Wpis z mikrobloga

W zasadzie może być #chwalesie ale tak naprawdę, to powinno być #cieszesie.
Po kilku godzinach pracy z #elektronika i wytrawieniu anteny do #wifi, zbudowałem prototyp.
Szkoda, że nikt w moim poprzednim wpisie nie zabrał głosu... Musiałem trochę testów porobić, by sprawdzić jak antena lepiej działa.
W chwili obecnej jest jeszcze bez reflektora i pojęcia nie mam ile daje wzmocnienia... Jest jedna rzecz która mnie nieziemsko zaskoczyła.
Stałem na dachu jednego z budynków w mieście i na liście aktywnych sieci


odebrałem na granicy szumów swój własny hotspot na dachu mojego domu. Odległość - prawie 7km.
To chyba nie jest tak źle, jak na taką badziewną antenkę i celowanie "z łapy". ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#defoxebuduje
defoxe - W zasadzie może być #chwalesie ale tak naprawdę, to powinno być #cieszesie.
...

źródło: comment_atyQYzfjmIBa7Pq6QWOo67Pha8ToXSTT.jpg

Pobierz
  • 20
@defoxe: Według mnie to jest nie poprawnie polutowane, gorąca żyła i ekran przewodu odwrotnie. Antena to element pasywny i nie posiada czegoś takiego jak wzmocnienie, posiada natomiast zysk energetyczny wynikający z charakterystyki kierunkowej promieniowania anteny, dodając reflektor skupisz bardziej wiązkę w konkretnym kierunku - czyli będziesz miał większy zysk. Ta yaga może i jakoś działa ale spróbuj coś bardziej nowoczesnego, i dla porównania wyników mógłbyś też zrobić jakiegoś banalnego biqada. Tu
dktr - @defoxe: Według mnie to jest nie poprawnie polutowane, gorąca żyła i ekran prz...

źródło: comment_zlnQpWkAzlcqSynRKk6kuCEOEXObu9z8.jpg

Pobierz
@defoxe: brawo :) ale jak już się bawisz z takimi technologiami to dobrze jest zaopatrzyć się w jakiś miernik wysokich częstotliwości (tzw. czujnik elektrosmogu), cobyś potem nie żałował, że przyjął na siebie zbyt dużą dawkę energii.
@dinokoder: Co do samej symulacji jak działa antena, to na studiach używaliśmy programu FEKO. Ale musiałbyś sam poczytać dokumentacje jak posługiwać się tym programem, bo na naszym kierunku był to jeden z projektów, które nikt nie wiedział jak zrobić i każdy używał jakiegoś tutoriala z YT.
Odebrałeś SSID, a jak z transferem i jakością połączenia?


@Sektro: Chcę wyjaśnić, że to były jedynie testy. Co prawda w zamierzeniu miałem "usłyszeć" swoją stację, jednak z powodu wielu czynników (odległość, tragiczna Strefa Fresnela, kiepska antena) naprawdę nie spodziewałem się ją "usłyszeć". Zamierzałem na obu budynkach postawić jakieś markowy sprzęt ale wątpiłem czy jest sens. Ten eksperyment miał dać cień nadziei, no i dał.
Niestety nawiązanie połączenia mnie trochę przerosło. Celowanie
defoxe - > Odebrałeś SSID, a jak z transferem i jakością połączenia?

@Sektro: Chcę...

źródło: comment_7rl3jskSoiEsxDfERjwVmrJiHuILpkYD.jpg

Pobierz
@defoxe: ogarnij trochę teorii budowy anten i pobaw się w projektowanie własnych. Możesz użyć dobrego, darmowego programu do modelowania 4nec2.

Poczytaj też o czymś takim jak hiperzysk (hypergain) - z maleńkich uda-yagi na srebrnych drucikach można osiągnąć zadziwiające efekty. Praca inż. na ten temat jest dostępna na W-4 na PWr (nie moja, kolegi ze specjalności).
@defoxe: Widzę, że jesteś dumny ze swojego projektu. Ale może wyjaśnisz z czego? Z tego, że Arduino użyłeś w antenie wi-fi? Przerost formy nad treścią. Ale przed kolegami będziesz szpanował jakie to ty (specjalnie z małej litery) masz wi-fi. Może byś lepiej wykorzystał Arduino

ogarnij trochę teorii budowy anten i pobaw się w projektowanie własnych. Możesz użyć dobrego, darmowego programu do modelowania 4nec2.


@cibronka: Wiesz, że tematyka mikrofalowa generalnie jest dość złożonym tematem. Pamiętam, że na studiach używaliśmy do tego jakiegoś programu - projektowanie anten mikrofalowych. Jednak to sporo lat temu było...
Dzięki za podesłanie nazwy programu - popatrzę. ( ͡º ͜ʖ͡º)
@defoxe: każde urządzenie, emitujące fale elektromagnetyczne (EMF) wyższej częstotliwości może mieć mniejszy lub większy wpływ na zdrowie (z obecnym statusem jest jak z azbestem X lat temu ... EMF niby nieszkodliwe, jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej podejrzeń co do negatywnego wpływu na zdrowie, np. we Francji zakaz Wifi w wybranych miejscach). Jeśli chodzi o moc: Bluetooth < WiFi < GSM\BTS < Radary\duże stacje nadawcze TV.

Rzuć okiem