Wpis z mikrobloga

Zrobiłbym wykopalisko, tylko ktoś mnie uprzedził (i kiepsko mu idzie) - ale trzeba walczyć z dezinformacją.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1698398,1,ilu-nam-zostalo-generalow-za-malo.read

Obecnie mamy 41 generałów liniowych (MON podaje 71, ale na liście są Ci, którzy odchodzą do cywila, są w rezerwie kadrowej, służą w jednostkach NATO, w jednostkach szkolnych MON lub w BBN), podczas gdy etatów generalskich w naszej armii jest około 90. Po utworzeniu do końca WOT ta liczba wzrośnie do 110-120.


#wojskopolskie #wojsko #militaria #militaryboners #dobrazmiana
  • 18
@ediz4: U oficerów starszych jest jeszcze gorsza sytuacja niż u generałów - za kadencji PiS-u może dochodzić do sytuacji, że porucznik świeżo po szkole wojskowej może w krótkim czasie zostać majorem, podczas gdy standardowa procedura wymaga 3 lat służby do awansu na kapitana.
@Francisco_dAnconia Jeśli będzie w OT 50 000 ludzi jak twierdził Macierewicz to dzieląc to na brygady po 2 000 (choć to by były dość małe brygady ale się kwalifikuje ) to daje 25 brygad - czyki 25 etatów dowodczych które można obsadzić żołnierzami w stopniu Generała Brygady.
@Variv: Brygad ma być 17 i to się raczej nie zmieniło mimo zmiany liczebności OT z 35 do 50 tys.
@piotr-zbies: W stosunku do istniejących etatów jest ich oczywiście za mało. Z tego co pamiętam to braki były nawet na początku prezydentury Dudy, siłą rzeczy teraz lepiej nie jest. Kwestią dyskusyjną może być co najwyżej to, czy faktycznie powinny być takie wysokie etaty - o ile w brygadach, dywizjach, czy
@Jan_K Na uczelniach i tak zazwyczaj wykładają osoby już z doświadczeniem. Wystarczy ze oficer będzie dowodził czymś np. dwa lata i dostanie generała. Potem traci etat dowodczy i idzie robić coś innego np. do BBN czy na uczelnie to przecież stopnia mu nie zabierają. - z tym się nie da walczyć. - znaczy można by generałów przyspawywac do etatu jak dostanie generała to ma już całe życie robić to do czego został
za kadencji PiS-u może dochodzić do sytuacji, że porucznik świeżo po szkole wojskowej może w krótkim czasie zostać majorem, podczas gdy standardowa procedura wymaga 3 lat służby do awansu na kapitana.


@piotr-zbies: Po szkole przychodzisz jako pporek, więc do majora w najlepszym wypadku idziesz 9 lat. Nie wiem jaki cud musiałby się zdarzyć żeby do końca kadencji dojść nawet od porucznika do majora. Z drugiej zaś strony faktem jest, że dużo
@Francisco_dAnconia: no tak wiem, na potrzeby SZ można być mianowanym z szeregowego na generała (vide Głódź), ale to są właśnie takie cudowne przypadki:) Swoją drogą ciekawa ścieżka kariery, przychodzisz do roboty po promocji i z marszu majora dostajesz :p
@roszek: Wbrew pozorom nie tak do końca. Przejrzyj sobie historię dokumentów na których pracujesz, szczególnie zmiany w stopce w trakcie 2016. Znajdziesz przynajmniej jednego promowanego na ppor'a w 2015, który w tym momencie biega z podpułkownikiem na pagonie. I to nie jakiś śmieszny ksiądz, tylko na poważnym stanowisku.
W trakcie wymiany korespondencji dwukrotnie musiałem poprawiać wysłane dokumenty bo wróciły z adnotacją o zmianie stopnia adresata ;)

A druga ciekawostka - żeby
@mhali: akurat u mnie normalnie się awansuje:) W takie awanse aż ciężko mi uwierzyć, w jakiej jw takie cyrki?
Swoją drogą niezły tupet mają, że przy takiej ścieżce kariery jeszcze śmią wysyłać zwrotkę z adnotacją o zmianie stopnia.
@roszek: U Ciebie tak. To akurat był przypadek z miejca z którym prowadzicie korespondencję ;)
Bez nazwisk i szczegółów w miejscu publicznym, spotkamy się przy piwie to pogadamy.

ps. zapomniałem dodać jeszcze jeden ciekawy szczegół - ten sam szybko awansowany ppor jeszcze parę lat temu miał prawomocny wyrok za naruszenie ustawy o OIN.