Wpis z mikrobloga

Zgodnie z zapowiedzią otwieram mój cykl #jugopolskie, w którym będę postować znane (lub mniej znane) ogólnie-jugosłowiańskie piosenki, które mają swoje polskie odpowiedniki. Czyli głównie to, co wyszło z Yugotonu + efekty współpracy Bregovića z polskimi artystami.

Nie przedłużając - start!

JUGOPOLSKIE #1

Yugoton i Kukiz - O nic nie pytaj [2001]
Zapewne dobrze znany polskim słuchaczom utwór pochodzący z pierwszej płyty Yugotonu (Yugoton, 2001) z wokalem Pawła Kukiza. Utwór ten jest na tyle znany, że być może niektórzy z Was zetknęli się gdzieś kiedyś z pierwowzorem, czyli

Parni Valjak - Uhvati ritam [1984]
Grupa Parni Valjak została założona w 1975 r. w Zagrzebiu, obecnie Chorwacja. Grupa nadal tworzy i koncertuje, niemal nieprzerwanie od 1975. Oczywiście następowały jakieś zmiany w składzie, ale dwóch członków: gitarzysta Hus i wokalista Aki są w zespole od samego początku. Jeśli chodzi o podobieństwo do polskich grup, to z jakiegoś powodu kojarzą mi się z... Perfectem (podobne lata startu, dalej tworzą i koncertują, zmiana stylu w nowszych utworach). Osobiście, lubię ich najbardziej ze wszystkich wykonawców, których zaprezentuję w cyklu.
Co do samego utworu:
- tytuł oznacza dosłownie "Uchwyć rytm"
- pochodzi z albumu z 1984 r. o tej samej nazwie
- jeśli chodzi o tekst, polska wersja jest trochę o czym innym, niemniej, w refrenie i w początku drugiej zwrotki jest kilka nawiązań do oryginalnego tekstu:

Slušaj ljubav kako dolazi,

ljubav če nas jednog dana voditi,

iz daljine ponekad se čuje glas,

strpi se još malo doči če red na nas.


Ti i ja, sunčan dan, eto razlaga

za smijeh (...)

... i to by było na tyle ;)

To jak Wam się podoba oryginalna wersja? :)

Pytanie do Was Mirki: wrzucić najpierw najpopularniejsze kawałki, a potem przejść do tych mniej znanych, czy mieszać? Osobiście jestem bardziej przychylna pierwszemu wariantowi.

Wszelkie uwagi proszę zgłaszać w komentarzach!

Jako, że to pierwszy wpis, pozwolę sobie dość grubo otagować:
#jugoslawia #chorwacja #parnivaljak #jugoton #yugoton #kukiz #muzyka #rock #80s #yurock
Zawołam też #klasykiniepoprawnejmuzyki - podejrzewam, że część z Was może to zainteresować (w następnych wpisach nie będe już wołać)

Wołam jeszcze raz zainteresowanych: @SaandMann: @PyraPrzeznaczenia: @Opas: @Czesiek_Hydraulik: @Aiween:

Która wersja bardziej Ci się podoba?

  • Parni Valjak - Uhvati Ritam 54.5% (6)
  • Yugoton i Kukiz - O nic nie pytaj 45.5% (5)

Oddanych głosów: 11

kostniczka - Zgodnie z zapowiedzią otwieram mój cykl #jugopolskie, w którym będę post...
  • 12
@IchVersteheNicht: Dziękuję!
Zamierzam wstawiać wpisy od poniedziałku do piątku (z tym, że w dniach 24.02-4.03 od razu zapowiadam przerwę - wyjeżdżam :)). Co do perełek, to zgadzam się - sama w trakcie tych poszukiwań odkryłam dużo fajnej muzyki, jednak przynajmniej na początku raczej nie będę mieszać - w ten sposób może uda mi się przyciągnąć więcej ludzi do tagu :)
No i nie dalej jak wczoraj znalazłam piosenkę, której wczoraj słuchałam