Wpis z mikrobloga

Mirki i mirabelki. Od jakiegoś czasu czytam tutaj o ludziach, którzy zajęli się nauką programowania, ponieważ chcieli zacząć zarabiać sami na siebie i wyrwać się ze szponów korporacji. Powiem wprost, podziwiam Was i jesteście dla mnie w jakiś sposób inspiracją. Mam całkiem niezłą pracę w korpo, niestety od pewnego czasu zaczęło się psuć, a dokładniej od momentu w którym synalek pewnej wysoko postawionej osoby został koordynatorem na mój region. Miało to miejsce 4 miesiące temu. Gość jest nie do ruszenia, bo już ktoś próbował i tego kogoś nie ma w firmie.

Zawsze powtarzałem, że dobry koordynator to taki którego nie widać. Osoba, która potrafi wskazać drogę jak coś jest nie tak, a jak wszystko gra, to po prostu jest niewidoczna i tylko co jakiś czas przesyła raport. Niestety ten stawia się w roli mentora i "kołcza", a do tego ma grubiańskie poczucie humoru i jarmarczno-krzykliwy styl. Generalnie jest to ktoś kto nie nadaje się na to stanowisko. Sprawił, że osoby, które pracują w firmie od 15-20 lat i znalazły się "pod nim" myślą o zmianie pracy i mają cholerną nerwówkę. Czarę goryczy przelało podanie o podwyżkę, którego albo nie przekazał prezesowi, albo po prostu nas nie poparł bo zostało odrzucone (brak odpowiedzi od prezesa, on nam to przekazał). Podanie o podwyżkę poparte wykonaniem planu z nawiązką + bardzo dobrymi wynikami w innych dziecinach oraz rosnącym zakresem obowiązków.

W związku z tym oraz z faktem, że za 2 dni kończę 29 lat postanowiłem podjąć decyzję o zmianie. 6 lat wypruwania sobie żył w tej firmie i świetnych wyników, które nie są doceniane wystarczy. Chcę dać sobie rok, czas do 30 urodzin na naukę programowania. I stąd moje pytanie prośba.

W jaki sposób się tego nauczyć? Czy ktoś może polecić mi jakieś książki, kursy online, filmiki od podstaw? Wiem, że nie będzie łatwo, ale to jest ten moment w moim życiu, że czuję, że muszę coś zmienić bo się stoczę i popadnę w marazm. Mam dosyć obecnej sytuacji w pracy i dosyć ludzi.

Ale jako, że łatwo się zniechęcam po niepowodzeniach, chciałbym prosić nie tylko o materiały szkoleniowe i wskazówki, ale także o doping w trudnych chwilach. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany zrobię nawet jakiś tag w którym będę dawał sprawozdania z tego jak mi idzie.

To jak? Pomożecie?

#programowanie #programista15k #wykoppomaga #gorzkiezale #zmiana #korposwiat
  • 42
@PainItBlack: To już zaczyna być śmieszne, z tym boomem na #programista15k na wykopie. Każdy myśli, że nauczenie się programowania to banał i trochę klikania przy komputerze. Prawdą jest, że większość nie ma żadnych predyspozycji, bo żeby zostać programistą trzeba mieć zdolność abstrakcyjnego myślenia i rozwiązywania problemów w nietypowe sposoby. Chcesz wiedzieć czy masz predyspozycje na zostanie programistą? Odpowiedz na pytanie: jak nauczysz dziecko rozróżniać kolory i je opisywać od samych podstaw,
@wczoraj: wiem, ale Wy chyba wszyscy nie rozumiecie o co chodzi, chcę dać sobie możliwość i szansę na zmianę, a siedząc i nic nie robiąc nie dam sobie nic. Nie proszę żeby mi ktoś otworzył głowę i wlał tam cudownie wiedzę, bo wiem, że się nie da.
Chodzi mi o to żebyście podpowiedzieli jaki język jest najbardziej pożądany, jakiego się zacząć uczyć i skazali drogę. Resztę zrobię sam. Jak będzie ok
@PainItBlack: Klocków? A czym jest klocek? To nie takie proste jak myślisz, i o tym właśnie mówię. Bo oprócz wyjaśnienia kolorów, rozróżniania, musisz programowi jeszcze wyjaśnić czym jest klocek, czym jest bryła, figura geometryczna, pole.

I nie ma czegoś takiego jak "najbardziej pożądany język". Siedzisz i się uczysz aż osiągniesz dobrą znajomość języka, wtedy ktoś Cię weźmie. Ale patrząc na to co chcesz osiągnąć, będziesz po prostu kolejnym frontendowcem, jakich wielu
@PainItBlack: Ja bym Ci poradził od zapoznania sie z podstawowymi pojęciami, typu pętla, rodzaje zmiennych, instrukcja warunkowa, wskaźnik, dziedziczenie, api. Oczywiscie nie w każdym języku bedzie wszystko. Zobacz czy lapiesz takie rzeczy. To jest troche jak z językami obcymi pi razy w każdym masz podmiot, orzeczenie, zdanie pytające itd