Wpis z mikrobloga

Wróciłem z Malty gdzie znajdują się intrygujące megalityczne budowle, które są znacznie starsze od Stonehenge czy piramid w Egipcie. Na całej wyspie Malta oraz sąsiedniej wyspie Gozo wybudowano łącznie 23 kompleksy budowli, co jest imponującym wynikiem jeśli weźmiemy pod uwagę niewielki rozmiar obu wysp. Najstarsze struktury datowane są na 3800 r.p.n.e. a więc moment, w którym Sumerowie nie wynaleźli jeszcze pisma klinowego, a Egipcjanie nawet nie marzyli o budowie wielkich piramid. W chwili gdy na Bliskim Wschodzie dopiero budowano podwaliny pod przyszłe pierwsze wielkie cywilizacje, na niepozornych wysepkach Malta i Gozo nieznana grupa budowniczych wznosiła całą masę megalitycznych budowli. Były to czasy tak zamierzchłe, że nie zachowały się świadectwa tego, kto i dlaczego był odpowiedzialny za budowę tych konstrukcji, przez co do dziś pozostaje jedynie fala spekulacji i domysłów na temat budowniczych i ich motywów - widać to nawet w muzeach gdzie Maltańczycy piszą na tabliczkach, że niczego nie wiadomo na 100% a informacje bazują na przypuszczeniach. Brakuje konkretnych świadectw na temat budowniczych, natomiast istnieją interesujące legendy na temat tego, że budowle mieli rzekomo wznosić giganci, którzy niegdyś władali wyspą.

Zanim jednak o legendach, warto najpierw konkretniej opisać maltańskie budowle. Najciekawsze i najważniejsze struktury to Hagar Qim, Mnajdra, Mgarr i Tarxien na Malcie oraz Ggantija na Gozo. Wszędzie tam znajdują się skupiska megalitów, poustawiane i pogrupowane obok siebie. Najcięższe spośród obrabianych kamieni ważą po 40-50 ton, z rekordzistą o wadze 57 ton, natomiast rozmiary dochodzą do 5-6 metrów, z rekordzistą o długości 7 metrów. Spoglądając z bliska na te kamienne budowle rzuca się w oczy harmonia oraz geometria wykonania. Proste monolity, odpowiednio do siebie dopasowane, są milczącymi świadkami działania nieznanej kultury, która sporządziła je w zamierzchłych czasach. Czasem budowali po dwie lub trzy struktury w odległości 300-400 metrów od siebie, jak ma to miejsce np. z Hagar Qim i Mnajdrą. Celowo używam słowa 'struktury' lub 'budowle', ponieważ Maltańczycy sami nie lubią określać budowli mianem 'świątyni', gdyż ich zdaniem przeznaczenie budowli nie jest do końca jasne. Najładniej prezentują się struktury w Tarxien, które są pełne geometrii i tworzą kręgi, zaś precyzja ich wykonania budzi tym większy respekt gdy porównamy je do pobliskich murów stworzonych już w XX wieku. Czy te budowle były świątyniami, miejscami kultu czy też może obserwatoriami astronomicznymi?

Przy budowie kompleksu Mnajdra zastosowano całkiem niezłą wiedzę astronomiczną. W dzień przesilenia zimowego i letniego przenikające przez otwory promienie słoneczne padają na centralny punkt ołtarza. W innych strukturach znajdują się ołtarze i zwierzęce kości, co sugeruje, iż niektóre budowle mogły służyć do składania ofiar ze zwierząt. Z kolei w innych strukturach nie występują takie elementy, a wszystko składa się jedynie z megalitycznych kamieni, poustawianych obok siebie. Jaki konkretnie był ich cel, pozostaje do dziś tajemnicą, podobnie jak przeznaczenie Hypogeum, niezwykłej podziemnej budowli o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Hypogeum składa się z trzech poziomów kierujących się coraz bardziej w dół, aż na głębokość 14 metrów. Tu również znajdują się geometryczne, imponujące monolity, zaś wg archeologów do budowy tego kompleksu wydobyto spod ziemi ponad 2000 ton kamieni. W Hypogeum mieściło się nawet 7000 ludzi, a cały kompleks ma bardzo ciekawe właściwości akustyczne, mianowicie w Komnacie Wyroczni tylko niski męski głos niesie się echem, zaś kobiecy zanika. Przeznaczenie Hypogeum pozostaje nieznane, choć najczęściej podaje się, iż było to sanktuarium lub podziemna nekropolia. Obecnie trwają tam renowacje, przez co struktura jest zamknięta dla turystów. Zupełnie za darmo można z kolei podziwiać ciekawe 'koleiny', które wyglądają jak tory wykute w skale. Spekuluje się, że były to trasy komunikacyjne, a koleiny wyżłobiły koła wozów, za pomocą których transportowano wielkie kamienne bloki.

