Wpis z mikrobloga

Kupiłem sobie mieszkanie w wspólnocie mieszkaniowej i mam w centrum miasta 1/3 hektara ziemi na spółę z 40 osobami XD Nie wiedziałem jednak, że przeciwko wspólnocie toczy się sprawa sądowa o służebność gruntu jako drogi dojazdowej do nieruchomości, która drogi dojazdowej nie ma. Słyszałem, że w razie przegranej, konieczna będzie aktualizacja naszych 40 aktów notarialnych o zapis o tej drodze. Teraz pytanie ile to mniej więcej będzie kosztować? Bo nie wiem, czy opłaca mi się dawać hajs na prawnika, który może wygrać lub przegrać.

#pytanie #prawo #notariusz #nieruchomosci #dom #budownictwo
  • 9
Słyszałem, że w razie przegranej, konieczna będzie aktualizacja naszych 40 aktów notarialnych o zapis o tej drodze.


@pogop: szczerze wątpię kupiłeś mieszkanie bez służebności i tak jest w akcie potwierdzającym zakup dlaczego miałoby to być zmienione po dokonaniu zakupu,przecież to nie była prawda w momencie spisania aktu.Możliwe że będzie trzeba wpisać służebność do księgi wieczystej ale jest to kwota 150zł jak dobrze odczytuję tabelkę.
http://www.zabrze.sr.gov.pl/index.php?id=579
aha jestem amatorem,jeśli się mylę może
@pogop: żadnych aktów nie będą Wam aktualizować, ewentualnie wpis do księgi jak pisze kolega wyżej, co jakieś drogie nie jest. Ale i tak nie wydaje mi się. Grunt, na którym posadowiony jest budynek oraz wyodrębnione lokale mają osobne księgi wieczyste. Praktycznie każda większa nieruchomość gruntowa, na której posadowiona jest nieruchomość ma jakieś służebności wpisane, głównie przesyłu i jakichś sieci itp. A przecież w akcie i księdze wieczystej mieszkania tego nie ma.
@pogop: jedynie przy sprzedaży częsci nieruchomości można by się zastanowić, czy wymagałoby to aktualizacji, bo jeśli teraz macie np. powierzchnię działki 3000 mkw i masz udział powiedzmy 150/3000, więc jeśli sprzedacie 1000 mkw i zmieni się powierzchnia działki to jakaś mądra głowa może wymyślić, że trzeba Ci zmienić udział na 1000/2000. Mimo, że to przecież to samo, bo powierzchnia działki może się zmienić, ale póki nie zmieni się powierzchnia lokali, to
@pogop: Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy,służebność może być darmowa ale też może być odpłatna a sąd może tej odpłatności nie wpisać z urzędu i wtedy zatrudnienie adwokata byłoby dobrym pomysłem.Lepiej wydać stówkę na prawnika a później mieć co rok wpływy do wspólnoty z których będzie można dofinansować wydatki eksploatacyjne czy remonty.