Wpis z mikrobloga

Dlaczego prąd w Polsce jest dwa razy droższy niż w Niemczech?
Nasz przemysł płaci za energię elektryczną dwa razy więcej niż niemiecki. Była nadzieja, że nowy rząd to zmieni, ale deklaracje wsparcia jeszcze tak daleko w rzeczywistość nie poszły.

Przedstawiciele polskiego przemysłu skarżą się, że choć podstawowa cena tzw. czarnej energii jest podobna, polskie firmy płacą za prąd dwukrotnie więcej niż niemieckie. Dlaczego? Ponieważ niemiecki rząd wspiera swój przemysł obciążając go niższymi niż w Polsce opłatami.

Według zestawienia struktury kosztów energii elektrycznej przygotowanego przez Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową czarna energia kosztuje w Polsce 36,43 euro za MWh. W Niemczech to wydatek 31 euro. W obu krajach dolicza się opłaty sieciowe - u nas to 6,93 euro, u nich 5,73 euro.

Kolejny składnik to koszty regulacyjne. I tu otwiera się przepaść - niemieckie firmy płacą 2,08 euro, nasze aż 9,45 euro! Skąd tak wysoka kwota? To suma „drobiazgów”. A to 0,13 euro akcyzy, a to 0,36 euro na zieloną energię i 0,85 euro na wsparcie OZE, a w końcu 0,44 euro opłaty za efektywność energetyczną. Ponadto 2,08 euro opłaty przejściowej i 2,9 euro jakościowej oraz 2,68 opłaty za kogenerację. W sumie uzbiera się niemal 10 euro. Niby wciąż jeszcze do tak drastycznej różnicy daleko, ale niemiecki przemysł może też na energii zarobić: 5 euro rekompensaty i 6,86 euro zysków z DSR, czyli redukcji zapotrzebowania na moc.

Na razie jednak suma wskazanych przez HIPH czynników wychodzi zdecydowanie na korzyść Niemiec - w Polsce jedna MWh kosztuje przemysł w sumie 52,81 euro, podczas gdy w Niemczech tylko 26,95 euro.


Przemysł stara się o redukcję dopłat, ale skutki nie są zadowalające. Branża zaproponowała szereg zmian w systemie dodatkowych opłat, jakimi jest obarczona cena energii.

(...)


http://hutnictwo.wnp.pl/dlaczego-prad-w-polsce-jest-dwa-razy-drozszy-niz-w-niemczech,291732_1_0_0.html

#polska #energetyka #gospodarka #neuropa
źródło: comment_40F89Jr3lXnCUQ6JVqaCeP9mBTj0FYHH.jpg
  • 4