Wpis z mikrobloga

3 554 - 1 = 3 553

Tytuł: Finanse a dobrobyt społeczny
Autor: Robert J. Schiller
Gatunek: Ekonomia, finanse
★★★★★★★★★

W tej książce laureat Nagrody Nobla Robert J. Shiller opisuje kapitalizm finansowy, w szczególności zaś system finansowy z USA. W pierwszej części, Role i obowiązki, przedstawia poszczególnych aktorów działających w i wokół finansów - od bankierów i zarządzających funduszami inwestycyjnymi, przez księgowych i regulatorów, aż po polityków i profesorów. Jest to szczególna cecha książki Shillera - opisuje on instytucje przez perspektywę osób je tworzących. Wynika to zapewne z tego, że Shiller jest przedstawicielem finansów behawioralnych. Dzięki temu Finanse a dobrobyt społeczny zapewnia bardzo ciekawe podejście do kwestii instytucji i zachowań uczestników rynku. Autor odwołuje się do psychologii, a nawet neurologii, wyjaśniając poszczególne zachowania ludzi. Shiller broni przy tym znaczących osiągnięć finansów (również instrumentów pochodnych i banków inwestycyjnych), przyznając jednak, że mają one wady. Rozwiązaniem problemów nie jest dla niego jednak ograniczenie roli finansów, a ich zwiększenie - nowe innowacje finansowe czy większa ich demokratyzacja, tj. udział coraz większej liczby ludzi.
W drugiej części zamiast instytucji, Shiller opisuje inne cechy, problemy i wady systemu finansowego. Należą do nich m.in. rozproszenie własności kapitału, stosowanie długu i dźwigni, związki między finansami a moralnością, spekulacja czy nierówności. Znów - Shiller jako rozwiązania zazwyczaj podaje dalszy rozwój finansów, a nie ich blokowanie.
Autor w tym świetnym dziele podaje wiele ciekawych pomysłów na rozwój finansów w przyszłości tak, by dawało to korzyści jak największej części ludności. Wśród nich wymienia na przykład obligacje ze zmiennym oprocentowaniem opartym na wzroście PKB (gdyby Grecja miała coś takiego, jej problemy w czasie i po kryzysie byłyby znacznie mniejsze) czy oparcie cen, płac czy świadczeń socjalnych na "koszyku" - czyli sztucznej walucie o stałej realnej wartości, co pozwoliłoby na uniknięcie problemów z podwyżką płac czy czynszów w czasie inflacji.
Wadą jest dość nadgorliwy tłumacz, który czasem daje przypisy "objaśniające" tam, gdzie są niepotrzebne, do tego niektóre terminy tłumaczy dość niecodziennie ("moral hazard" tłumaczy jako "hazard moralny lub pokusa nadużycia" i częściej korzysta z tej pierwszej opcji, co, choć nie jest błędem, to jednak brzmi dość dziwnie).
Gorąco polecam tę książkę.
#ksiazki #czytajzwykopem #finanse #ekonomia

#bookmeter
BarekMelka - 3 554 - 1 = 3 553

Tytuł: Finanse a dobrobyt społeczny
Autor: Robert J....

źródło: comment_Km2xxsmCRXpZsU5YLQGL7HOF6mulPujW.jpg

Pobierz
  • 1