nadwyżki ale świetne wyniki więc planuje ją na 2019

I w
albo redaktorem napalonym na większą klikalność


@snow: Wystarczy poczytać red. naczelnych tych serwisów na twitterze żeby znać odpowiedź xD
i to w dodatku ratowany jednorazowym wpływem z aukcji LTE, prezentem z NBP czy wstrzymywaniem zwrotów VAT


@felekzdankiewicz:
Jedno zdanie i 3 kłamstwa:
- deficyt nie był ratowany wpływem z LTE, bo zaliczono tylko 1/15 tego wpływu
- zysk NBP nie liczy się do deficytu
- nie było wstrzymywanie zwrotów, dlatego wpływy z VAT w grudniu były tak niskie.

Gdyby było tak jak mówisz to deficyt byłby poniżej 2%
@snow: zaorał xd. Zarówno on jak i ty nie macie pojęcia o czym piszecie i próbujecie zgrywać ekspertów. A jego komentarze usunąłem, bo stężenie rakotwórczych treści przekroczyło dopuszczalne normy. Może mi odpowiesz, czy do kwoty deficytu 46mld LTE jest wlicozne, czy nie?
@a4z4a4: Wez juz nie pajacuj. Sam nie masz pojecia co piszesz i probujesz zgrywac eksperta. Gdy ktos ci cos udowodni to usuawasz jego wpisy i #!$%@? o rakotworczych tresciach. Skoro tak wedlug ciebie sie osmieszyl to trzeba bylo zostawic zeby kazdy mogl ocenic. Tak jak ja zostawiam twoje wpisy dzbanie, po to by kazdy mogl sie z ciebie posmiac :D
A jego komentarze usunąłem, bo stężenie rakotwórczych treści przekroczyło dopuszczalne normy.


@a4z4a4: Wasza bezczelność i hipokryzja mnie zawsze zdumiewa.

Może mi odpowiesz, czy do kwoty deficytu 46mld LTE jest wlicozne, czy nie?


@a4z4a4: Jak do deficytu chcesz wliczać dochód mistrzu? Co to za nowe zasady rachunkowości nam tu tworzysz?
Tyle, ze te dwa 2,8% uwzgledniaja juz rozbicie aukcji LTE na 15 rat, prezent z NBP masz co roku, a zwroty VAT nastapily w ostatnim kwartale. Co do inwestycji rzadowych to sie zgodze, tyle, z w tym przypadku 'co sie odwlecze to nie uciecze'.


@snow: Rozumiesz różnicę pomiędzy deficytem finansów publicznych a deficytem budżetowym?
Wlicza się do dochodów.


@snow: Ale 1/15 wlicza się do dochodów budżetowych czy całość? Pamiętaj, że mówimy o deficycie budżetowym, nie deficycie finansów publicznych.
Ale 1/15 wlicza się do dochodów budżetowych czy całość? Pamiętaj, że mówimy o deficycie budżetowym, nie deficycie finansów publicznych.


@rzep: nie wiem, czy naprawdę szukasz odpowiedzi, czy tylko zadajesz 'pytania naprowadzające', a odpowiedź dobrze znasz.... ale zadałem pytanie u samego źródła, czyli w Ministerstwie Finansów. Wiele osób negowało moje zdanie, więc postanowiłem się upewnić - sam na 100% nie wiedziałem, czy tak jest. Teraz już wiem.

Zadałem dwa pytania:

1.