Wpis z mikrobloga

Kupiłem używanego laptopa lenovo thinkpad t430s (4gb ddr3, i5 3320m). Posiada wg opisu aukcji nową baterię.
Problemy z baterią jakie miałem:
- bateria spadła z 23% do 6% w 2 minuty ( wg wskazań windowsa było sporo więcej czasu i przed poziomem 23% schodziło ~20% w ciągu 30minut )
- bateria nie ładowała się do 100% ( max 99% )
- dwa razy po zejściu na poziom krytyczny zamiast ( tak jak mam w ustawieniach ) zahibernować laptop, gasł ekran a po chwili się wyłączał ( i to tak, że nie chciał się włączyć, nawet do BIOSu nie dało się wejść ).

Poczytałem i zrobiłem chyba kalibrację, tzn. rozładowałem lapka systemowo ( wyłączył się zamiast hibernować a potem z baterii się nie uruchamiał ), dałem "odpocząć" z 10h. Naładowałem ( jak w 1h do 99% naładowane było, to teraz trzymałem z 3-4h ). Pokorzystałem trochę i przy sporym zapasie baterii padł ( miałem na pewno ponad 50% ).
Teraz jak próbowałem włączyć to na samym początku mam komunikat "0190: Critical low-battery error".

Wcześniej jak sprawdzałem podzespoły takie informacje mam o baterii:
- full charge capacity 3567mAh, design capacity 3533mAh, więc sprawność okej ( dziwne, że full charge większe )
- model SanyO 42T4817, Lithum-Ion

Druga sprawa, grzanie się kompa
Kultura pracy w spoczynku jest okej.
Przy graniu w Hearthstone na najwyższych detalach na rozdziałce 1366 × 768 przycina, na średnich jak gram temperatura procka 74-80stopni i już się nie tnie. To jest okej?
Pytam ponieważ odpaliłem raz OCCT test, ustawiłem max temperature dla procka na 95stopni ( mimo, że producent deklaruje max 105stopni, wolałem od razu tak niekatować ). Od razu osiągnął max temperature i po kilku sekundach benchmark się skończył ( ustawione było na 15minut ).
Taki urok programu OCCT? Czy raczej na pewno temperatura?
Zapewniano mnie w sklepie, że przed sprzedażą czyścili lapka i dawali nową pastę a sam nie mogę rozkręcać do procka bo stracę gwarancję.
Ogólnie mogę jeszcze zwrócić ( 10dni ), ale może da się to jakoś prosto naprawić?

Trzecia sprawa - czy dysk gdy ma warrning przy Current Pending Sector ( parametr smart ) dla chyba dwóch "sektorów"
to dysk jest sprawny, czy już kwalifikuje się pod "gwarancję"?

Wołam: @naprawalaptopow @SwiatBaterii #laptopy #elektronika #thinkpad #lenovo
  • 17
@Lewo: Szyny były złe i bateria... bateria... bateria też była zła.

Odnośnie baterii to na 90% po prostu uszkodzona. Możesz sprawdzić w programie BatteryMon jak wygląda proces rozładowania (równy, czy faktycznie są skoki).
@SwiatBaterii: śledziłem w tym programie i jest zanotowany skok z 23% do 6% ( cały czas po trochu schodziło a tu taki skok w dół ).
chyba, że ten program umie zapisywać automatycznie wykres bo ja noobowsko w paincie zapisałem ss'a wykresu z programu jak zauwazyłem skok.
@SwiatBaterii: no i na takie przypadki ( nawet w przypadku nowych ) czytałem, że może potrzebna jest kilkukrotna kalibracja. Ale po pierwszej kalibracji systemowej komp się wyłaczył przy prawie pełnej baterii i teraz nie wiem czy kalibracja pomogła czy raczej tylko pomogła stwierdzić, że bateria uszkodzona
@dlugi_: co nie zmienia faktu, że chciałbym dowiedzieć się, co z tą temperaturą jest i czy taka temperatura przy HSie jest okej. To są używane lapki, na pewno z jakimś szkopułem będzie trzeba sobie poradzić
- bateria nie ładowała się do 100% ( max 99% )


@Lewo: To jest akurat normalne.

na średnich jak gram temperatura procka 74-80stopni i już się nie tnie. To jest okej?

Jest akceptowalne, ale pewnie o ile faktycznie przedmuchali wiatraczek i wyczyścili środek to użyli raczej dość kiepskiej pasty. Co nie zmienia faktu, że bateria jest do wymiany.
@Lewo:

full charge capacity 3567mAh, design capacity 3533mAh


to chyba wyjaśnia temat baterii, gdyż maksymalna pojemność naładowania nie może być wyższa od zaprojektowanej, więc tu się zgodzimy z @SwiatBaterii

Pytam ponieważ odpaliłem raz OCCT test, ustawiłem max temperature dla procka na 95stopni ( mimo, że producent deklaruje max 105stopni, wolałem od razu tak niekatować ). Od razu osiągnął max temperature i po kilku sekundach benchmark się skończył ( ustawione było na
Co ciekawe teraz jak odpaliłem test ( zmieniłem max temp na 100 ) na 15minut nie było problemu


@Lewo: teraz wygląda ok

czy dysk gdy ma warrning przy Current Pending Sector ( parametr smart ) dla chyba dwóch "sektorów"

Możesz ściągnąć MHDD i spróbować go wyzerować lub remapować dysk