Wpis z mikrobloga

Kopiuję część wypowiedzi Michała Bulsy, przewodniczącego Porozumienia Rezydentów, który w dniu 06.03.2017 odbył spotkanie jako jeden z przedstawicieli OZZL z Ministrem Zdrowia dr Konstantym Radziwiłłem. Sama postać znacie, a teraz do rzeczy, trzymajcie się krzeseł.

"Podczas dyskusji dowiedzieliśmy się, że obecnie pomysłem MZ na rozładowanie kolejek na SOR/Izbie przyjęć jest stworzenie Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej (NPL). Miały powstać dwa ośrodki w ramach szpitala do doraźnej obsługi pacjentów. Przydzielenie pacjenta do NPL czy SOR lub Izby przyjęć byłoby zależne od selekcji pacjentów dokonywanej przez np.: ratownika medycznego który prowadziłby TRIAGE. Na sugestie, że lekarz nie odeśle pacjenta bez badania z/lub do izby przyjęć/SOR/NPL Minister stwierdził, że to nie prawda. Na argumenty dr Watoły i Undermana (pozostała dwójka w delegacji), że usadowienie w jednym miejscu NPL, SOR lub izby przyjęć spowoduje wzrost ilości pacjentów obsługiwanych w ciągu doby, Minister Zdrowia odpowiedział że tak nie będzie. Na pytania czy Ministerstwo dokonało badań takiego zjawiska - odpowiedź była następująca: „nie bo takie badanie jest trudno skonstruować, byłoby to zależne od wielu czynników takich jak wielkość miasta, odległość NPL od szpitala, itp.”. Zostało podkreślone, że finansowanie NPL będzie odrębne od ryczałtu w ramach sieci szpitali. Zatem utworzenie NPL nie będzie dodatkowym kosztem dla szpitala. Stworzenie przez szpital NPL byłoby fakultatywne nieobowiązkowe.

Minister zdrowia w trakcie rozmowy zaznaczył, że w jego ocenie nie ma niedoboru lekarzy w Polsce ! Wg wyliczeń dr Radziwiłła lekarzy w Polsce jest (UWAGA) ok 3,5 na 1000 mieszkańców ! Obliczenia OECD są błędne i on w je nie wierzy. Kolejną nowością podczas rozmowy było stwierdzenie, że lekarze nie emigrują ! Ich przebywa ! W tym momencie zaprotestowałem mówiąc że dane Naczelnej Izby Lekarskiej umówią o wzroście (w stosunku do poprzedniego roku) o 25% wydania zaświadczeń potrzebnych do wyjazdu i podjęcia pracy za granicą przez lekarzy. Minister zaprzeczył takiemu stanowi rzeczy. Na moją sugestię, że dr Hamankiewicz, Prezes NRL w mediach upowszechnił tą wiadomość dostałem odpowiedź „to nie prawda”. Wszystkim polecam materiał faktów na ten temat z wypowiedzią Prezesa NRL.

Na koniec rozmowy poproszono ministra o odpowiedź na następujące pytania. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje podwyżkę pensji lekarzy rezydentów i stażystów ? Czy w ramach nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zostanie zmieniony zapis o minimalnym wynagrodzeniu lekarza w trakcie rezydentury z 70 % do 100% ? W tym momencie argumentowałem, że sam Pan Minister podczas poprzedniej kadencji sejmu wraz z grupą posłów Prawa i Sprawiedliwości zgłosił ten postulat jako umiarkowany i możliwy do zrealizowania. Kiedy zostanie znowelizowaną ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty ? Dlaczego pomimo obietnic nie został wszczęty proces legislacyjny w tamtym roku ?

Doktor Radziwiłł podkreślił, że problemy środowiska młodych lekarzy są mu znane. Jego dzieci są obecne młodymi lekarzami. Przyznał, że nie pamięta jak by taki postulat wygłaszał – powiedziałem, że z chęcią pokaże nagranie z komisji zdrowia. Przyznał, że trwają analizy budżetowe – przyznałem, że te analizy trwają od roku i miło byłoby jak by miały finał. Stwierdził, że budżet na 2017 jest zatwierdzony i nie zawiera podwyższenia płac lekarzom rezydentom. Na moje pytanie, że ustawa o wynagrodzeniach mówi o minimalnych kwotach, a pracodawca lekarzy rezydentów czyli Ministerstwo Zdrowia powinno zadbać o swoich pracowników i nie ograniczać się do minimum. W odpowiedzi usłyszałem, że mam racje ale wyliczenia o ile zostanie podwyższone wynagrodzenie w dniu dzisiejszym nie usłyszę. Minister Zdrowia oświadczył, że w ciągu „kilku” miesięcy zostanie przygotowana nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zawierająca sugestie powołanego rok temu zespołu ale także sugestie z zdań odrębnych. Dr Radziwiłł przekonywał, że zespół który powołał miał oprócz dokumentu końcowego bardzo dużo zdań odrębnych co spowodowało brak możliwości nowelizacji ustawy w zeszłym roku.

Podsumowując. Niestety wygląda na to, ze Minister Zdrowa uważa, że lekarzy jest dużo. Problem emigracji zawodowej to marginalne zjawisko. Oczekujemy nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz wprowadzeniu stawy o minimalnych wynagrodzeniach. "

#medycyna #lekarz #sluzbazdrowia #ochronazdrowia #polityka

Jeśli macie pytania, śmiało, postaram się odpowiedzieć na nie jak najlepiej.
  • 5
@killerbueno Pozostaje jedynie zaśmiać się i zapłakać, tylko trzeba uważać, żeby nie zmoczyć książek do nauki niemieckiego, norweskiego czy szwedzkiego. Pan minister idealnie pasuje do tego rządu - #!$%@?ć fakty, ja wiem lepiej, mimo, że badań nie prowadziłem, bo są zbyt trudne do skonstruowania. No i ta dziwna przypadłość rządzących - wszyscy mają zaniki pamięci.