Wpis z mikrobloga

JUGOPOLSKIE #9
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj z racji Tłustego Czwartku - coś równie tłustego i soczystego od Krawczyka i Bregovića ( ͡ ͜ʖ ͡)

Krawczyk i Bregović - Ojda ojda [2001]
Moje pierwsze odsłuchanie tego utworu wyglądało mniej więcej tak - słucham sobie całego albumu Krawczyka z Bregovićem, a tu zaczyna się TO:
1. Pierwsze kilka sekund - WTF
2. Ciekawe, czy ma teledysk... ma ( ͡ ͜ʖ ͡) to teraz lecimy z teledyskiem
3. Fajne Grażynki, ale ciekawe co to za piosenka w oryginale... ale po chwili już wiedziałam, że to nic innego jak...

Bijelo Dugme - Hajdemo u planine [1986]
Znów w cyklu gościmy zespół Gorana Bregovića, czyli sławny Biały Guzik. Wersja Krawczyka ma w zasadzie bardzo zbliżony tekst do oryginału, czyli opowiada o wyższości gór nad morzem. Co wprawniejsi mogą się dosłuchać praktycznie identycznych linii - polecam!

Czy w Was tez rodzi się pantera podczas słuchania Krzysia?

Garść ciekawostek:
- polski teledysk to istne kuriozum - polecam obejrzeć cały, mimo słabej jakości na youtube. Warto!
- rok 2001, w którym powstała polska wersja, to początek Małyszomanii - znalazło się dla niej miejsce również w tym teledysku - można usłyszeć Bregovića

pać pać pać pać! Małysz!

- Bregović chyba ogólnie bardzo lubi Hajdemo u planine. Tak bardzo, że wykorzystał też ten motyw w soundtracku do filmu Emira Kusturicy Arizona Dream z 1993 roku. Tu jednak utwór nie opowiada o górach, a o pieniądzach. Wykonuje go Iggy Pop.
Swoją drogą, Bregović często z Kusturicą współpracuje i im to naprawdę nieźle wychodzi (choć akurat Arizona Dream nie widziałam). Piosenka z filmu w komentarzach :)

Na podsumowanie pozwolę sobie zacytować jeden z komentarzy na YT pod Get the money:

Bregović je kleptoman, krade i od sebe, car plagijatora

^ Coś w tym jest, o czym jeszcze nieraz się przekonamy ;)

Dalej lekki spam tagami (dajcie znać, jeśli któryś tag wołam niepotrzebnie):
#jugoslawia #serbia #bijelodugme #krawczyk #krzysztofkrawczyk #krawczykibregovic #bregovic #goranbregovic #80s #lata80 #yurock #jugopolskie #piosenkazfilmu #muzykafilmowa #muzyka #rock #iggypop

Hajdemo w góry?

  • Bijelo Dugme - Hajdemo u planine 75.0% (6)
  • Krawczyk i Bregović - Ojda ojda 25.0% (2)

Oddanych głosów: 8

kostniczka - JUGOPOLSKIE #9
Tag do obserwowania: #jugopolskie

Dzisiaj z racji Tłu...
  • 3