Kto i po co wybudował te wszystkie struktury? W przypadku takich budowli zawsze zastanawia mnie motywacja budowniczych. Załóżmy, że nieznany lud dociera na Maltę i Gozo, postanawiając się tutaj osiedlić. Podziwiają piękne plaże i malownicze krajobrazy, zajadają owoce, a ich życie jest prawdziwą sielanką... Otóż nic bardziej mylnego, ponieważ nagle uznają, że warto jednak zmarnować wiele lat życia i zaprzęgnąć całą społeczność do obróbki, transportu i budowy wielkich kamiennych struktur przy pomocy męczących narzędzi i wózków. Na tak małych wyspach niewielka społeczność rzędu kilku tysięcy ludzi wznosi całą masę monumentalnych budowli, prezentując zaskakującą znajomość inżynierii oraz astronomii. Takie działanie jest co najmniej podejrzane, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę czasy, w których to wszystko się odbyło. Czy tym ludziom po prostu się nudziło, czy też może wznieśli te budowle z rozkazu 'gigantów', którzy rzekomo władali niegdyś wyspą? Cóż, o ile w innych miejscach na świecie związanych z podobnymi megalitycznymi budowlami istnieje całkiem sporo opowieści o bogach przybywających z nieba, tak na Malcie nie ma ich prawie wcale. Istnieją jedynie strzępki dawnych przekazów na temat 'gigantów' bądź 'olbrzymów' oraz ich niezwykłych dzieci, które ponoć przebywały na Malcie w zamierzchłych czasach i odznaczały się boskimi mocami. Ślad po budowniczych zaginął dawno temu, a ich dziedzictwo pozostaje nienaruszone od tysięcy lat. Struktury na Malcie są bardzo małe znane, lecz warto o nich pamiętać, stąd też pod znanym i lubianym tagiem #kosmiczneopowiesci kultywuję o nich pamięć. Jeśli interesują Cię takie opowieści, to zachęcam do śledzenia tagu.

PS Tak w ogóle jeśli ktoś zastanawia się np. gdzie pojechać na wakacje to już nie musi bo powinien wybrać się na Maltę. Tanio, ciepło, bezpiecznie, dobre jedzenie, cała masa zróżnicowanych atrakcji - piękne plaże, zacne klify, malownicze formacje skalne, rejs łodzią po jaskiniach z błękitnymi lagunami, urocze miasteczka i uliczki, megalityczne budowle itd. Bardzo fajne miejsce.

PS 2 W ostatniej ankiecie wygrała opcja popierająca wizyty kosmitów w odległej przyszłości. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Będzie trzeba jakoś to uhonorować, szczegóły już niebawem.

#kosmiczneopowiesci #ciekawostki #swiat #podroze #podrozujzwykopem #oswiadczenie #kultura #historia #ufo #zainteresowania
Gorti - Wróciłem z Malty gdzie znajdują się intrygujące megalityczne budowle, które s...

źródło: comment_wNmvdoYuM809abjOXNb5HcIdzJtjCNF3.jpg

Pobierz
  • 71
@Gorti: Pominąłeś jedną zajebiście ważną moim zdaniem ciekawostkę: Na Malcie nie ma źródeł słodkiej wody, nie ma nawet za bardzo naturalnych zbiorników na taką wodę (jezior, rzek, stawów). Biorąc to pod uwagę jest dla mnie kompletnie niepojętym jak mogła tam istnieć jakakolwiek rozwinięta cywilizacja. Ludzie którzy tam żyli musieli ją pozyskiwać z deszczów (których jest mało), lub morza. Nie zgłębiałem tematu, więc nie wiem, ale zastanawiam się czy te budowle mogły