Wpis z mikrobloga

Mirki mam do Was pytanie. Czy legalne jest, aby pracodawca płacił obecnie pracownikowi 6 zł/h netto? Na jakiejkolwiek umowie? Usłyszałem dziś, że znajoma (starsza, raczej biedna kobieta) właśnie tyle zarabia u lokalnego janusza biznesu. Pracuje ona na cały etat jako krawcowa. Do tego dostała zakaz opuszczania stanowiska pracy przez 8h poza 15-minutową przerwą. Nie może w ogóle korzystać z telefonu komórkowego (nie chodzi o surfowanie po Internecie, lecz również nie może nigdzie dzwonić i odbierać połączeń). 7:45h dziennie przy maszynie do szycia pod rygorem i strachem za 6 zł/h. Co więcej, po tygodniu powiedziała, że chciałaby zrezygnować, to dowiedziała się, że musi pracować jeszcze miesiąc, ponieważ w innym przypadku nie dostanie dotąd zarobionych pieniędzy. Krew mnie zalała, jak to usłyszałem.
Czy takie działania i taka stawka godzinowa jest legalna? Czy można takie coś gdzieś zgłosić i poprosić o kontrolę firmy tego janusza biznesu?
#prawo #praca #kiciochpyta #pytanie #januszebiznesu
  • 4
@Bibub: Co on #!$%@?. Próbuje zastraszyć kobietę. Pracodawca musi zapłacić nawet za dzień próbny jeżeli ktoś się nie pojawił następnego dnia to i tak ma zapłacić za te godziny, które przepracował.
Tak jak piszą wyżej, PIP i to jak najprędzej.