Wpis z mikrobloga

#defoxebuduje #budujzwykopem #elektronika #diy #chwalesie

Kilka słów wstępu
Dwa miesiące temu zrobiłem następujący wpis na mirko:
http://www.wykop.pl/wpis/20834487/defoxebuduje-budujzwykopem-pierwsza-zima-gdy-chce-/
Szukałem jakiegoś rozwiązania do ogrzewania małego pomieszczenia pod ziemią.
Owo pomieszczenie nie jest żadną piwnicą dla mirka ( ͡° ͜ʖ ͡°), ot trochę okablowania i zbiornik hydroforowy.
Problemem były moje obawy co do wody w zbiorniku i niskich temperatur w zimie.
Pomyślałem więc o zrobbieniu nagrzewnicy sterowanej przez internet...
@hrumque pomógł mi w zorganizowaniu stosownej "grzałki" - jeszcze raz dziękuję.

Co to jest
Urządzenie jest nagrzewnicą sterowaną przez lokalną sieć komputerową / internet.
Możliwy jest zdalny odczyt temperatury w pomieszczeniu i ustawieniu żądanej,
układ elektroniczny steruje nagrzewnicą, by tą temperaturę utrzymać.
Dodatkowo możliwe jest zdalne włączenie dodatkowego urządzenia (np. oświetlenia) i podpięcie czujnika zalania pomieszczenia. Wszystkie parametry są wyświetlane w przeglądarce internetowej (zdjęcie w drugim komentarzu) lub prezentowane w formacie JSON (co umożliwia łatwą komunikację z innymi urządzeniami w sieci).

Działanie
Mimo iż urządzenie miało chronić przed zamarznięciem instalację pod ziemią, to go nie zainstalowałem...
Dwa miesiące temu, gdy już je prawie kończyłem przyszły spore mrozy (-20) a ja nie byłem jeszcze gotowy
z urządzeniem (brak obudowy itp.) Jestem pod wrażeniem, bo instalacja bez nagrzewnicy chyba przetrwała.
Nie zaglądałem do tego "pomieszczenia" ale wszystko działa, więc jestem dobrej myśli. Nie chcę też go otwierać, bo
właz jest zasypany śniegiem i wszystko na to wskazuje, że temperatura utrzymuje się tam sporo powyżej zera.
Za to instalacja w budynku mrozów nie zniosła i miałem kilka atrakcji.
Nagrzewnicę prawdopodobnie założę w cieplejsze dni, na kolejne przymrozki.
Obecnie mam lekko odkręconą wodę w budynku i nie zamarza.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany wykonaniem takiego urządzenia - chętnie udostępnię wsad do mikrokontrolera (PIC) oraz projekt płytki.
defoxe - #defoxebuduje #budujzwykopem #elektronika #diy #chwalesie 

Kilka słów wst...

źródło: comment_BpdAnJHga2EmkVr9qeYmyVyDP4GaYJ3r.jpg

Pobierz
  • 11
Ile ~~ wynosi koszt całego kontrolera?


@Fantomkiller:
Mikrokontroler PIC18F2550 - 18 zł,
Czujnik temperatury DS18B20 - 5 zł,
2x Optotriak MOC3061M - 4 zł,
2X Triak BTA16-600 - 6 zł,
Transformtor ~ 6zł,
Moduł ENC28J60 ~ 15zł,
Pozostałe podzespoły jak rezystory, złączki oraz PCB ~ 20zł.

W sumie jakieś 75zł. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Do ceny nie doliczyłem nagrzewnicy... Mógłby być równie dobrze i "farelek" ale to
@defoxe: To strasznie tanio :D podstawowe sterowniki ręczne na których masz pokrętło do temp i on/off bez termostatu itd ~90 zł :D bardziej rozbudowane typu masz wyświetlacz albo termostat 200+.

Takich które można kontrolować zdalnie przez sieć przyznam się że nie mam pojęcia, bo po prostu takich nie ma ( przynajmniej do sprzętów które oferujemy). Najlepsze modele które mogą ustawić programy grzania na dzień noc + obsługa wielu nagrzewnic to 300~+
To strasznie tanio :D


No co ja poradzę, że tanio ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Jak się da obudowę wodoszczelną i dławnice kablowe, to może do 100zł koszt budowy dojdzie. Haha.

Takich które można kontrolować zdalnie przez sieć przyznam się że nie mam pojęcia, bo po prostu takich nie ma


@Fantomkiller: Może czas to zmienić? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najlepsze modele które mogą ustawić
@defoxe: Nie odniosę się do rozwiązania, choć wygląda fajnie, ale powiem jak ja mam zrobione ujęcie wody, może nie potrzebujesz dogrzewania. Ujęcie głębinowe wody mam w kręgu betonowym (średnica chyba około metra i metr głębokości z ziemi wystaje tylko ze 3cm). Na dole zrobiona jest wylewka. Całość (do około 25 cm od góry) od środka wykleiłem 2 cm twardym styropianem + siatka z klejem, żeby się nie uszkadzało. Na to kładę
Opatentuj :P


@Fantomkiller: To nie jest rzecz którą można opatentować ;-)

zacznij sprzedawać ( ͡° ͜ʖ ͡°) wprowadzimy towar do oferty :D

Bardzo chętnie bym wiele rzeczy chciał udoskonalić i wprowadzić do produkcji. Jednak nie posiadam wiedzy jak to zrobić formalnie, a z tego co pobieżnie wiem, koszty badań i wszelkich "certyfikacji" są dla mnie zaporowe (i dla wielu amatorów).

. Ujęcie głębinowe wody mam w kręgu
@defoxe: Aaa, zrozumiałem, że masz tam taki zestaw pompa+mały hydrofor.
Ja mam tak wysoki poziom wód gruntowych, że często na dnie mam warstwę wody na kilka cm. Nie przejmuję się tym, bo spodu specjalnie nie uszczelniałem niczym i co "wejdzie" to potem wyschnie. A samo wejście do rury studni jest wyżej i w dodatku zaczopowane, więc ujęcie (pompa z tego co pamiętam jest 19 metrów niżej, w drugiej warstwie wodonośnej) mi
olej te skropliny i tak prędzej Ci membrana pęknie w zbiorniku niż on przerdzewieje


@JarosG: Chcę mieć tam czysto i sucho ;-) Mam ściany wysmarowane masą uszczelniającą i obsypane drenażem.
Wszystko fajnie ale skropliny potrafią być denerwujące.

Ile litrów ma zbiornik? Nie jest trochę mały? Ja mam 300l (w budynku) i wcale nie jest za dużo przy np podlewaniu ogródka.


@JarosG: 100 litrów, uzupełnia się w kilkanaście sekund. Wiadomo, pompa
defoxe - > olej te skropliny i tak prędzej Ci membrana pęknie w zbiorniku niż on prze...

źródło: comment_4KuOEeHJxbqGtWKYVGOiPYJXVvxFmrO2.jpg

Pobierz